Kush e vrau Aleks Nikën? Zbardhet kërkesa e policisë për rihapjen e hetimeve nga Prokuroria
21/01/2021 15:18

Drejtoria Vendore e Policisë së Tiranës, i ka dërguar një letër kërkesë Prokurorisë së kryeqytetit për të rifilluar hetimet për çështjen e 21 janarit. Burime të Top Channel thonë se në letër kërkohet që të bëhet ri-ekspertim i predhës që u gjet në trupin e Aleks Nikës, i cili u dërgua në Turqi, por humbi jetën disa ditë më pas. Policia pretendon se 10 vite më pas, teknologjia do të mund të hedh dritë mbi këtë ngjarje. Po ashtu kërkohet që të merren në pyetje, të afërm dhe familjarë të viktimave, të personave të cilët mbetën të plagosur në atë protestë, po ashtu edhe të dëshmitarëve që ishin të pranishëm atë ditë. Në letrën që Top Channel disponon, thuhet se ri-ekspertimi i predhës që u gjet në trupin e Aleks Nikës, do ta bëj instituti i policisë shkencore, nëse shkenca dhe teknika kriminalistike ekzaminuese ka përparuar. Po ashtu, ky institucion, thuhet në letër, të kërkojë me shkresë zyrtare, nëse ka laboratorë për ekzaminime kriminalistike në vendet e Bashkimit Evropian ose jashtë saj, në gjendje të ekzaminojë predhën. Njera prej pikave është që të bëhet riekspertim hetimor për caktimin e drejtimit të qitjes, për vrasjes e Aleks Nikës, Hekuran Dedës. Ri-ekspertim i pamjeve filmime kërkohet edhe për plagosjen e Fatos Mahmutaj, Sokrat Gode, Erald Bishës, Artes Dybeli, Ilia Qesko dhe Ilia Papas. Policia e Tiranës, kërkon që të merren në pyetje efektive dhe ish efektivë të gardës së së republikës, të cilët kanë qenë në shërbim në datën 21 janar të vitit 2011. Ky rihetim, kërkon që të bëhen edhe veprime të tjera që mund të dalin nga kryerja e detyrave sipas pikave mësipërm. Prokuroria e Tiranës, pas letër-kërkesës që i ka shkuar në tryezë, pritet të marr një vendim, për rifillimin ose jo të hetimeve. Kujtojmë se për katër viktimat e 21 janarit, u dënua ish komandanti i gardës, Ndrea Prendi me 1 vit burg si dhe gardisti Agim Llupo me tre vite.

“Këpucët e kuqe”/ Në teatrin e Durrësit, 8 rrëfime nga gratë e dhunuara
08/03 13:01
Shtigjet në harta digjitale/ Studentët në Gjirokastër do t’i përdorin për vizitorët
08/03 12:24
Nuk respektuan masat anticovid, 2511 qytetarë ndëshkohen me gjobë
08/03 12:15
Berat, humb jetën nga zjarri një 61 vjeçar, nuk dihet ende gjë për të birin
08/03 11:29
Zjarri në Berat/ Momenti kur nxirret një nga viktimat
08/03 10:11
Zjarri në Berat/ Konfirmohet viktima e parë. I afërmi: Kur erdhëm gjithçka ishte në flakë
08/03 09:39
Top News – Surprizon 64 vjecarja nga Fieri/ ‘Për’puthen 40’, prezantohen 4 pjesëmarrëse
07/03 22:26
Top News – Veliaj në Rrogozhinë/ Grida ‘harron’ disfatën në Tiranë dhe Durrës
07/03 21:54
Tornitori më i vjetër i Fierit/ Edhe pse ka 10 vite që ka dalë në pension, vijon të punojë
07/03 20:02
Fermerët e Lushnjës s’shqetësohen për tregun, mbjellin shalqi sipas rregullave të BE
07/03 19:52
Abuzimi me mikrokreditë/ Ekspertët kërkojnë edhe hetim për institucionet jo-banka
07/03 19:50
Policia bllokon 300 patenta/ Që nga 10 shkurti janë gjobitur 20 mijë qytetarë pa maska
07/03 19:44
Top News – Ende i lartë numri i të infektuarve/ Më i riu, 35 vjec, shënohen 21 viktima nga covid
07/03 19:35
7 marsi ndryshe/ Festa e mësuesit, ditë të diele dhe në kohë pandemie
07/03 18:39
Rama le dritaren e hapur për vaksinat ruse dhe kineze: Po e shqyrton edhe BE
07/03 18:38
Balla flet nga Elbasani: Në mandatin e ri do të vijojmë investimet në infrastrukturën arsimore
07/03 17:51
Kushi: Profesioni i mësuesit është në majën e piramidës së profesioneve më fisnike
07/03 16:32
Top News – Ngre siparin `galeria moderne`/‘Artkand’, emisioni më i ri në Top Channel
07/03 15:53
Top News – Surpriza, Ponari moderatorja e re/ Sezoni i ri i Portokallisë nis me ndryshime
07/03 15:27
Top News – Nuk do e besoni çfarë bën shqiptari/ Vjedh ekskavator në Itali, kapet nga policia
07/03 13:57