Meta rrëzon ligjin e zgjedhjeve/ Presidenti i kërkon mendim komisionit të Venecias
23/10/2020 15:08

Kthimi i ligjit zgjedhor ishte një akt i paralajmëruar nga Ilir Meta që ditën kur mazhoranca e votoi pa dakordësinë e opozitës jashtëparlamentare në Parlament. Ajo që nuk dihej ishte lëvizja e re e Presidentit, i cili shkon përtej një dekreti presidencial. “Në datën 21 tetor 2020, i jam drejtuar me një kërkesë urgjente Komisionit të Venecias për një opinion të specializuar dhe objektiv mbi këtë proces. Presidenti i Republikës vlerëson se, pas kthimit në Kuvend të ligjit, mazhoranca duhet të reflektojë duke rishikuar qëndrimin e saj mbi këto rregulla të reja, dhe të sigurojë opinionin final nga Komisioni i Venecias, duke thirrur njëkohësisht dialogun gjithëpërfshirës përmes Këshillit Politik”, tha ai. Në datat 11-12 dhjetor parashikohen seancat e fundit plenare te Komisionit te Venecias për këtë vit dhe Ilir Meta kërkon që socialistët të presin opinionin ndërkombëtar para se ta rrëzojnë dekretin e tij sërish në Parlament. Teksa pret duket se e ka edhe një lëvizje rezerve. “Nëse Kuvendi i Shqipërisë nuk reflekton për rishikimin e këtij ligji pas kthimit të tij nga Presidenti i Republikës, vlerësimi përfundimtar mbi papajtueshmërinë e ligjit nr. 118/2020, me Kushtetutën e rrjedhimisht me Konventën Evropiane të Drejtave të Njeriut dhe standardet ndërkombëtare është atribut vendimmarrës i Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë, për fat të keq ende jo funksionale” , tha Meta.

Top News – 108 vjetori i pavarësisë/ Basha te ‘varrezat e dëshmorëve’
28/11 12:38
Top News – Serbia refuzon Cakajn/ “Qytetar nderi” në Bujanovc
27/11 15:33
Rindërtimi në Thumanë/ Ahmetaj: Janë mbi 3 mijë banorë që do të futen në shtëpitë e reja
27/11 14:55
Rindërtimi në Fushë-Krujë, Rama inspekton punimet
27/11 14:47
Kuvendi, një minutë heshtje/ Parlamenti në seancë një vit pas tërmetit
26/11 15:47
Përvjetori i tërmetit/ Rama nga Abu Dabi: Sot firmoset marrëveshjen për 2000 apartamente në Durrës!
26/11 11:47
Top News – Basha nga Shkodra/ Nuk kemi bërë politikë me pandeminë
25/11 16:05
Top News – Rindërtimi pas tërmetit/ Laç, nis puna për pallatet e reja
25/11 15:16
Top News – Raporti i Dick Marty/ Futet në kalendarin e Kuvendit
25/11 14:25
Komisioni për Dick Marty/ Balla dorëzon në Kuvend kërkesën për formimin e tij
25/11 12:46
Top News – Deputetët e PS kërkesë/ Komision për raportin e Dick Marty
25/11 11:00
“Iliri me uroi se vendosa maskën”/ Rrëfimi i Kryemadhit pasi u rizgjodh kryetare e LSI
24/11 15:21
Rama: Vaksinën e blejmë me çdo çmim/ Kryeministri: Të parët vaksinohen mjekët, mësuesit, policët
24/11 15:09
Top News – PD akuza ministres Xhaçka/ Udhëtime 10 mijë euro me helikopter
24/11 14:39
Top News – Rama-sjellje skandaloze/ Meta u gjobit se ishte në festë
24/11 13:55
Top News – Zgjedhjet në LSI/ Kryemadhi-votimi online ishte risi
24/11 12:03
Rama: Shkollat nuk mbyllen/ Vendimi u takon ekspertëve. Kryeminstri sjell shembuj nga vendet e tjera
24/11 11:53
Top News – Meta akuzon Ramën/ ‘Janë kuislinge, jo udhëheqës’!
23/11 17:04
Top News – LSI me dyer të hapura/ Kryemadhi pas rikonfirmimit
23/11 15:24
Top News – Ujë për 450 hektarë tokë/ Rama publikon video nga Vau i Dejës
23/11 11:23