Kuota të lira te Gjuhët e Huaja/ 1400 maturantë ende pa u regjistruar, afat deri 31 tetor
28/10/2020 15:31

Fakulteti i Gjuhëve të Huaja, ku studiohen 17 gjuhë të botës, ka ende kuota të lira 250 të tilla. Ekziston mendimi, që në degë të kërkuara, si Gjermanishtja apo Anglishtja, nuk ka kuota, por kjo nuk është e vërtetë. Gjermanishtja ka ende 3 kuota dhe anglishtja 12. Po me Rusishten çfarë ndodh këtë vit? “Kandidatët kanë afat deri në orën 13, të datës 28 tetor, për të paraqitur kërkesën me shkrim, te sekretaria. Dhe nga 29 – 31 tetori, fakultetet shqyrtojnë kërkesat dhe vendosin. Ju bëj thirrje të gjithë atyre, që nuk fituan në degë të kërkuara, që të regjistrohen në degë të tjera dhe të marrin si gjuhë të dytë atë që dëshironin. Diploma jonë në bachelor, dhe akoma më mirë në master, siguron punë si brenda edhe jashtë vendit. Rusishtja mbyllet këtë vit, pasi për të dytin vit radhazi, nuk u regjistrua njeri. Por mësimi do të vazhdojë për studentët që po studiojnë në këtë degë. Mësimi për vitin e parë Bachelor dhe Master do të zhvillohet në këtë mënyrë: leksionet online, dhe seminaret në fakultet. Për vitet e tjera vetëm online. Tarifa është për Bachelorin 25 mijë lekë të reja, dhe për Masterin 75 mijë lekë. Jemi ndër fakultetet e renditura me mirë, përsa i përket mbledhjes së tarifave”.

Zjarrfikësi hero i Bashkisë së Tiranës shmang ngjarjen e rëndë në Rrugën e Kombit
25/11 22:09
Top News – Një vit nga tërmeti…! 50 sekondat mes jetës dhe vdekjes
25/11 21:00
Top News – Një vit nga tërmeti…! 50 sekondat mes jetës dhe vdekjes
25/11 20:52
Top News – 11 mjekë në Shqipëri/ Viktimat e koronavirusit në 9 muaj
25/11 20:49
Ilaçet më rimbursim. Caktohen depot/ Udhëzimi problematik që shmang konkurencën në treg
25/11 19:49
A duhet lejuar eutanazia? Diskutimi i fortë sot në emisionin “Shqipëria Live”
25/11 19:46
Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave e Vajzave/ Godina e Presidencës portokalli
25/11 19:43
Shkollat do kalojnë online/ Manastirliu: Nga 1 dhjetori mësim i alternuar
25/11 19:27
“Biseda për tranzicionin”/ Presidenti Meta ishte i ftuar në panelin e UET
25/11 19:25
Top News – Meta aspak modest! ‘Fitorja ime, reforma në drejtësi’
25/11 18:49
Top News – I ‘tmerrshmi’ i Beratit/ OFL për vrasësin e dënuar në Itali
25/11 18:48
Top News – Elbasan, sherr me armë/ Një nga autorët kapet në spital
25/11 18:47
Top News – Bien shifrat e covid/ 8 humbje jete, 644 raste në 24 orë
25/11 18:06
Top News – OFL… drejt fundit! Shumë kërkesa e pak vendime në SPAK
25/11 18:04
Top News – Covid 19, masat e reja/ Për shkollat dhe skenari online
25/11 18:02
Top News – Buxheti i vitit 2021/ Bashkia e Tiranës nis dëgjesat
25/11 17:08
Top News – Mjekët për pandeminë/ Të vihen në punë spitalet rajonale
25/11 16:04
A duhet lejuar eutanazia? Diskutimi i forte sot në emisionin “Shqipëria Live”
25/11 15:35
Në Laç do ndërtohen 800 apartamente/ Rama inspekton përfundimet për ndërtimin e shkollës së re
25/11 15:28
Kullat e dhëndrit të Berishës/ U zhduk kompleksi Partizani për të ndërtuar pallate
25/11 15:21