Misioni njëvjeçar të OSBE, Rama: Tejet sfidues dhe një debutim absolutisht dinjitoz i Shqipërisë
03/12/2020 12:18

Shqipëria ka raportuar ditën e sotme rreth misionit të saj njëvjeçar në krye të OSBE. Sipas kryeministrit Edi Rama Shqipëria ka arritur pas shumë përpjekjesh në vakumin e krijuar prej moszgjedhjes së katër sekretarëve të organizatës, konsensusin mes vendeve anëtare për zgjedhjen e tyre, në prag të mbylljes së mandatit të kryesimit. Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij të mbajtur në këtë raportim ka thënë se OSBE gjendet përball faktit të një krize bashkëpunimi dhe për Shqipërinë ka qenë një vit tejet sfidues dhe një debutim absolutisht dinjitoz i Shqipërisë në krye të OSBE. “SHQIPËRIAraporton për misionin e drejtimit njëvjeçar të OSBE dhe arrin pas shumë përpjekjesh në vakumin e krijuar prej moszgjedhjes së katër sekretarëve të organizatës, konsensusin mes vendeve anëtare për zgjedhjen e tyre, në prag të mbylljes së mandatit të kryesimit Një vit tejet sfidues dhe një debutim absolutisht dinjitoz i Shqipërisë në krye të OSBE” shkruan Rama në rrjetet sociale. Pjesë nga deklarata e kryeministrit Rama: Divergjenca po rriten. Njëpalshmëri dhe përballja zgjidhet mbi bashkëpunimin. Përçarja, zgjidhet përmbi bashkëpunimin. Kjo duhet të na shqetësojë. Duhet të mbajmë parasyshë edhe përtej OSBE. Një porcion dhe një botë që jemi të shqetësuar. Nuk do mund të mbajmë ndikimin tonë nëse nuk jemi të angazhuar. Jam i shqetësuar nga kriza e e përhershme e bashkëpunimit. Kemi dështuar të trajtojmë sfida dhe kërcënimet tona për të mbështetur të drejta. Bëj thirrje për një bashkëpunim për të bërë një gjë të tillë por kanë rënë në vesh të shurdhër. O e keni për zëmër këtë organizatë ose jo. Ose doni të mbroni të drejta ose jo. Organizata janë është po kaq e fortë sa vullneti për të zbatuar angazhimet. Nëse ky vullnet mungon atëherë ne do jemi në vështirësi për të dalë nga krizat që na sjellin vetëm kriza. Shiko se cka ndodhur në Bjellorusi dhe si krejt papritur OSBE mbeti si një instrument i fundit, ndërkohë strukturat e tjera mbetën të pa dobishme. Pse kështu. Është e trishtueshme se cka ndodh jashtë BE ngre barrikada mes vendeve të BE dhe NATOs. Bëhet çështje e një shkalle shumë më të madhe. Cështja e njerëzve vihen në rrezik. Nuk mund të vazhdojë kështu dhe sa më shpejt aq më mirë. Organizata jonë nuk mund të punojë nëse lufta e ftohtë vihet pas krahëve. Është më e lehtë se sa ta bëjsh opor duhet të diskutohet. Në asnjë hapësirë tjetër kjo m,und të diskutohet dhe të ndodhë. Asnjë organizatë më shumë se kjo nuk mund të përballet me sfidën e bashkimit.

Top News – 30 vjet nga eksodi masiv…!/ Rama, një vizitë në Itali në 5 dhe 6 mars
16/02 17:05
“S’ka propagandë!” Rindërtimi/ Rama i kërkon këshilla të moshuarit: Kush leu, mendjen e vetë pëlqeu…
16/02 09:38
Rama inspekton punimet në Durrës: Nis rindërtimi i pallateve me dëmtime të rënda DS4
15/02 18:17
Top News – KQZ regjistron PSD-në/ Tom Doshi nuk është kryetar partie
15/02 16:05
Kuvendi heq taksën e kromit/Rrëzohet dekreti i presidentit që kundërshtonte heqjen e rentës minerare
15/02 15:45
KQZ regjistron PSD pa Tom Doshin/ Ndryshon dokumentacionin për një germë, por edhe kryetarin
15/02 15:42
Top News – ‘Renta’, Meta rrëzohet në parlament/ Pandemia, financat zerojne renten per minierat
15/02 14:43
Top News – Kapitull i ri për Kosovën/ Liderët shqiptarë urojnë Albin Kurtin
15/02 14:10
Top News – Balla uron Albin Kurtin për fitoren/ ‘Zgjedhjet në Kosovë, një festë e demokracisë’
15/02 12:54
PS do kërkojë vetting politikës/ Projekti në programin e ri për mandatin e tretë
12/02 15:23
Veliaj, akuza për PD dhe LSI/ “Po kandidojnë të larguarit nga Vettingu në drejtësi”
12/02 15:20
Vota e emigrantëve,PS:Balla fajëson opozitën për dështimin e mundshëm tw identifikimit elektronik
12/02 15:19
Top News – Programi i PD për turizmin/ Basha-rritje 15 % të numrit të turistëve çdo vit
12/02 12:54
Programi i mandatit të tretë. Synimet e PS në ekonomi, arsim, bujqësi, shëndetësi dhe infrastrukturë
11/02 15:39
Ikin nga LSI tek PS/ Veliaj u jep kartën e anëtarësisë socialiste
11/02 15:24
“Ikëm nga LSI, na tradhëtoi”/120 anëtarë të LSI-së në lagjen Kombinat, kalojnë me Partinë Socialiste
10/02 15:28
Kryemadhi përplaset me policinë/ Organizoi takim elektoral në Elbasan
10/02 15:20
Top News – Rritje e numrit të turistëve të huaj/ Plani i PD-dyfishim i vendeve të punës
10/02 13:00
Top News – ‘Mos u bëni ushtarë të Taulantit’/ Monika Kryemadhi sherr me policinë në Elbasan
10/02 11:29
Shkel rregullat anticovid/ Monika Kryemadhi përplaset me policinë që shkojnë ta gjobisin
10/02 11:20