Maskat me detyrim, shumica po e zbaton/ Sot policia vetëm po këshillon “të pabindurit”
15/10/2020 15:06

Shumica e qytetareve i janë përgjigjur pozitivisht thirrjes për vendosjen e maskës dhe janë sporadike rastet e personave qe nuk kane bere diçka te tille. Ne te gjithë vendin janë shpërndare policia bashkiake dhe ajo e shtetit te cilët sot mesa duket kane vendosur vetëm te këshillojnë qytetaret ndërsa nga nesër do nis dhe vendosja e gjobave. Gjoba e pare sic është bere me dije do jete 3 mije leke te reja ndërsa nëse perseritet ky veprim atëherë qytetari gjobitet me 5 mije leke te reja. Duke qene se kjo ishte dita e pare gjithçka ka mbetur ne kuadrin e këshillës ndërsa nga dita e nesërme do nis gjobvenja ne mase ne rast se do vijohet te ketë persona qe nuk i përgjigjen si duhet urdhrit te vendosur nga qeveria. Fakti qe me herët gjobat sa i përket atyre te cilët nuk kane respektuar masat anti covid janë falur bën qe një pjese e vogël e qytetareve te tregohen neglizhent këtë here megjithatë komunikimi ka qene i qarte, çdokush qe nuk respekton vendimin do gjobitet dhe gjoba do bashkëngjitet me faturën e energjisë elektrike. Qendra e Tiranes, Pazari i ri, Fresku, Astiri, Lapraka, Kombinati dhe shume zona te tjera këtë te enjte kame respektuar ne mase rregullin e vendosjes se maskës. Franca, Cekia apo dhe vende te tjera kane vendosur te rikthejnë karantinën per shkal se numri i te infektuarve ne vendin e tyre është rritur ndjeshëm, ndaj për te evituar një karantine te dyte por mbi te gjitha për te evituar rritjen e numrit te te infektuarve me koronavirus duhet vendosur maska.

Top Channel/ Protesta para Kuvendit për të drejtën e votës, diaspora përplaset me policinë
18/07 23:00
Top Channel/ Aksident i frikshëm në aksin Lezhë-Laç! Makina përfundon në parkingun e një lokali
18/07 22:58
Top Channel/ Plagoset për borxhin e të birit. Policia arreston autorin në Durrës
18/07 22:37
Top Channel/ Berisha vijon fjalimet nga ballkoni: Qytetari shqiptar më i pasigurti, mafia…
18/07 22:34
Top News/ Plagosja me armë në Durrës, zbulohet shkaku pse autori e qëlloi 70-vjeçarin
18/07 22:22
Top Channel/ Emigrantët, Rama këshillon Starmer. Samiti i Komitetit Politik të BE vjen në Shqipëri
18/07 22:14
Top Channel/ Agron Shehaj drejtuar guvernatorit të BSH: A keni sedër të jepni dorëheqjen?
18/07 22:05
Top Channel/ Protestuesit për votën e diasporës përplasen fizikisht me policinë, tentojnë…
18/07 22:03
Top Channel/ Qëlloi me armë zjarri të moshuarin në një lokal në Durrës, në pranga 31-vjeçari!
18/07 21:13
Top News/ “Kapitull i ri në qeverisjen e BE”/ Rama uron Von Der Leyen për mandatin e dytë në PE
18/07 21:06
Top News/ Të shtëna me armë në Durrës, plagoset 70-vjeçari pas një debati
18/07 20:52
Top Channel/ Kisha ortodokse kundër censit: S’janë pyetur për përkatësinë fetare gjatë regjistrimit
18/07 19:51
Top Channel/ Felaj debaton me deputetin! Drejtuesja seancës s’e lejon të flasë, Sulaj e kundërshton
18/07 19:47
Top Channel/ Bizneset po rimbursohen në kohë, në 6 muajt e parë u zërua stoku i detyrimeve të
18/07 19:44
Top News/ Diaspora ankohet në Kushtetuese. kërkon me ngulm të drejtën e votës në zgjedhjet e 2025
18/07 19:36
Top Channel/ Rama me liderët e BE-së, pritet nga mbreti Charles! Drejton tryezën me Melonin
18/07 19:34
Top News/ Censi, Kisha Ortodokse ‘rrëzon’ rezultatet: Shifrat s’pasqyrojnë në të vërtetë realitetin
18/07 19:18
Top Channel/ “Nuk kemi nevojë për staf”, drejtuesja e Onkologjikut: 2-3 javë s’quhet radhe pritje
18/07 18:33
Top Channel/ Shokon shefja Onkologjikut: Sëmundja me kancer s’është paaftësi për punë, nëse po vdes…
18/07 18:33
Top Channel/ Shefja e Onkologjikut për të sëmurët me kancer: Ilaçet të shtrenjta, qytetarët abuzojnë
18/07 18:32