Lagje e re në Rrëshen/ Do ndërtohet për të dëmtuarit nga tërmeti
05/03/2021 15:38

Harta e rindërtimit zgjerohet edhe me Rrëshenin ku parashikohet ndërtimi një lagje të re me 35 banesa individuale. Projekti përmban edhe ndërtimin e 6 pallateve ,me 68 apartamente që pritet të përfundojë në tetor 2021. Kryeministri Edi Rama tha paraditen e kësaj të pemteje se Rindërtimi, nuk ndalet dhe shprehu ambicien e qeverisë që në pranverën e vitit 2022 mos të ketë asnjë shenjë nga tërmeti. Për mua, procesi i rindërtimit është procesi i konfirmimit të ambicies sonë për Shqipërinë që Duam, është procesi i vërtetimit të vërtetësisë së fjalës sonë se ne nuk do të lëmë kurrë asnjë vetëm, është procesi i vënies në pah të një dallimi shumë të madh mes nesh dhe atyre që sot pretendojnë të rikthehen për të marrë një mandat të pestë pasi nuk kanë reflektuar mbi asgjë nga ato që kanë bërë, nuk kanë ndryshuar aspak nga ato që kanë qenë dhe nuk kanë marrë mundimin as të ndryshojnë, të përfshijnë, të integrojnë ide të reja duke lënë pas disa nga të vjetrat. Ecjen përpara të këtij procesi kryeministri e lidhi me vullnetin e shqiptarëve në 25 Prill. A ka njeri që mendon se ky proces mund të shkojë përpara dhe të mbarojë me sukses duke ecur kështu me këtë ritëm e këtë cilësi në rrugën që jemi nisur nëse në 25 prill, filli i këtij procesi këputet? E nëse në 25 prill, fati i këtij vendi bie në duart e atyre që janë të njohur për shkatërrimet që kanë bërë? Nëse i lidhim figurat me imazhet e kujtesës sonë historike, është shumë e lehtë të ndërtojmë një ekran ku figurat e tyre të bashkëngjiten në harmoni me pamje shkatërrimesh, me momente dëshpërimesh sociale, me situata rrënimi të vazhdueshëm, ndërkohë që nëse pyesim veten se çfarë garancie kanë dhënë këta njerëz për t’ju besuar finalizimin e këtij Programi Rindërtimi, për t’ju besuar ecurinë deri në fund me sukses të këtij procesi transformimi.

Top News – Si vidheshin vilat luksoze të Saukut!/ Zbardhen detaje të reja nga dosja e 5 grabitësve
15/04 13:56
Top Channel/ Suveniret e Gjirokastrës. Artizanët po përgatiten për të pritur turistët këtë sezon
15/04 13:05
Top Channel/Iu dha masa detyrim paraqitje, avokati mbrojtës i protestuesve:Banorëve po u merret jeta
15/04 12:59
Top News – Një margaritar i rrallë në Evropë/ Vjosa, lumi që tërhoqi edhe vëmendjen e hollywood-it
15/04 12:57
Top News – Mjeti del nga rruga në Divjakë/ Humb jeten 19 vjeçarja, dy të plagosur
15/04 12:56
Top Channel/ Banda e vilave del në gjyq, sulmonin banesat rezidenciale në periferi të Tiranës
15/04 12:47
Top News – Falsifikim parash në Shqipëri/ Më shumë 350 miliardë lekë në qarkullim
15/04 12:34
Top News – Kallzim penal për Peleshin/ Braimllari – përdor administratën publike për fushatë
15/04 12:28
Top News – Plagosja e policit në Berat/ Arrestohen 3 vëllezër, në kërkim i katërti
15/04 12:21
Top Channel/ Edhe në Berat plagoset polic, 4 vëllezër sulmuan çiftin, më pas…
15/04 12:15
Top Channel/ Makina përplaset me pishat në parkun e Divjakës, vdes një person
15/04 11:17
Top News – Zgjedhjet, rezultati në KZAZ 40/ Vendimi shpallet në orën 8 të datës 26 prill
15/04 01:57
Top News – Përfundon misioni i NATO-s/ Xhaçka: Tërheqim trupat shqiptarë nga Afganistani
14/04 22:28
Top Channel/ Kërcet arma në Berat, tre vëllezërit përplasen me policinë dhe plagosin efektivin
14/04 22:09
Top Channel/ “Doli një në ballkon, Rama ik”/ Kryeministri ironizon premtimet e Bashës në Peshkopi
14/04 20:38
Top News – A ka marrëveshje mes PS dhe PD! Rama pranon, por me një kusht për Bashën
14/04 20:36
Top News – Akuza e dytë e vrasësit të Kastratit/ Blindohet gjykata e fierit, jepet masa e sigurisë
14/04 20:26
Top News – Ulen rastet e reja me Covid19/ 24 orët e fundit shënuan 5 humbje jete
14/04 20:23
Top News – Afati i fundit për të dypunësuarit/ Rritet tatimi për më shumë se 88,600 persona
14/04 20:22
Top News – 50 prokurorë, letër kundër Bashës/ ‘Sulmet politike për shkak të dosjeve në hetim’
14/04 20:19