Ndërron jetë “miku i gazetarëve”/ Ish deputeti Marko Bello, humbi jetën nga covid në një spital turk
04/12/2020 15:13

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Marko Bello është ndarë nga jeta në moshën 59-vjeçare. Pas një qëndrimi disa javor në Turqi Marko Bello e humbi betejën me Covid 19. Në periudhën 1997-2000, Marko Bello ka shërbyer si ambasador i Shqipërisë në Rumani dhe më pas zv/ministër i Mbrojtjes. Marko Bello ka qenë deputet i PS-së për 3 mandate nga viti 2001 – 2013. Gjithashtu ai ka mbajtur dhe postin e ministrit për Integrimin Evropian dhe ministër Shteti për Koordinimin Qeveritar. Në vitin 2009 zoti Bello iu bashkua Lëvizjes për Mendim ndryshe në PS një lëvizje e cila kishte si kërkese kryesore, që kur partia humb zgjedhjet, kryetari jep dorëheqjen. Përfshirja në këtë lëvizje bëri që ai mos të kandidohej më si deputet nga PS. Presidenti Ilir Meta shprehet se ky lajm i tronditi të gjithë. “Sa shumë dhimbje nga kjo ikje e parakohshme e një miku, bashkëpunëtori, kolegu, intelektuali aktiv, qytetari model e familjari shembullor! thotë kreu i shtetit. Taulant Balla numri dy i PS thotë se gjatë këtyre javëve beteje shpresuam çdo moment se Marko do t’ia dilte. Sepse Marko ishte një njeri i fortë e plot energji. Petro Koci një prej miqve të shumtë tregon për Top Channel si e njohu dhe çfarë cilësisë dhe vlerash përçoi në politikë shqiptare Marko Bello. “Mbi të gjitha dua të vlerësoj tek ai qytetarinë. Nëse ka nevojë sot për një gjë politika është qytetaria. Dhe mendoj se Marko ishte një shëmbull i gjallë i qytetarisë në politikë dhe jetën publike. Natyrisht nuk duhet të harrojmë se kishte dimensionin tjetër të një ambasadori të shkëlqyer dhe ishte një petagog që kontrolibutin e njohurive të tij ia kalonte brezave”, tha Petro Koçi. Muhamed Veliu: A ndjehej i keqardhur që nuk ishte aktiv në politikë prej 2013tës? “Natyrisht. Një politikan që nuk ka pengje mendoj se nuk është politikan i vërtetë dhe sigurisht ai kishte pengjet e veta. Njerëz si Marko Bello do ti duheshin përsëri PS. Ka nevojë politika për energji për vitalitet për prurje të reja por natyrisht ka nevojë për përvojë për eksperiencë. Politika dhe shteti kanë nevojë për përvojë”, tha Koçi. Ngushëllimeve për familjen Bello, iu bashkua edhe kreu PD Lulzim Basha. “Një shqiptar i mirë, një diplomat plot dinjitet, një politikan me integritet të lartë dhe një mik shumë i çmuar prej 45 vjetësh. Ky ishte Marko Bello për mua” shkruan ish ministri punëve të jashtëme Besnik Mustafaj. Ndërsa ne gazetarët që raportojmë zhvillimet politike do ta kujtojmë Marko Bellon si ndër të paktët që nuk kursehej të na ndihmonte në punët tonë të përditshme.

Gjermania shton izolimin/ Ekspertët parashikojnë kosto të mëdha për ekonominë gjermane
19/01 15:58
Fshati që mbyllet në dimër/ Boboshticë, banorët e vetëm, të moshuarit largohen tek fëmijët emigrantë
19/01 15:28
Janari, 80 aksidente me 13 viktima/ Arsyet: Faji i rrugëve, sinjalistikës dhe shoferëve
19/01 15:26
Lëviznin pa maska mbrojtëse/ 473 qytetarë gjobiten në të gjithë vendin
19/01 15:16
Në radhë për kolaudimin/ Në Durrës, pritja e shoferëve nis që në orën 05:00 të mëngjesit
19/01 15:14
Top News -Vonesa në ardhjen e vaksinave/ Rama-Pfizer shtyu me një javë dozat që do sillte në BE
19/01 15:10
Top News – Mbërrijnë makineritë e para/ Nis puna për ndërtimin e spitalit të Fierit
19/01 15:09
Pfizer shtyn një javë vaksinat/ Rama shpjegon përse nuk kanë ardhur ende vaksinat e blera
19/01 15:08
Nis ndërtimi i spitalit për 3 muaj/ Kompania turke nis gërmimet për themelet e spitalit të Fierit
19/01 15:04
Deklarata e Haradinajt,kërcënon Vuçiç/ Bashkim me Shqipërinë-Serbia do të përgjigjet!
19/01 13:45
Top News – Xhaçka takon homologun Portugez/ Diskutohet për ecurinë e reformave integruese
19/01 13:20
Rama shpjegon pse nuk ka mbërritur vaksina: Pfizer ka shtyrë procesin dorëzimit të dozave
19/01 13:04
Top News – ISHP sqaron simptomat që jep/ Mund të infektoheni me covid edhe pas vaksinimit
19/01 13:02
Top News – Është vëllai i gjyqtares të KPA/ Biznesmeni që u plagos me thike në Farkë
19/01 13:02
Top News – Zbardhet rritja e pagave në arsim/ Sa do të marrin nga mësuesit tek drejtorët
19/01 13:02
Top News – ‘Mjerisht, kuvendi votoi symbyllur’/ Panarati tregon efektet dhe rrezikun e vaksinës
19/01 13:01
Top News – Mbërrijnë makineritë e para/ Nis puna për ndërtimin e spitalit të Fierit
19/01 13:00
Radhë për kolaudim/ Ankohen drejtuesit e mjeteve në Durrës
19/01 12:34
Rriten pagat e arsimtarëve/ Rritja do bëhet sipas pozicionit
19/01 12:33
Nis puna për spitalin e Fierit/ Pritet të përfundojë për tre muaj
19/01 12:26