Lë Tiranën për tokat e Divjakës/ 31-vjeçari administron fermën me 250 hektarë tokë
05/03/2021 15:35

Franc Kaloshi është 31 vjeç, ai është rritur në Tiranë, por prej 10 vitesh ai la qytetin për të jetuar në fshatin Serras të Divjakës. Dikur Franci bënte jetën e djali të ri kryeqytetas, ndërsa tani bën jetën e një fermeri. Punët në fermë i nis që në orën 6 të mëngjesit, si fillim ai kujdesët për stallën e gjedhëve, më pas është radha që patave tu hidhet ushqimi. Franc sa vite ke që punon në fermë? Ti je rritur në Tiranë, përse vendose të lije jetën e qytetin për fshatin? Franc Kaloshi: Unë kam lindur këtu, por pas viteve 90′ prindërit e mi shkuan në Tiranë për një jetë më të mirë. Atje bëra shkollë dhe u rrita, por pashë që Tirana nuk premtonte shumë dhe vendosa t’i vihesha pas babait tim. Ne së bashku administrojmë një sipërfaqe tokë rreth 250 ha tokë, kemi bërë si minikompleks me prodhime bujqësore dhe blegtoriale. Çfarë të tërheq tek bujqësia? Më tërheq pasi e shikon që lulëzon për ditë, dhe rritet diçka nga duart e tua. ” 31 vjeçari thotë që nuk do të largohet kurrë nga Shqipëria, edhe pse ai ka pasaportë amerikane. Sipas Francit dy miqtë e tij më të mirë janë traktorët që e ndihmojnë të bëj punët në fushë. “Kjo është një parcelë eksperimentale dhe do të mblidhet ushqim për blegtorinë jonxhë. Ti më the që sipërfaqja e tokës është shumë e madhe, si e menaxhon punën? Unë nuk jam vetëm dhe kam dy shokët e mi, traktorët, ata bëjnë punën më të madhe. Djemtë e rinj kërkojnë të ikin nga Shqipëria, ti e ke menduar të ikësh ndonjëherë? Të rinjtë duan të ikin në Amerikë dhe Angli, unë e kam të drejtën të iki në Amerikë pasaportën dhe vizën dhe nuk iki sepse them që ky vend do të bëhet. E ardhmja është këtu. Shokët e tu e përkrahin idenë tënde? Kur isha në gjimnaz më thonin erdhi maloku dhe lopçari, unë nuk i dëgjova ata dhe vazhdova para. ” Dikur Franci bënte jetën e djali të ri kryeqytetas, ndërsa tani bën jetën e një fermeri. Punët në fermë i nis që në orën 6 të mëngjesit, si fillim ai kujdesët për stallën e gjedhëve, më pas është radha që patave tu hidhet ushqimi. Franc sa vite ke që punon në fermë? Ti je rritur në Tiranë, përse vendose të lije jetën e qytetin për fshatin? Franc Kaloshi: Unë kam lindur këtu, por pas viteve 90′ prindërit e mi shkuan në Tiranë për një jetë më të mirë. Atjë bëra shkollë dhe u rrita, por pashë që Tirana nuk premtonte shumë dhe vendosa t;i vihesha pas babait tim. Në së bashku administrojmë një sipërfaqe tokë rreth 250 ha tokë, këmi bërë si minikompleks me prodhime bujqësore dhe blegtoriale.

Top News – Mjekimi që kushton 1 milion lekë/ Shëndetësia falas, por jo në spitalin ushtarak!
12/04 22:14
Top News – 3 vjet hetime për 143 kg kokainë/ Si u zbulua kompania me lidhje në Ekuador
12/04 21:22
Top News – Vendim i ri për kartat e pasaportat/ Afati i tërheqjes shtyhet deri në 1 shtator 2021
12/04 20:02
Top News – Covid 19, ulje drastike e shifrave/ 125 raste të reja dhe 4 viktima në 24 orë
12/04 20:01
Top News – 63 zyrtarët me ‘njollë të zezë’/ Del raporti për bashkëpunëtorët e sigurimit
12/04 19:59
Fluturim nga Kukësi më 18 prill/ Aeroporti i ri po tërheq linjat ajrore me kosto të ulëta
12/04 19:53
200 të rinjtë pastrojnë Komanin/ Nisma e emigrantes nga Belgjika bën bashkë të rinj nga Kosova dhe Shqipëria
12/04 19:52
GPS në pakot me kokainë/ Operacioni nuk ka përfunduar, në kërkim të porositësit të drogës nga Ekuadori
12/04 19:51
Bizneset hapur deri në ora 22.00/ Disa thonë se përkon me muajin e Ramazanit dhe s’ka ndryshim për ta
12/04 19:50
Hajdutë si shpërndarës picash/ Tre të rinjtë përfunduan në gjykatë për grabitje me dhunë, sulmuan një çift
12/04 19:48
Stop përmbytjeve nga Erzeni/ Deputetja ekonomi dhe Sako inspektuan punën për disa projekte
12/04 19:46
Elbasan, vaksinimi 65+/ Kontigjenti i vaksinave është i mjaftueshëm për këtë kategori
12/04 19:37
Dita e 89/ Pamjet/ Ja si duket spitali rajonal Memorial në Fier
12/04 19:13
Orikum/ Lëndë plasëse në derën e një personi
12/04 19:12
Top News – Detaje për maturën shtetërore/ Çifliku- provimet sipas formatit standart
12/04 17:48
Top News – Përloten socialistët/ Komisioni zhvillon mbledhjen pa Bashkim Finon
12/04 17:17
Top News – Denoncoi vjedhjen e fotos nga PD/ Fotoreporteri Babani-ndodh shpesh dhe nga mediat
12/04 16:07
Kontrolle të rrepta për qarkullimin e mjeteve në rrugë! 15 shoferë të arrestuar gjatë fundjavës
12/04 16:06
Britani hap restorantet/ Gjithçka ishte e mbyllur prej datës 6 janar. Dje vetëm 6 humbje jete
12/04 16:01
Fluturim nga Kukësi/ Aeroporti do të presë avionin e parë më udhëtarë që do të vijnë nga Londra
12/04 16:01