Nis punën linja 400 kv me Kosovën/Fuqizohet blloku energjetik Shqipëri-Kosovë në tregun ndërkombëtar
14/12/2020 12:10

Shqipëria dhe Kosova nisën sot transmetimin e energjisë elektrike përmes linjës 400 kv mes dy vendeve, një vepër strategjike me impakt në rritjen e sigurisë dhe kapaciteteve elektro-energjetike të dy shteteve tona. Kryeministri e quajti këtë zhvillim si një ditë kthese pas një kalvari të gjatë 10 vjecar nisur nga qeveria e paraardhësit të tij por që nuk u kurorëzua me sukses. Rama: U desh viti 2014 qe qeveria jonë të niste këtë projekt. Katër vite pas përfundimit të projektit bashkë me mikun tim Isa Mustafa kur kemi njoftuar bashkë. Linja nuk u vu në funksion si përpjekje e atyre Arsyeja ishte vetoja e Serbisë. Linja mbeti e papërdorur si pasojë e Serbisë… Kosova nuk merrte një kod pasi pala serbe vuri kusht të varej nga Serbia. Ky është shengeni rajonal. Kështu zgjidhen problemet e rëndësisë së mëdha. Ne arritëm duke hapur rrugën e një ndërveprimi në rajon duke njësuar qasjen me mbështetje të BE dhe SHBa ta heqim atë veto e të marrim mbarapsht atë që po bëjmë sot funksionimin e këtij projekti e dy shteteve tona. Belinda Balluku ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë tha se kjo linjë është një gur kilometrik që fuqizon bllokun energjetik Shqipëri Kosovë në tregun ndërkombëtar të energjitikës.

Top Channel/E rëndë situata në Dushkarak të Selenicës,prefekti i Vlorës: Zjarri po vihet në kontroll
08/08 23:08
Top Channel/ Vrasje me thikë për motive të dobëta në Maliq
08/08 23:04
Top Channel/Protesta për Jonadën/ Organizatorët: Peticion për shkarkimin e Kumbaros e Çuçit
08/08 21:59
Top News-Lyhen me bojë të kuqe muret e Ministrisë/Simbol i protestuesve për vrasjen e Jonadës
08/08 21:52
Top Channel/Kapet 1 ton hashash/ Të arrestuar shqiptarë dhe ukrainas nga operacioni italo-shqiptar
08/08 21:40
Top Channel/ Protestë para Ministrisë së Brendshme për Jonadën, qytetarët hedhin bojë të kuqe
08/08 20:55
Top Channel/ Protesta për Jonadën/ Qytetarët nisen drejt Kryeministrisë
08/08 20:54
Top Channel/ Digjet Shkodra. Disa vatra zjarresh rrethojnë qytetin
08/08 20:44
Top Channel/ Digjen tre shtëpi në Bërdicë, evakuuohen banorët
08/08 20:40
Top Channel/ Protesta për Jonada Avdiën/ Qytetarët pritet të marshojnë para Kryeministrisë
08/08 20:35
Top Channel/ Protesta e opozitës. Kërkohen dorëheqje për vdekjen e Jonada Avdisë
08/08 20:26
Top News-Alarm nga zjarret në Shqipëri/Operacioni nga ajri e toka, ushtria në gatishmëri
08/08 20:17
Top Channel/Regjistrimet në shkolla, mundësi e dytë për nxënësit për 10 ditë
08/08 20:14
Top Channel/ Përgjimet e politikanëve! Greqi, kryeministri pranon përgjimin e kryetarit të PS
08/08 20:11
Top Channel/ Me gomone për Angli, TikTok për Top Channel: Po fshijmë postimet, hetime me policinë
08/08 19:57
Top News – ‘Shefin e policisë nuk e shoh këtu’, deklarata e ashpër e Braçes për situatën e zjarreve
08/08 18:39
Top News-Pse nuk bie çmimi i naftës në Shqipëri!/ Në tregun ndërkombëtar, një fuçi shitet 94 dollarë
08/08 18:30
Top News – Flakët jashtë kontrollit, digjen tre banesa në Bërdicë të Shkodrës; alarm në zonë
08/08 18:27
Top Channel/ Zjarri në Shënepremte të Lushnjës, flakët përfshijnë kodrat me ullin
08/08 18:21
Top Channel/ Disa vatra zjarri në Shkodër, rrezikohen banesat në Bërdicë
08/08 18:21