Nikolla flet për sulmin ndaj Top Channel: Solidarizohem me ju për ngjarjen e rëndë
27/03/2023 22:38

22 vjet më parë, Top Channel, hapi dyert per shqiptaret anembane me ideologjine e nje televizioni te pavarur , te lire , te drejte dhe ne mbrojtje te interesave te vendit. Edicioni i pare i lajmeve 20 dhjetor 2001. Disa njerez të rinj, duke dëgjuar për herë të parë Dritan Hoxhën për te ndertuar një televizion të madh, krijuan idene per te krijuar programe qe do te gozhdonin para ekranit miliona shqiptare nga e mbare bota .Top Channel, u projektua qe ne fillimet e saj si nje televizion qe do te ishte model per tv e tjera, do te ishte konkurues dhe qe do te krijonte ne standart tekonologjik te ri. Ne 22 vite, Top Channel fitoi konkurencen mediatike, ishte aty ku lajmi ndodhte, ne gare me veten me programet e saj influencuese per politiken e vendit , jeten sociale , ekonomine por dhe zhvillimet e medha dhe historike ne rajon.Por ne orët e para të mëngjesit të ditës së sotme, e Hënë 27 Mars 2023, Top Channel u godit nga një sulm terrorist, i pandodhur kurrë më parë në 32 vite ndërtim të shtetit të së drejtës dhe fjalës së lirë. Pasojë e këtij sulmi, ishte humbja e jetës së punonjësit të sigurisë, Pal Kola, i cili i ka qënë në krye të detyrës, pjesë e stafit të shoqërisë së sigurisë ‘Öktapus’. Në orën 00.40, i ndjeri Pal Kola është gjendur në qendër të breshërisë me 25 plumba në drejtim të godinës së Top Channel. Në brendësi të godinës gjatë kohës kur ndodhi ngjarje, ishin një pjesë e stafit që angazhohet si turni i tretë dhe të cilët kanë përjetuar momente tmerri përballë goditjeve pa pushim të armëve. Nga kqyrja në vendngjarje, Policia tha se autorët zbrazën një karikator arme Ak – 47 gjatë goditjes së Top Channel, ngjarje e pandodhur kurrë më parë ndaj një institucioni mediatik. Sulmet terroriste të këtij lloji tregojnë qartazi sa e rëndësishme është fjala e lirë sa shqetësuese për minuesit e demokracisë. Në emër të detyrës më të lartë të cilës i kemi shërbyer, Top Channel do të vijojë të trashëgojë dhe të kryejë misionin e vet të fjalës së lirë ndaj publikut e shoqërisë shqiptare ndersa sulme te tilla jane inekzistente ndaj nje media te lire ne vend dhe ca me keq sulme me arme ndaj televizioneve ne bote, kane ndodhur vetem ne gjendje lufte dhe jo ne nje dite normale. Ky akt terrorist është i papreçedent ndaj një media kombëtare, e lidhet vetëm me misionin e saj, të fjalës së lirë.

Kush do të marrë drejtimin e PD, debati i fortë për Bashën dhe Berishën -Top Story
05/06 23:42
Tronditet administrata, SPAK përgjime në zyrat e ministrive – Top Story
05/06 23:28
Paralajmërimi i Currit: Basha do rikthehet, ka dhënë garanci që nuk lejon Berishën në krye të PD
05/06 23:15
“Në gjimnaz i hidhje në gjyq vajzat që të refuzonin”, debati i Baçit me Kokën për Berishën
05/06 23:15
“As i dehur nuk do flisja si ti”, Koka: Më tregon gazetarinë, shiko si flet pa objektivitet
05/06 23:14
“Ju dridh dora demokratëve në zgjedhje kur votuan Berishën” Godole përplaset me Kokën
05/06 23:14
“Jo me kryetar, por drejtim kolegjial”, Godole me propozom të ri për drejtimin e PD
05/06 23:02
“Pushko top moj zonjë”, përplasja e fortë e Kokës me Godolen: Futu në garë trego sa vlen
05/06 23:02
Shpërthen gazetari: Basha s’ka pikën e turpit, bën make up që të bëhet prapë kryetar
05/06 23:02
“Basha është djegur nga SHBA”, gazetari: Rama me 7 deputetët e PD bëjnë 84 votat
05/06 22:48
Curri flet për pakt Basha-Berisha: Duhet të bien të dy, që të fitojë një i tretë
05/06 22:48
“Spo flas për çoban dhensh”, revoltohet gazetari: Mos bëjmë hile kryetar ka qenë Basha
05/06 22:35
Godole: Kush do ta bëj analizën në PD, ata që mbështetën Berishën në 14 maj?
05/06 22:34
“Ska lind askush ai që do përdor Berishën”, Baçi deklaratë të fortë për kryesinë e PD
05/06 22:26
“Rastësia në PD” Bie faqja zyrtare e partisë, çfarë fshihet pas vendimit për të fshehur emrat?
05/06 22:25
Kush është zyrtari i lartë që u shoqërua nga Policia, Hoxha: Ka dekonspirim informacioni
05/06 22:04
Deklarata e fortë, Vishaj: Më vijnë në zyrë më luten të ikin nga puna, ministrat po i çojnë në burg
05/06 21:53
“Dy gjyqarë janë spiunuar”, eksperti tregon si e morën vesh kriminelët që janë në përgjim
05/06 21:37
Deklarata e fortë e Karamuços: Zyrtarëve të ministrisë i çojnë stilolapsa me përgjues
05/06 21:37
“Në zarf dija çokollatë por kishte lekë”, aksioni i SPAK në zyrën e ministrisë së Shëndetësisë
05/06 21:28