“Ndaje mendjen me kë je”/ Zgjedhorja, Rama i përgjigjet Hajdarit: Na kanë akuzuar se…
02/07/2020 16:09

Pasi deputetja e opozitës, Rudina Hajdari iu drejtua Ramës për listat e hapura, duke i kërkuar që të tregojë nëse do të jetë pjesë e shumicës, apo pjesë e asaj pakice, që do e çoj drejt humbjes reagoi vetë kryeministri. Në nisje të fjalimit të tij, Rama deklaroi: “Jemi përpjekur gjatë gjithë kësaj kohe që të shprehim respektin për nevojën e konsensusit duke mos ndarë ata që janë jashtë, me ju që jeni brenda, duke mos i konsideruar ata që janë jashtë si zotërues të monopolit të opozitës dhe duke mos ju konsideruar ju që jeni brenda si mbetje e përkohshme në këtë parlament, por si deputetë legjitimë të këtij parlamenti dhe si opozita që sot ky parlament ka. Natyrisht që nuk do të ishte mbase e udhës që të shpjegoj se kjo qasje e jona nuk lidhet me faktin thjesht se ne nuk i kemi votat, se për të miratuar kodin zgjedhor dihet që kërkohet një shumicë e cilësuar që ne nuk e kemi në kuvend, por e sjell këtu këtë fakt për të nënvizuar atë që ka qenë e qartë në vijën tonë të sjelljes. Ne nuk do të kërkojmë rrugën e diversionit, as aq më pak rrugën e aritmetikës sikundër për fat të keq edhe ju zonja Hajdari, edhe kolegu juaj Murrizi na kanë akuzuar se duam ta mbyllim këtë lojë apo pazar, duke blerë vota. Ndërkohë që padiskutim sot konsensusi nuk është dot produkt i shëndetshëm nëse shihet si rezultat i një marrëveshjeje mes vetëm dy palëve, ndërkohë që në politikën shqiptare në këtë fazë janë tre palë, pavarësisht se ju Hajdari e keni firmosur marrëveshjen mbi të cilën është ngritur puna e detajuar për atë që është sot formalisht në tryezën e komisionit të ligjeve si produkt për t’u miratuar. Besoj që na takon si forca më e madhe politike, por edhe si një forcë që ka përgjëgjësinë të shohë përtej interesave të saj, të përpiqemi deri në fund të krijojmë një konsensus ku mbase çdo palë do duhet të pajtohet me faktin që nuk mund të marrë gjithçka. Dua t’jua kujtoj juve, se ata të tjerët nuk janë këtu, që edhe Partia Socialiste ka të drejtën të thotë diçka, kjo s’mund të jetë se jemi një pakicë e ndarë në dy pakica dhe vini dhe vetëm kërkoni, dhe vetëm i bini këmbës për të marrë sipas jush atë që i duhet popullit, ndërkohë që vullnetin e popullit në këtë vend e përfaqësojmë ne.”

Meta rrëzon ligjin e katër rajoneve/ Më herët ligji u kundërshtua edhe nga opozita
14/08 15:20
PD: Reforma territoriale ka dështuar/ Ekspertët e PD: Shërbeu vetëm për punësimin e militantëve
11/08 15:44
Top News – Meta me mjekët italianë/ ‘Eksperienca juaj, ndihmë e madhe’
11/08 15:01
Top News – PD akuza qeverisë/ Reforma territoriale e dështuar
11/08 14:44
Basha takon të dëmtuarit e tërmetit/ Kreu i PD-së viziton fshatrat e zonës së Manzës
10/08 15:33
Top News – Shehu-qeveria dështoi/ ‘Duhen masa të reja anticovid’
10/08 14:07
Debate për pronat e Shkëlzenit/ Reagime nga familjarët e viktimave të Gërdecit dhe politika
06/08 15:19
Ndryshimet Kushtetuese pa konsensus/ Ende në tavolinën e presidentit
06/08 13:04
Vlerësimi i kandidatëve/ Mustafaj: Do zgjedhim më të mirët
04/08 13:06
Mblidhen vlerësuesit e kandidatëve/ Komisioni i ri merr propozimet nga baza
04/08 12:54
Vlerësimi i kandidatëve/ PD krijon komisionin me 5 anëtarë
03/08 16:19
Top News – Vlerësimi i kandidatëve/ PD publikon emrat e komisionit
03/08 14:37
Vlerësimi i kandidatëve/ PD krijon komisionin me 5 anëtarë
03/08 13:09
Top News – Tabaku akuza qeverisë/ Raporti kritik për ekonominë
01/08 15:03
Reforma zgjedhore/ Pritet reagimi i PD pas ftesës së kryeministrit Rama
01/08 12:51
Kurban Bajrami zbut politikën/ Meta mesazhe bashkëpunimi, opozita e merr pushim
31/07 15:25
Parku fotovoltaik i Karavastasë/ Rama: Ftoj kompaninë franceze të tregojë se si…
31/07 15:13
Top News – Kurban Bajrami/ Politika urime për festën e shenjtë
31/07 14:49
Top News – Parku Fotovoltaik/ Rama-investimi fillon në shtator
31/07 14:42
Ndryshimi i kushtetutës/ Pritet sot reagimi i opozitës jashtëparlamentare
31/07 13:00