KQZ regjistron PSD pa Tom Doshin/ Ndryshon dokumentacionin për një germë, por edhe kryetarin
15/02/2021 15:42

Tom Doshi heq dorë nga drejtimi i PSD-së në zgjedhjet e 25 Prillit. Vendimi i beftë vjen pas thirrjes publike të ambasadores amerikane Yuri Kim që Doshi të mos kandidojë dhe as të ndikojë për formimin e qeverisë së re. 1 javë më parë shkresa për regjistrimin ne zgjedhje mbante firmën e Tom Doshit si kryetar, por sot PSD u regjistrua me një kryetar tjetër, Engjell Bejtjan. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sqaroi sot se pas depozitimit të kërkesës i kishte kërkuar Partisë Social Demokrate plotësim të dokumentacioni. Por për çfarë behet fjalë? Top Channel mëson se KQZ përmes një shkresë ka vënë në dijeni Partinë Social Demokrate se kërkesa e saj kishte te meta, pasi vërtetimi i regjistrimit në Gjykatë nuk kishte të përcaktuar emrin e kreytarit të partisë, duke i kërkuar ta ridërgonte edhe një herë si dokument. Pas këtij njoftimi, në shkresën e dyte mbërritur në KQZ rezultoi se nga Tom Doshit, drejtimi i partisë i kishte kaluar Ëngjëll Bejtjas, kryetarit të mëparshëm të PSD. Në ditën e fundit të skadimit të afatit për regjistrimin e partive në zgjedhje, KQZ regjistroi Partine Demokratike dhe Lëvizjen Socialiste për Integrim të cilat bashke me aleatet e tyre synojnë te rifuten ne sistem përmes votës, pasi dështuan ta largojnë Partinë Socialiste nga pushteti përmes protestave. Edhe Partia Socialiste e cila synon mandatin e trete ishte sot mes 16 subjekteve politike që morën dritën jeshile nga Komisioni Qendror i zgjedhjeve për tu bërë pjesë e garës. Gjithsej nga nisja e procesit janë regjistruar 37 partive politike, por ky nuk eshte numri i subjekteve e te cilat do jene ne fleten e votimit pasi deri me 24 shkurt partite do kene mundesine te grupohen ne koalicione. Ky eshte momenti kur Lulzim Basha do beje publike formulen sesi opozita do dale ne zgjedhje, ndërsa socialistet kane e kanë bërë të artë se do plan te dalin te vetem në zgjedhje. Krahas partive politike ne keto zgjedhje 7 kandidate te pavarur kane nisur mbedhjen e firmave per te garuar me 25 Prill.

Top Channel/ Basha refuzon ftesën e Ramës, takimet me qytetarët: S’ka ndryshim pa u larguar ai
15/04 20:19
Top Channel/ Rama: Fitojmë në 25 prill. I gatshëm të bashkëpunoj me opozitën
15/04 19:49
Top Channel/ Basha në njësinë 11 në Tiranë: Brenda 2 viteve mbyllim procesin e legalizimit
15/04 19:20
Top Channel/ “Rrapush Xhaferri i veshur si dhëndër”, Rama nga Lezha: Luli kukull që kurdiset
15/04 19:10
Top Channel/ Veliaj: Më 25 prill për PS dhe Ramën. Llumi i OFL është bërë bashkë, kundër nesh
15/04 15:16
Top Channel/ Kandidatja Spahiu flet për projektin 80 milionë euro për monumentet e kulturës
15/04 15:14
Top Channel/ Basha: Në 100 ditë hapim bisedimet. Kreu i PD-së bisedon me zv. Presidentin e KE
15/04 15:13
Top Channel/ Rama: Gati të bashkëpunoj me Bashën, por duhet të ndahet nga Saliu dhe Iliri
15/04 15:11
Top Channel/ Ftesa e Ramës për bashkëpunim me Bashën, Meta: Është po aq e sinqertë sa 17 maji!
15/04 15:04
Top Channel/ Balla: Zgjedhjet e 25 prillit do të përcaktojnë çfarë rrjedhe do të marrë Shqipëria
15/04 14:34
Top News – Refuzohet nga Basha/ Rama – është udhëndjekës i Metës dhe Berishës
15/04 13:57
Top Channel/ Fushata e kandidatëve të PS në Durrës, zbresin në lagjet e vjetra të qytetit
15/04 13:50
Top Channel/ Procesi i vaksinimit, Rama: Në fundjavë nis vaksinimi i operatorëve turistikë
15/04 12:54
Top Channel/ Rama sulmon opozitën dhe tregon sa ka shkuar numri i të vaksinuarve në vend
15/04 12:53
Top News – A do ketë koalicion PS – PD!/ Ja si i përgjigjet Basha kushtit të vendosur nga Rama
15/04 12:29
Top News – ‘Mbështetësi i PS-së i zhgënjyer’/ Basha-mos e braktis bindjen politike, voto ndryshimin
15/04 12:23
Top News – Basha takim me zv.presidentin e KE/ ‘Ne do integrojmë vendin në BE brenda 100 ditëve’
15/04 12:21
Top Channel/ Rama: Gati të bashkëpunoj me Bashën, por duhet të ndahet nga Saliu dhe Iliri!
15/04 12:18
Top Channel/ Basha, fushatë në Kamëz,Tregon se përse duhet të votohet PD
15/04 12:07
Top Channel/ Sondazhi i Vlorës – PS 8 mandate, PD 4; Shkodër, PD 7 mandate, PS 3 dhe PSD 1
15/04 02:03