Kufizimi i orarit në ish-bllok/ Bizneset kundër propozimit të komitetit teknik të ekspertëve
30/10/2020 15:19

Komiteti Teknik i Ekspertëve, një ditë më parë doli me një deklaratë, ku u shpreh se po vlerësohet mbyllja e bareve dhe kafeneve pas orës 10 të mbrëmjes, në zonën e ish bllokut në Tiranë, pasi sipas ekspertëve të shëndetësisë, konsiderohet si vatër e një rreziku të madh për përhapjen e Covid19, për shkak të grumbullimeve gjatë orëve të natës. Ne biseduam me kreun e Shoqatës së Bareve dhe Restoranteve, Enri Jahaj, i cili thotë se nuk janë dakord me mbylljen, por që nëse ndodh të shoqërohet me ndihmë financiare nga qeveria. “Ishte e pritshme kjo që ndodhi pasi ne kemi qenë në unison me Italinë. Por ndërkohë që Italia vuri masat por dha edhe një ndihmë, me një dekret që doli ditën e hënë. Këtë po i kërkojmë qeverisë, që të vendos masa, por ta dimë edhe neve ça do na presë, jo ne vendosim masa dhe pastaj nuk marrim asnjë ndihmë tjetër nga shteti”. Por cili është impakti që ka kjo mbyllje ne oren 22.00 për baret dhe kafenetë në zonën e Bllokut? “Nëse ti më vë një kufizim deri në orën 10, teknikisht klienti do të largohet që në orën 8. Tashmë impakti social është që ne do kalojmë të punojmë me një turn dhe jo me dy turne dhe teknikisht do të na duhet të heqim gjysmën e stafit, nga puna”. Jahaj, shprehet se deri tani nuk ka pasur vatra të koronavirusit në lokalet në Bllok, por megjithatë, jo gjithmonë janë respektuar protokollet e sigurisë.

Zjarrfikësi hero i Bashkisë së Tiranës shmang ngjarjen e rëndë në Rrugën e Kombit
25/11 22:09
Top News – Një vit nga tërmeti…! 50 sekondat mes jetës dhe vdekjes
25/11 21:00
Top News – Një vit nga tërmeti…! 50 sekondat mes jetës dhe vdekjes
25/11 20:52
Top News – 11 mjekë në Shqipëri/ Viktimat e koronavirusit në 9 muaj
25/11 20:49
Ilaçet më rimbursim. Caktohen depot/ Udhëzimi problematik që shmang konkurencën në treg
25/11 19:49
A duhet lejuar eutanazia? Diskutimi i fortë sot në emisionin “Shqipëria Live”
25/11 19:46
Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave e Vajzave/ Godina e Presidencës portokalli
25/11 19:43
Shkollat do kalojnë online/ Manastirliu: Nga 1 dhjetori mësim i alternuar
25/11 19:27
“Biseda për tranzicionin”/ Presidenti Meta ishte i ftuar në panelin e UET
25/11 19:25
Top News – Meta aspak modest! ‘Fitorja ime, reforma në drejtësi’
25/11 18:49
Top News – I ‘tmerrshmi’ i Beratit/ OFL për vrasësin e dënuar në Itali
25/11 18:48
Top News – Elbasan, sherr me armë/ Një nga autorët kapet në spital
25/11 18:47
Top News – Bien shifrat e covid/ 8 humbje jete, 644 raste në 24 orë
25/11 18:06
Top News – OFL… drejt fundit! Shumë kërkesa e pak vendime në SPAK
25/11 18:04
Top News – Covid 19, masat e reja/ Për shkollat dhe skenari online
25/11 18:02
Top News – Buxheti i vitit 2021/ Bashkia e Tiranës nis dëgjesat
25/11 17:08
Top News – Mjekët për pandeminë/ Të vihen në punë spitalet rajonale
25/11 16:04
A duhet lejuar eutanazia? Diskutimi i forte sot në emisionin “Shqipëria Live”
25/11 15:35
Në Laç do ndërtohen 800 apartamente/ Rama inspekton përfundimet për ndërtimin e shkollës së re
25/11 15:28
Kullat e dhëndrit të Berishës/ U zhduk kompleksi Partizani për të ndërtuar pallate
25/11 15:21