Në shtëpi të re pas tërmetit/ I jepen çelsat e shtëpisë dy familjeve në zonën e Kasharit
24/09/2020 15:26

Në zonën e Kasharit, në kryeqytet dy shtëpi te shembura nga tërmeti i 26 nentorit; ajo e Selman Aluku me 9 anëtarë, si dhe shtëpia private e Myrteza Hyka, me 3 anëtarë janë tashmë në fazën finale të rindërtimit dhe brenda dy javësh këto familje do të marrin në dorë çelësat. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, së bashku me deputeten Blerina Gjylameti panë nga afër punimet për ngritjen e dy prej 53 shtëpive të projektuara për rindërtim në total në këtë njësi administrative. “Kur të kthejmë kokën pas, do themi ishim pjesë e asaj skuadre që i bëri njerëzit me shtëpi, e asaj skuadre që iu gjend njerëzve në ditën e fatkeqësisë, pjesë e atij ekipi që i dha dum një gjëje që ka ndodhur rrallë, siç ishin dy tërmete një pas një, një herë në 100 vjet ndodhin gjëra të tilla, plus edhe pandemia,” “Spekulimet nuk do i lejojmë, një se na vret Zoti kur sheh që dikush vetëm prej faktit që njeh një politikan e merr dy here, apo tre herë; e dyta, se na shajnë njerëzit, se njerëzit me të drejtë thonë: “o vëlla, këto janë nga paratë e taksave të mia. Pse njëri që del me një ish-deputet ose ish-politikan në televizor duhet të marrë dy-tre here nga lekët e mia?’ Për të gjithë këto arsye, me qenë të drejtë edhe para shtetit edhe para ligjit edhe para Zotit edhe para njerëzve ne do ruajmë çdo dokument. Çdo njeri do marrë qiranë derisa të marrë çelësin. Kur të marrë çelësin do i ndërpritet qiraja, që ne të kemi mundësi të bëjmë edhe punë të tjera.

Top News – Kodi zgjedhor, ‘Venecia’/ ‘Jo procedurë urgjente, në dhjetor’
27/10 22:15
S’i shpëton dot aksionit të policisë e përplaset në trotuar, kapet shoferi duke shoqëruar 5 sirianë
27/10 21:13
Top News – Pandemia në Shqipëri/ KE: Humbën 34 mijë vende pune
27/10 19:58
Maskat, mbrojtja e parë/ Ekspertët shpjegojnë se sa rrezikojmë të pambrojtur
27/10 19:49
Kuvendi rrëzon dekretin e Metës/ Rama: Nuk hyjmë në aventurën që na fton Presidenti
27/10 19:40
Kthehen nga Siria katër fëmijë/ Rama: Nxjerrja e tyre nga ferri ishte e komplikuar
27/10 19:39
Top News – Vendimet e KLP/ Emëron disa drejtues e prokurorë
27/10 19:21
Top News – Covid, 7 jetë të humbura/ Mes viktimave dy bluza të bardha
27/10 18:11
Top News – Komuniteti Rom/ Takimi ministror për integrimin
27/10 17:59
Top News – Rrëzohet dekreti i Metës/ Kodi Zgjedhor mbetet i pandryshuar
27/10 17:57
Top News – Pandemia në Rajon/ Kosova pa ndryshim, shpërthen Bosnja
27/10 17:38
Top News – 621 gjoba për maskat/ Me covid në Kakavijë, 700.000 lekë
27/10 17:16
Intensifikohen gjobat e COVID, 621 qytetearë gjatë 24 orëve në vend
27/10 16:26
Padi kundër BKH/ Kandidatët e skualifikuar kërkojnë hetim
27/10 16:24
Gjermania në valën e dytë/ Në vend po diskutohet një mbyllje për të ulur infektimet
27/10 16:18
Ekspozita e 800 veprave/ Botimet më të vjetra në COD në kuadër të 100 vjetorit të Bibliotekës
27/10 16:16
Kuvendi rrezon dekretin e Metës/ Presidenti rrëzoi Kodin Zgjedhor. Mazhoranca do e rivotojë
27/10 16:10
Kthehen në shtëpi katër fëmijë/ Rama: Nxjerrja e tyre nga ferri ishte e komplikuar
27/10 16:08
Shpëton Universiteti Bujqësor! Regjistrohen 1350 maturantë, janë ende 450 kuota të lira
27/10 15:36
“Të ka mami zemër”/ Endri Dumani përqafon nënën e dajën pas kthimit nga ferri
27/10 15:35