Meta: Në 25 prill qytetarët të vendosin kë do zgjedhin, e kë do ndëshkojnë!
05/03/2021 14:36

Presidenti Ilir Meta në konferencën e tij të përjavshëm, ditën e sotme, vuri theksin te zgjedhjet e 25 prillit, për një fushatë edukative dhe problemet që paraqiten. Ndërsa shtoi se kushdo që ndërhyn në votë do ndëshkohet: Jam i bindur se populli beson dhe mbështet te Europa dhe që do u japë fund pengesave përmes 25 prillit. Duke vlerësuar rëndësinë e zgjedhjeve dhe si kusht për të ecur me ritëm tjetër drejt negociatave. “Dje pata një takim me shoqërinë civile që më shprehen shqetësimin për zgjatjen e afatit të dokumentave të identifikimit, si dhe 2 nevojën për të hetuar krimet zgjedhore, si dhe shtimi i aktiviteteve të ndaluara nga kodi zgjedhore, koncensione, tenderat publik, ligje që kanë impakt elektoral. U theksua dhe rëndësia e fletës së votimit, dhe fushatë edukative . Se zgjedhësit akoma nuk janë informuar si do votojnë”, tha meta. I pyetur se çfarë mendimi ka ai për dy kandidaturat e reja të PS, si mjekja Najada Çomo dhe inxhinierja Luljeta Bozo Meta tha : Për cdo ligj që ka probleme do ketë një përgjigje të qartë . Sa për kandidimet nuk janë në interesin tim si president. Mjafton të jenë figura me sa më shumë integritet, qytetarët të shohin me vëmendje lista e çdo force politike dhe të votojnë në to lista që besojnë se i përfaqëson më mirë, që tu japin mesazh të qartë politikës. I pyetur se pas 25 prillit kë do mandatojë për të formuar qeverinë, partinë më shumë vota, apo koalicionin, ai tha : Mos të paragjykojmë asgjë, mund të ketë lloj lloj surprizash. Unë dua të jap një përgjigje parimore, në këtë garë ka shumë koalicione dhe shumë forca politike kështu që qytetarët të nisin drejt kutive , të vendosin kë do zgjedhin e kë do ndëshkojnë, e kanë këtë të drejtë. E rëndësishme procesi transparent, askush mos të intimidohet, do informojmë për figurat që përfshihen te krimi zgjedhor, do bëjmë cdo gjë përë të pasur zgjedhje të lira e të ndershme. Duke marrë parasysh tensionin politik, por do bëjmë cdo gjë për të ndëshkuar atë që përpiqet të prishë procesin. Zgjedhjet janë kryekusht, kështu qytetarët të mos ndikohen nga asgjë, vota është fuqia e vetme e tyre, dhe kjo mundësi jepet 1herë në 4 vjet, dhe këto janë të rëndësishme për 100 vite që vijnë, që të jemi të besueshme për anëtarësimin në BE.

Top Channel/ Thirrja e kandidatëve socialistë në Durrës: Votoni PS-në dhe Edi Ramën
19/04 15:30
Top Channel/ Veliaj: PD, bllokim dhe anarki! Takime në fshatrat e Kavajës me kandidatët e PS-së
19/04 15:29
Top Channel/ Basha në fushatë me Kryemadhin! Marrin pjesë në takimin e opozitës në Kombinat
19/04 15:23
Top channel/ Rama: Amnisti fiskale emigrantëve! Të vijnë dhe të investojnë për të krijuar biznese
19/04 15:18
Top Channel/ Veliaj: Të ecim përpara me punë e projekte, jo me dhunë e bllokime
19/04 13:22
Top Channel/ Veliaj: Jo kthim pas për Kavajën!
19/04 13:22
Top Channel/ Ambasadorët mblidhen në Elbasan, takime me drejtuesit politik
19/04 12:16
Top News – Belinda Balluku në garën e Kombinatit/ Fushata e ministres që kërkon mandatin si deputete
19/04 10:11
Top News – Kandidati demokrat në Korçë/ Fushata e Salianjit derë më derë te qytetarët
19/04 10:09
Top News – Rama flet për patronazhistët/ ‘U merrni të keqen, është model i marrë në SHBA’
18/04 15:11
Top Channel/ Veliaj nga Rrogozhina: 25 prilli nuk është gallatë, mos votoni memet, por atë që punon
18/04 14:59
Top Channel/ Basha pritet nga simpatizantët në Kukës:Faleminderit për mbështetjen! Votoni ndryshimin
18/04 14:29
Top Channel/Rama-Metës: Patronazhistëve t’iu merrni të keqen, mos harroni se ju njohin kush jeni!
18/04 13:48
Top Channel/ Basha në Kukës: Qyteti më i prekur nga ikja e rinisë! Nuk ndryshon pa larguar fajtorin
18/04 13:47
Top Channel/ Balla takim me banorët në Cërrik: Më 25 prill do hapet një faqe e re e historisë së PS
18/04 13:32
Top News – Rama inspekton punimet në ‘5 Maji’/ Do strehohen më shumë se 11 mijë banorë
18/04 13:10
Top News – Basha takim në Tropojë/ Bën thirrje për votim masiv
18/04 11:40
Top Channel/ Basha nga Tropoja: Votoni masivisht 9 për të ardhmen e fëmijëve tuaj
18/04 11:21
Balla nga Elbasani: PS parti e shtresave në nevojë. Drejtësia e fortë është mbrurojë për nënat kryefamiljare
18/04 05:18
Basha mbërrin në Tropojë, pritet me duartrokitje nga dhjetëra qytetarë
18/04 02:04