Moti i keq në porte/ Në Durrës kërkohet kujdes, në Vlorë peshkatarët nuk lejohet të lundrojnë
22/01/2021 15:21

Duke filluar nga mesnata e kaluar dhe deri në mesnatën e datës 23 janar, e gjithë zona bregdetare është përfshirë nga era me drejtim jug dhe shpejtësi deri në 30 milje/orë, si dhe lartësi dallge deri në 3 metra. Në det të hapur regjistrohet një dallgëzim prej 7 ballësh, ndërsa brenda gjirit të Durrësit ajo është 5 ballë. Kjo situatë ka sjellë pezullimin e lundrimeve të anijeve të tonazhit të vogël, përfshirë dhe anijet e peshkimit, ndërsa tre tragetet e linjave detare me portet italiane të Barit dhe Ankonës kanë mbërritur në kohë. Nisur nga ky përkeqësim i kushteve atmosferike, Drejtoria e Përgjithshme Detare, me qëllim parandalimin e çdo situate të papritur ka kërkuar që një ditë më parë bashkëpunimin e subjekteve që ushtrojnë veprimtari në fushën e detarisë, për të marrë masat e nevojshme për sigurimin e mjeteve në port dhe rritjen e gatishmërisë së ekuipazhit në mjetet lundruese. Ndërkohë në Vlorë për shkak të kushteve të rënduara atmosferike është pezulluar sot lundrimi i mjeteve të vogla të peshkimit. Forca e detit llogaritet 5-6 ballë brenda gjirit të Vlorës dhe jashtë tij 6-7 ballë. Mësohet se lëvizja e trageteve nuk është pezulluar edhe në këtë port ashtu si në Durrës por është ndërruar orari i lundrimit të tragetit të linjës me Brindisin nga ora 21 në orën 15, pasi pritet përkeqësim i motit në orarin zyrtar të nisjes.

TopNews-Akuzat e babait të gjyqtares së arrestuar/‘Si u shpërblyen ato që liruan djalin e deputetit’
25/02 16:22
Top News – E vetmja në ballkan/ Kosova, ende pa asnjë dozë vaksine
25/02 16:21
Top News – Pas përfshirjes në koalicion me PD/ Bamir Topi jep dorëheqjen si kryetar i FRD
25/02 16:21
Kontrollet për respektimin e masave anti Covid/ 917 gjoba në të gjithë vendin
25/02 15:59
Të karantinuarit nuk do votojnë KQZ: Do t’i japim të drejtën e votës 3 mijë emigrantëve
25/02 15:57
Dhunohet gazetari në Prishtinë/ Visar Duriqi sulmohet nga persona të maskuar përpara shtëpisë
25/02 15:56
Nuk ka kufizime të reja për covid/ Komiteti i ekspertëve e shikon situatën në përmirësim
25/02 15:53
Pogradec, 150 të infektuar/ Shumica e rasteve në shkolla dhe administratën publike
25/02 15:48
Gjirokastër, 840 të infektuar/ Infektimet nëpër shkolla dhe në familje
25/02 15:48
Berat, nis vaksinimi/ Të parët janë mjekët dhe të moshuarit
25/02 15:46
“PD e LSI kandidojnë humbësit”/ Kryetari i bashkisë së Tiranës takim në njësinë katër në kryeqytet
25/02 15:39
Bamir Topi dorëhiqet nga partia/ Një ditë pasi nënkryetari Sali Shehu nënshkroi koalicionin me PD
25/02 15:35
Rama takim me biznesin në Berat: Taksë zero, tatim fitimi zero, lekët t’i çoni në shtëpi
25/02 15:26
Vrasje në qendër të Tiranës/ Ekzekutohet Behar Sofia, ish bashkëpunëtor i Abdulselam Turgut
25/02 15:26
Arrestime për atentatin me bombë/ Në pranga Gjergj Cukali dhe vëllezërit Ermond dhe Enver Jakimi
25/02 15:25
Sondazh në TCH: Kush fiton zgjedhjet? Sonte në emisionin “Open”, gjetjet e kompanisë Ipsos
25/02 15:18
Top News – “902 mijë zgjedhës me karta të skaduara”/ KQZ-të infektuarit me covid, mbeten pa votuar
25/02 15:13
“Brenda 15 marsit…”/ Vaksinimi në Berat, Rama: Pranvera, periudhë vaksinimi intensiv
25/02 14:34
Top News – Veliaj me banorët e Tiranës/ Kriter për të qenë i LSI-së është SPAK-u
25/02 14:29
Top News – Kufizimet mbeten në fuqi/ Ende nuk ka konfirmim për variantet e tjera
25/02 14:29