Ndryshime në qeveri/ Olta Xhaçka ministrja e re e Jashtme, Niko Peleshi ministër i Mbrojtjes
29/12/2020 15:14

Ndryshime në kabinetin qeveritar kanë ndodhur ditën e sotme, ku Olta Xhaçka do të jetë ministrja e re e Punëve të Jashtme, ndërsa Niko Peleshi ministër i Mbrojtjes. Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri i vendit, Edi Rama përmes një postimi në Twitter.Ai ka falenderuar Gent Cakajn për punën gjatë kryesimit të OSBE-së, ndërsa vendosi të rikthejë Peleshin në qeveri. “Pas një periudhe intensive pune në kryesimin e OSBE si edhe punës së madhe me përkushtim e profesionalizëm të Gent Cakajt si ministër në detyrë, ky është momenti për t’ia kaluar bashkarisht stafetën Olta Xhaçkës që të kryejë detyrën e ministres për Europën dhe Punët e Jashtme. Dua ta falenderoj me mirënjohje Gentin jo vetëm për dinjitetin në kryerjen e detyrës së derisotme, po edhe për gatishmërinë e plotë për të vijuar përpjekjen e përbashkët, duke u rikthyer në kabinetin e kryeministrit. Ndërkohë Niko Peleshi do të drejtojë ministrinë e mbrojtjes”, shkruan Rama. Karriera politike e Niko Peleshit: Niko Peleshi ka kryer studimet e larta për Inxhinieri Elektronike në Universitetin Politeknik të Tiranës me rezultate të shkëlqyera duke marrë titullin Inxhinier Elektronik. Në vitin 1989 ka përfunduar shkollën e mesme të përgjithshme “Raqi Qirinxhi” në Korçë me Medalje të Artë. Ai ka pasur një angazhim të gjatë në fushën e biznesit privat në qytetin e Korçës, si dhe në vitet (2001-2004) ka drejtuar me sukses Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë Korçë. Karriera politike e Peleshit fillon në Tetor të 2004-ës, kur emërohet Prefekt i Qarkut Korçë dhe e ushtron këtë funksion përreth 1 vit. Në vitin 2005, zgjidhet Kryetar i Partisë Socialiste të qytetit të Korçës. Në zgjedhjet lokale të shkurtit 2007 zgjidhet Kryetar Bashkie i Korçës, për t’u rikonfirmuar edhe njëherë si Kryetar Bashkie në zgjedhjet lokale të 2011-ës. Prej vitit 2012 është anëtar i kryesisë së Partisë Socialiste.Prej Shtatorit të vitit 2013 Peleshi emërohet Zëvendëskryeministër, pozicion të cilin e mban deri në maj 2017. Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2017, ai zgjidhet deputet në qarkun e Korçës duke kryesuar listën e Partisë Socialiste. Karriera politike e Olta Xhaçkës: Olta Xhaçka ka përfunduar studimet e larta me titull nderi në Shkenca Politike dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare, si dhe studimet pasuniversitare Master në Administrim Publik, pranë Clark University në Masaçusets të SHBA-së. Përpara angazhimit të saj politik, Xhaçka ka qenë pjesë aktive e shoqërisë civile, në fushën e të drejtave të njeriut dhe mirëqeverisjes, si dhe ka punuar lektore e shkencave politike në Universitetin e Neë York Tirana. Prej vitit 2009, Xhaçka është pjesë e Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, fillimisht si përfaqësuese e Qarkut të Korçës për dy legjislatura në Kuvendin e Shqipërisë dhe në qershor 2017 është zgjedhur përfaqësuese e Tiranës në Kuvendin e Shqipërisë. Si aktiviste e të drejtave të njeriut, kryesisht në fushën e barazisë gjinore dhe si kryetare e Forumit të Grave Socialiste, znj. Xhaçka ka drejtuar prej vitit 2014 Nënkomisionin Parlamentar për Çështjet e të Miturve, Barazisë Gjinore dhe Dhunës në Familje dhe ka qenë anëtare e Komisionit të Punës, Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë. Në mars 2017, Xhaçka emërohet ministre në Ministrinë e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë. Ajo është anëtare e Kryesisë së Partisë Socialiste, Kryetare e Forumit të Gruas së Partisë Socialiste që prej vitit 2010.

Top Channe/ Pushimet e politikanëve/ Rama në Dhërmi, Meta dhe Berisha s’i ndahen Lalzit
13/08 20:09
Top Channel/ “Të lumtë pushka…”/ Juristja e PD mbron autorin e plagosjes së inspektorit
13/08 19:57
Top News- Begaj si Meta, vizita e parë në Kosovë/ Presidenti, takim me krerët e politikës kosovare
13/08 17:50
Top News – Dekreti i Begajt dhe aleanca me Metën!/ Berisha i thotë të gjitha, çfarë ndodh në shtator
12/08 15:43
Top Channel/ Meta: Berisha merr distancat/ Berisha: Për Tiranën nuk vendos unë, PD në garë me sigel
12/08 15:09
Top News- Pak sekonda pas Metës, reagon Veliaj!/ ‘Ka nostalgji për qytetin e fuksave të sigurimit’
11/08 17:04
Top News – Marrëveshja e fshehtë Meta-Berisha!/ Dy personazhet, gati në betejën kundër Ramës
11/08 15:47
Top Channel/ “Më manipuluan dosjen…”, Ilir Meta flet për akuzat e dosjes së sigurimit
11/08 15:20
Top News-Ilir Meta kandidat për kryebashkiak!/ ‘Referendum, qeveri teknike, zgjedhje të parakohshme’
11/08 15:05
Top Channel/ Meta “kandidon” për Tiranën, kreu i PL: Do shemb betonin. por kërcënon Edi Ramën
11/08 12:16
Top Channel/ Porti i jahteve në Durrës, firmoset marrëveshja mes dy kompanive ndërtuese
11/08 12:14
Top News – Spiunët në politikë, shtatori vendos!/ PS adreson në kuvend edhe çështjen ‘non grata’
10/08 14:03
Top Channel/ Sigurimsat në politikë, Balla: Në shtator ndryshimet për certifikatën e pastërtisë
10/08 12:07
Top News-Berisha akuza Ramës për energjinë dhe naftën/‘Po i përdor si mjete terrori ndaj qytetarëve’
09/08 22:48
Top News-Pas tragjedisë së Himarës me Jonadën/Në vend të Kumbaros, Rama shkarkon zëvendësen e saj
09/08 19:08
Top News- Dosja që bën bashkë Berishën dhe Alibeajn/Demokratët kërkojnë shtimin e numrit të bashkive
09/08 16:00
Top Channel/ Kërkesat ekonomike të opozitës, Berisha: Uljen e taksës së naftës dhe biletë falas
08/08 15:27
Top News – Berisha paralajmëron revoltë!/ Publikon programin e emergjencës me disa kërkesa
08/08 14:55
Top Channel/ Zhurmë për “Ramën”, heshtje për vete. Grupimi i Berishës reagon për raportin e DASH
06/08 14:57
Top Channel/ Opozita për Çuçin, Meta sulmon ministrin e brendshëm
05/08 15:26