Mashtrimet me kreditë/ “Top Story” denoncoi rastet flagrante të abuzimeve
09/12/2020 15:35

Nëse një përmbarues shkel ligjin, Ministria e Drejtësisë ka të drejtën e heqjes së licencës. Kështu ka ndodhur me 55 përmbarues, të cilët në shkelje të plotë të ligjit u është ndaluar ushtrimi i profesionit. Në pjesën e dytë të dokumentarit me titull “Zhvatja përmes kredisë”, Top Story ka zbuluar se cfarë ndodhi me dosjet e këtyre përmbaruesve në rastin, kur ata humbën licencën. Ligjërisht, dosjet duhen arkivuar me protokoll të rregullt në Ministrinë e Drejtësisë, gjë që nuk ka ndodhur. Sipas Top Story, në 14 tetor të vitit 2019, shtetasi Gentjan Kamberi me profesion postier është paraqitur pranë Ministrisë së Drejtësisë me 6 thasë të zinj, brenda të cilëve kishte me mijëra fletë dokumente dhe fashikuj, që në fakt ishin praktika përmbarimore. E njëjta gjë ka ndodhur edhe në 16 dhe 28 tetor të vitit 2019, ku i njëjti person thuhet në Top Story ka lënë në mënyrë demostrative 104 thasë të zinj me materiale përmbarimore. Përveç punonjësve të ministrisë aty kanë qenë të pranishëm edhe ish përmbaruesi Arben Meskuti dhe Aldo Daka. Po atë ditë janë paraqitur në ministri edhe ish përmbaruesit Roland Deda, Albert Gega, Renato Ziu, Kejda Seferi dhe Alketa Tanushi. Por, të gjithë përmbaruesit e përmendur më sipër nuk kanë pranuar që të nënshkruajnë për këto materiale. Në pjesën e parë të dokumentarit të Top Story që u transmetua javën e kaluar pati disa denoncime për mashtrimet e institucioneve financiare jobanka. Por, gjatë javës me dhjetëra denoncime të reja mbërritën në adresën zyrtare të Top Story. Një prej tyre Fatjon Koka tregoi se ishte mashtruar me kredi dhe madje i kishin bllokuar 14 paga, pa marrë kurrë një kredi, e aq më tepër, që gjatë kohës që ishte marrë kjo vlerë ai ka qenë në shërbim të detyrueshëm ushtarak dhe se banonte në Dibër dhe jo në Tiranë, ku dhe ishte marrë kredia. Rastet e denoncimeve në Top Story ishin të shumta. Por rasti më i cuditshëm i publikuar në Top Story përmes dokumenteve zyrtare ishte ai i shtetasit Flamur Mahmutaj. Ish-përmbaruesi Arben Meskuti i shërbimit përmbarimor ZIG që prej 14 shkurtit të 2012 vijon të mbajë të bllokuara pasuritë e paluajtsme të Mahmutajt. Kjo sekuestro është vendosur gabimisht si pasojë e ngatërrimit të identitetit. Interesimi i Flamur Mahmutaj për heqjen e sekuestros nuk ka dhënë rezultat. Arben Meskuti i është përgjigjur se shërbimi ka shpallur falimentimin dhe nuk mund të hiqet sekuestro ndaj tij. Kështu një shtetasi i mohohen të drejtat themelore të pronës së tij për 8 vite rresht nga papërgjegjshmëria e një veprimi përmbarimor.

Top News- 40-vjeçari humb jetën në Vlorë/ Rrufeja shkrumbon katin e dytë të banesës në Berat
16/08 22:11
Top Channel/ Rrufeja djeg banesën në fshatin Drenovicë të Dimalit, ka vetëm dëme materiale
16/08 20:11
Top Channel/ Dy viktima në Vaun e Dejës dhe Vlorë! Minoreni goditet nga rryma elektrike
16/08 20:04
Top Channel/ Celulari dëmi i dukshëm! Ortopedë e fiziciste te shqetësuar: Dëmton muskujt dhe qafën
16/08 19:54
Top Channel/ Në kërkim të tregut! Dy bujq, dy histori të ndryshme. Pse tregu vendos suksesin
16/08 19:48
Top Channel/ Me Instagram brenda në qeli! Nën hetim vëllezërit Cala, kishin numra dhe celulare
16/08 19:39
Top Channel/Gjyqtarja e arrestuar për korrupsion,Gjykata e lë sërish me masën e arrestit
16/08 19:37
Top News – Mbetet në qeli gjyqtarja e Elbasanit/GJKKO lë në fuqi masën e sigurisë ‘arrest me burg’
16/08 19:11
Top News – Të rinjtë grabitën banesën e kushërirës/ Dinamika e ngjarjes në Dibër, autorët në pranga
16/08 19:10
Top News – Anije ruse do kalojnë pranë Shqipërisë/Moska provokon sërish NATO dhe SHBA në Mesdhe
16/08 19:03
Top Channel/ I gjithë vendi i mbuluar me gjak, pamje nga vendi ku humbi jetën 40-vjeçari në Vlorë
16/08 18:28
Top News – Pak testime, por edhe pak infektime…!/Bie agresiviteti i COVID-19, problem vjeshta
16/08 16:58
Top Channel/ Grumbulluesit ulin çmimet, fermerët e Fierit të pakënaqur, frutat nuk po shiten
16/08 15:34
Top News – Shqipëria braktis të moshuarit/Barometri i ballkanit, kush përjashtohet nga shoqëria
16/08 15:31
Top News – Pa kaluar as 24 orë nga aksidenti/Humb jetën një nga të plagosurit, arrestohet shoferja
16/08 15:29
Top Channel/Gjyqtarja e arrestuar për korrupsion, gjykata lë sërish masën e ndalimit arrest shtëpie
16/08 15:25
Top Channel/ Kujdes, Tibo piraton, Digitalb i vetmi distributor televiziv i Top Channel dhe TV Klan
16/08 15:10
Top Channel/ Humb jetën pas aksidentit, i moshuari u godit nga një mjet ndërsa ndodhej në trotuar
16/08 15:07
Top Channel/ Arrestohen pensionistët italianë,po shisnin flori të rremë në Elbasan për 200 mijë euro
16/08 15:05
Top News – Atentati i Milotit, hetimet nga SPAK/Në ‘sitë’ grupet kriminale në rivalitet mes tyre
16/08 14:48