Ministri i ekonomisë fiton tender/ Denoncimi i “Fiks Fare” për Blerim Kuçin në Kosovë
30/10/2020 12:09

Emisioni investigativ “Fiks Fare” denoncoi një aferë korruptive ne nivelet me te larta te qeverise ne Kosove. Ministri i ekonomisë blerim Kuçi është fitues i tenderit për ndërtimin e një spitali në Prizren. Kompania Hidroterm, me 100% kapital të Ministrit të Ekonomisë e ka fituar këtë tender me vlerë rreth 5 milion euro për ndërtimin e spitalit ‘Nëna dhe fëmija’. Procedura e tenderit ka zgjatur rreth 1 vit, pasi ka patur shumë ankesa nga operatorët pjesëmarrës. Pas shpalljes së fituesit kanë vijuar ankesat dhe lidhja e kontratës është bërë në muajin Tetor. Blerim Kuçi ka marrë detyrën e Ministrit qysh prej qershorit. Gjatë kësaj periudhe janë shqyrtuar ankesat e operatorëve të tjerë dhe si përfundim është lënë fitues firma Hidroterm. Në një deklaratë për mediat Ministri ka sqaruar pozicionin e tij ku thotë se tenderin nuk e ka fituar as kur ka qenë deputet dhe as Ministër. por Fiks Fare i interesua edhe pranë Organit të Shqyrtimit të Prokurimeve. Njëri prej specialistëve fillimisht u tregua i gatshëm të ndihmonte gazetarët për një takim me kryetarin e zyrën Blerim Dina. Por sapo ky i fundit nëpërmjet specialistit mori vesh objektin e intervistës nuk pranoi të japë një intervistë por na ktheu një përgjigje me shkrim brenda ditës. Në përgjigjen e tyre më shkrim ata thonë qe për këtë tender ka patur shumë ankesa por asnjëherë për konflikt të interesit.

Humbi 3 fëmijët dhe gruan, rrëfimi i Albert Carës si i mbijetoi tragjedisë: ‘Ishte vullneti i Zotit’
26/11 12:37
Top News – Mos ejani vonë në spital!/ Manastirliu i përgjigjet opozitës
26/11 12:15
Top News – Tërmeti dhe pandemia/ Balla-opozita rrugore tenton panikun
26/11 12:14
Përvjetori i tërmetit/ Rama nga Abu Dabi: Sot firmoset marrëveshjen për 2000 apartamente në Durrës!
26/11 11:47
Top News – Në pranga dy vellezër/ Fier, u konfliktuan për pronën
26/11 11:15
Top News – Mësimi online në shkolla/ Fico-ka grupe që përjashtohen
26/11 11:11
Top News – Rama, 1 vit pas tërmetit/ Ditët më të çmendura të jetës…
26/11 11:07
1 vit nga tërmeti tragjik, Rama: Ditët më të çmendura të jetës time! Çdo krizë është një mundësi e re
26/11 08:24
Top News – Pas tërmetit tragjik…! 50 të arrestuar, të gjithë të lirë
26/11 00:00
Zjarrfikësi hero i Bashkisë së Tiranës shmang ngjarjen e rëndë në Rrugën e Kombit
25/11 22:09
Top News – Një vit nga tërmeti…! 50 sekondat mes jetës dhe vdekjes
25/11 21:00
Top News – Një vit nga tërmeti…! 50 sekondat mes jetës dhe vdekjes
25/11 20:52
Top News – 11 mjekë në Shqipëri/ Viktimat e koronavirusit në 9 muaj
25/11 20:49
Ilaçet më rimbursim. Caktohen depot/ Udhëzimi problematik që shmang konkurencën në treg
25/11 19:49
A duhet lejuar eutanazia? Diskutimi i fortë sot në emisionin “Shqipëria Live”
25/11 19:46
Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave e Vajzave/ Godina e Presidencës portokalli
25/11 19:43
Shkollat do kalojnë online/ Manastirliu: Nga 1 dhjetori mësim i alternuar
25/11 19:27
“Biseda për tranzicionin”/ Presidenti Meta ishte i ftuar në panelin e UET
25/11 19:25
Top News – Meta aspak modest! ‘Fitorja ime, reforma në drejtësi’
25/11 18:49
Top News – I ‘tmerrshmi’ i Beratit/ OFL për vrasësin e dënuar në Itali
25/11 18:48