Mjekësia alternative në kohë Covid-i/ Kërkesa për preparate ndihmëse edhe të mjekët popullorë
04/11/2020 12:28

Prej 8 muajsh po përjetojmë pandeminë dhe së fundi edhe virozat e stinës dhe njerëzit kërkojnë gjithashtu edhe ndihmën e mjekësisë alternative, çajrave dhe përzierjeve bimore. “Kërkesa më të mëdha janë për përzierjen bimore, që kurojnë Covid-in në fazat e hershme të tij. Ka kërkesa të mëdha për gripin, reumatizmën, dhe probleme të shëndetit mendor, stresi, ankthi, pagjumësia etj. Ka një intensitet të madh pune. Ne kryejmë 60-70 vizita në ditë. Vetëm këtu gjenden rreth 300 lloje bimësh vendase”, shprehet Ylli Merja, mjek alternativ. “Unë kam qenë me pompë, pasi kisha problem me mushkëritë, jo me Covid-in, por me frymëmarrjen. Provova ilaçet në spital e farmaci, por prej 3 vjetësh kam gjetur këtu derman. Kam hequr edhe pompën”, tregon dikush. Një tjetër shprehet: “Kam problem me tëmthin. E kuroj me bimë, se edhe efekte anësore nuk kanë. Edhe lirë janë, nuk kushtojnë. Më rekomandoi një familjari im dhe erdha edhe unë”. “Unë tregtoj prej 18 vjetësh bimë mjekësore. Kërkesa më të mëdha ka për stresin dhe astmën këtë periudhë. Edhe për vete, më kanë shëruar bimët e vajrat. Po të mos ishte për to, nuk do isha gjallë tani”.

Shembet rruga e re e “Salillarit”/ Çorovodë-Përmet, KLSH zbuloi shkeljen e projektit që në 2019
15/01 15:04
Ndëshkohen me gjobë 361 shtetas që u konstatuan pa maska
15/01 15:00
Top News – Si u shua familja nga Kosova/ Aksidenti me 4 të vdekur, shpëtoi vetëm vajza
15/01 13:12
I vënë flakën makinës në Durrës/ Ndërhyn zjarrfikësja, shpëton banesa e dy makina
15/01 13:02
Top News – Ngrica e borë në rrugë/ Bulqizë, vështirësi për lëvizjen e mjeteve
15/01 13:01
Top News – Vështiresi në Qafë Thanë/ Lëvizja e mjeteve vetëm me zinxhirë
15/01 13:00
Top News – Biden nuk humbet kohë…/ Prezanton paketën stimuluese prej 1.9 trilionë usd
15/01 12:53
Vonesat për mallrat në port/ Ankohen drejtuesit e kamionëve në Durrës
15/01 12:51
Aksidenti në Tiranë, një i lënduar/ Pamjet e kamerave të sigurisë tregojnë çastet e përplasjes
15/01 12:51
Në rrugë duhet kujdes/ Reshjet e dëborës u pasuan nga ngricat në Qafë-Thanë
15/01 12:50
Probleme në rrugë dhe me energjinë/ Reshjet e dëborës izolojnë fshatrat e thellë në Korçë
15/01 12:50
Fier/ Makina del nga rruga në përpjekje për të shmangur një tjetër automjet
15/01 12:42
Bulqiza nën disa cm dëborë/ Në rrugë ka akull. Kalohet me zinxhirë
15/01 11:51
Rrogozhinë, tokat kthehen në kënetë nga përmbytjet
15/01 11:47
Top News – Izolohen disa zona në Korçë/ Trashësia e borës arrin mbi 30 cm
15/01 11:01
Top News – Tiranë, aksidenti i frikshëm/ Pamjet, kalimtarja shpëton për mrekulli
15/01 11:01
Bulqizë/ Situatë e rënduar nga reshjet e dëborës, qarkullimi i automjeteve i vështirë
15/01 10:38
Vetëm 2 metra larg! Kalimtarja shpëton për mrekulli pas përplasjes së tmerrshme të dy makinave në Tiranë
15/01 09:55
Rikthehen reshjet e dëborës/ Në Korçë, Qafë Thanë dhe Elbasan. Vështirësi në disa akset rrugore
15/01 03:09
Aksidenti tragjik, 4 viktima/ Shuhet familja nga Kosova, makina u përplas në Rubik. Shpëton fëmijë 2 vjeç
15/01 03:06