Ndërtesat e braktisura të Durrësit/ Strehë për refugjatët, endacakët dhe përdoruesit e drogës
18/08/2020 15:46

Të kthyera në strehë për endacakët, përdoruesit e drogës dhe refugjatët e ardhur nga Lindja e Mesme, por dhe në vend për hedhjen e mbeturinave, godinat e lëna në mëshirë të fatit nga pronarët janë një shqetësim serioz për komunitetin në zona të ndryshme të qytetit të Durrësit. Një prej tyre është dhe ky objekt trekatësh fare pranë qendrës së Durrësit, në bulevardin “Dyrrah”. E braktisur, godina bashkëjeton me inertet e mbetura pas një shembjeje të IKMT-së, disa muaj më parë, dhe banorët e lagjes 11 të cilët kërkojnë sistemimin e kësaj hapësire të kthyer në vatër infeksioni dhe rreziku. “Objekti ka kohë që është braktisur nga pronarët dhe është kthyer në banesë për endacakët që shkarkohen këtu dhe lypin atje. Plehrat për arsye të infeksioneve shqetësojnë të gjithë komunitetin…” Degradimi i vazhdueshëm i godinës rrit pasigurinë veçanërisht për fëmijët që shpesh luajnë shkujdesshëm para pallateve të tyre, ndërsa vendndodhja e saj, vetëm 20 metra larg bulevardit kryesor, cenon dhe imazhin e qytetit turistik.

Top News – Udhëzim i ri i MSH/ Për mjekimin e të sëmurve me covid
28/10 22:45
Top News – ‘Mos miratoni kodin’/ Tetë deputetë të PE letër Ramës
28/10 22:42
Top News – ‘Lëvizja për ndryshimin’/ Topalli shpall partinë e re politike
28/10 22:21
Top News – Karta e studentit/ Nis shpërndarja në çdo fakultet
28/10 22:20
“Je Fitues i 700 mijë dollarëve”/ Skema e re e mashtrimit përmes mesazhit që ju vjen në Whatsapp
28/10 19:59
Gara për BKH, reagon SPAK/ “Kriteret e përzgjedhjes së kandidatëve si të FBI në SHBA”
28/10 19:57
Forumi kundër antisemitizmit/Pompeo: Shqipëri duhet të jetë e nderuar për mbështetjen ndaj hebrenjve
28/10 19:55
Rekordi i “Për’puthen”/ 51 milionë klikime për 38 episode, ka kaluar gjithë parashikimet
28/10 19:47
Gjoba për maskat/ Justifikimet që qytetarët në shkelje japin para policëve
28/10 19:45
Jozefina Topalli/ Ish nënkryetarja e PD shpall lëvizjen politike, sulmon Bashën, Metën dhe Ramën
28/10 19:43
Tjetërsimi i tokave në Hamallaj/ Si u regjistruan pronat duke anashkaluar dëshmitë e trashëgimisë
28/10 19:35
Top News – Akuzohet për krime lufte/ Mustafa deklarohet i pafajshëm
28/10 19:03
Top News – Covid, 311 raste të reja/ 6 humbje jete, 289 të shtruar
28/10 18:00
Top News – Nuk mbanin maska/ 706 gjoba, 6 të shoqëruar në 24 orë
28/10 17:58
Gjobat për maskat/ Policia gjobit 706 persona në 24 orët e fundit
28/10 15:52
Kuota të lira te Gjuhët e Huaja/ 1400 maturantë ende pa u regjistruar, afat deri 31 tetor
28/10 15:31
Përkujtohen ushtarët grekë/ Në ceremonitë e varrezave të Bularatit dhe Këlcyrës, zyrtarë të Athinës
28/10 15:29
Hekurudha Tiranë-Durrës/ Kompania italiane INC S.P.A ka fituar tenderin për rehabilitim
28/10 15:24
Covid-19,imuniteti i tufës/Specialistët kërkojnë rifreskim të protokollit të mjekimit për të sëmurët
28/10 15:20
Drejtori dhe mësuesit me Covid/ Ndërpritet mësimi në shkollën “Sotir Gurra” në Korçë
28/10 15:17