Kushtetuesja bëhet funksionale/ Gjykata duhet të shqyrtojë dosjet e nxehta, nga zgjedhjet te Teatri
24/12/2020 15:14

Pas kalvarit të gjatë të procesit përzgjedhës të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, rikthehet mbrojtësi i Kushtetutës nga cënimet e mundshme të pushtetit shtetëror. Gati dy vjet nga rënia e rojes së Kushtetutës për shkak të vettingut, gjyqtari kushtetues Përparim Kalo, i cili u betua para presidentit menjëherë pasi u dekretua është anëtari i gjashtë i Gjykatës, që konsiderohet numër i domosdoshëm për të formuar kuorumin. Tanimë gjyqtarët kushtetues kanë numrin e duhur për të zbritur në arenën gjyqësore, ku dhe do të ushtrohet kontroll mbi disa akte të legjislativit dhe ekzekutivit, të cilat për shkak të mosfunksionimit të Gjykatës Kushtetuese nuk ishte e mundur të mbikëqyreshin. Burime pranë Gjykatës Kushtetuese tregojnë se janë 25 çështje të bëra gati, që do të shqyrtohen nga gjashtë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese. 32 të tjera presin për mbledhjen e gjyqtarëve, më e rëndësishmja e të cilave është padia e shoqatës së bashkive, që kërkojnë shpalljen si antikushtetuese të zgjedhjeve të 30 qershorit 2019, të cilat në atë kohë u kthyen në një front grindjesh politike. Gjyqtarët kushtetues do të testohen edhe me ankesa si ajo e kryeministrit kundër presidentit Ilir Meta, i cili pasi refuzoi të dekretonte Gent Cakajn si ministër të Jashtëm, u padit në Gjykatën Kushtetuese nga kreu i qeverisë, që kërkon zgjidhjen e mosmarrëveshjes së kompetencave dhe interpretim të nenit 1 të Kushtetutës. Dosje të nxehta e presin Kushtetuesen edhe për dy padi të presidentit Meta me emrin Teatri Kombëtar. Në njërën prej tyre kërkohet shpallja e papajtueshme e projektit urban të godinës së re të Teatrit Kombëtar dhe në tjetrën kundërshtohet një vendim i 8 majit 2020, në të cilën Teatri Kombëtar i kaloi bashkisë dhe tjetra gjithashtu, edhe çështja e pronave, sipas padisë së shoqatës kombëtare “Pronësi dhe Drejtësi”. Që nga viti 1992 kur dhe u krijua, në Gjykatën Kushtetuese janë trajtuar parime të rëndësishme duke nisur nga shpallja si antikushtetues të ligjit për dënimin me vdekje, ligji i lustracionit, deti , vettingu e kthimi dhe kompensimi i pronave. Veç dosjeve që e presin , ku kërkohet garantimi i të drejtave të qytetarëve, për Gjykatën e re Kushteuese ka dhe një provim tjetër ndaj palëve, qofshin politike ose jo. Ligji kërkon nëntë gjyqtarë kushtetues, tre prej të cilëve duhet të vijnë nga Gjykata e Lartë, që ende nuk e ka numrin e duhur për të thirrur mbledhjen e përgjithshme dhe kjo do të thotë se dikush duhet të shpejtojë ritmin për të krijuar numrat e duhur për në Gjykatën Supreme.

Top Channel/ Basha në Kuvend: Paratë po pastrohen me ndërtime! Po prodhohet një ekonomi e droguar
02/12 14:44
Top Channel/ I akuzon si bashkëpunëtorë për Toyota Yaris, Balla-Bashës: Kallëzoje penalisht Berishën
02/12 14:42
Top Channel/ “Nuk ka parlament ku s’mbahet maska”! Balla kërkon gjobitjen e ministrave e deputetëve
02/12 14:41
Top Channel/ Shehu për “Open Balkan”: Është një nismë për Serbinë e Madhe dhe Jugosllavisë e re
02/12 14:40
Top Channel/ Pampuri: Kemi dështuar në vaksinimin e popullatës, s’ka asnjë transparencë me procesin
02/12 14:34
Top Channel/ Ligji për parandalimin e parave të pista, Felaj: Po qarkullon kudo në vend
02/12 14:33
Top Channel/ Ibrahimaj: Kemi krijuar rrjet anti korrupsioni, synojmë daljen nga lista gri
02/12 14:31
Top Channel/ Braçe: Dua të jem optimist, por situata e pandemisë nuk po menaxhohet mirë!
02/12 14:31
Top News- Mosha për të lënë politikën…!/Kurz ikën 35 vjeç, Berisha kërkon rikthimin
02/12 14:27
Top Channel/ “Në qeveri ka kriminelë”! Basha flet për p/ligjin e parandalimit të pastrimit të parave
02/12 13:06
Top Channel/ Rama debat me gazetarin: Vaksinohu se nuk do të hysh më në konferenca shtypi
02/12 12:55
Top Channel/ Braçe: Vaksinimi të bëhet me detyrim
02/12 12:54
Top Channel/ Debate për “Open Balkan? Rama në kuvend: Nuk është tjetërsim i Procesit të Berlinit
02/12 12:51
Top Channel/ Tritan Shehu-Ramës: Open Balkan, projekt për Jugosllavinë e Re! Jep dorëheqjen
02/12 12:29
Top Channel/ Vaksinimi me detyrim? Rama: Nuk do të shkoni dot në punë pa vaksinë
02/12 12:23
Top Channel/ Interpelanca me Shehun/ Rama për Open Balkan:Nuk është tjetërsim nga procesi i Berlinit
02/12 11:29
Top Channel/ Rama-Shehut: Po flisni me vete, Ballkani i hapur do vazhdojë, doni apo jo ju!
02/12 11:14
Top Channel/ Rama: Me “Open Balkan” rrisim prodhimin e brendshëm me 6.7%!
02/12 10:56
Top News – ‘Peng Bashën merre beje ministër po të duash’ Berisha paralajmëron protesta
01/12 19:20
Top News – ‘Do ta quajmë neni Basha’ Berisha zbulon si do zgjidhen deputetët
01/12 19:13