KQZ: Pse u ndryshuan vendbanimet/ Kërkohen shpjegime për ndryshimet 6 muaj para zgjedhjeve
30/11/2020 15:24

Anëtarët e Komisionit Rregullator të zgjedhur nga opozita joparlamentare kërkuan transparencë për lëvizjet e vendbanimit të votuesve, pak muaj para zgjedhjeve. Për akuzat e bëra publike nga partitë opozitare u kërkua ballafaqim me titullarët e Drejtorisë së Gjendjes Civile. “Njësia administrative ku familje të ndryshme janë regjistruar, figuron një në Tiranë ndërkohë anëtarë të tjerë të familjeve rezultojnë në qarqe apo bashki të ndryshme. A kemi të bëjmë këtu me një transformim të vullnetit të banuesit ose një ndërhyrje në vullnetin e gjithë secilit për të zgjedhur vendbanimin?”- u shpreh Dritan Çakaj, anëtar i Komisionit Rregullator. “Unë mbajta shënime dhe në cilësinë e përfaqësuesit të KQZ-së, në marrëdhënie më të tretë do t‘i kërkojë një informacion Drejtorisë së Përgjithshme të Gjendjes Civile mbi kriteret që janë bërë lëvizjet e shtatasve”, tha Ilirjan Celibashi, kryekomisioneri Shtetëtor i Zgjedhjeve. Për lëvizjet e shtetasve pak muaj para zgjedhjeve, opozita joparlamentare ka kallëzuar në SPAK, ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj dhe drejtorin e Gjendjes Civile, Bledar Doracaj pasi i akuzon se po manipulojnë listën e votuesve për zgjedhjet e 25 prillit.

Opozita bashkon Dulen e Idrizin/ Kreu i PBDNJ mund të kandidojë në Korçë. Në Vlorë do jetë PDIU
15/01 19:44
Top News – Bilanci i Ramës për përmbytjet/ Vasili-provokim për shqiptarët nën ujë e pa shtëpi
15/01 17:15
Top News – PS mbyll fazën e dytë/ ‘Deputeti që duam’, Balla: një epoke të re
15/01 14:43
Top News – Në kantierin e Thumanës/ Rama e Pacolli inspektojnë ndërtimin e apartamenteve
15/01 14:03
Thumanë; Rama: Nis ndërtimi i apartamenteve. Pacolli: Do jetë qytezë moderne
15/01 12:24
Top News – Për 14 muaj do përfundojë vaksinimi/ Rama-do marrim 2.2 milionë vaksina anticovid
15/01 12:01
‘Deputeti që Duam’/ Fleckenstein të rinjve: Qëndroni të vendosur dhe të guximshëm
15/01 11:17
Rama: 3 skenarët e vaksinimit, ne duam ta mbyllim për 14 muaj. 2.2 milion njerëz për tu vaksinuar
15/01 03:08
“Në kohë tërmeti, me dy vila”/ Video e Ramës për Bashën, me deklaratën e Topallit
14/01 15:51
Ndoka e Shehi në listat e PD/ Arrihet marrëveshja. Kreu i PDK në Shkodër, Shehi në Tiranë
14/01 15:23
Merkel inkurajoi Ramën/ Gazeta Bild, komenton ndërmjetësimin mes Turqisë e Greqisë
14/01 12:14
Top News – Kryemadhi per trafikun në Tiranë/ Lojë e Bashkisë, të shkosh në qënder tregtare
14/01 12:11
Rudina Hajdari kandidate në Elbasan si anëtare e nismës “Thurje”
14/01 11:53
Top News – Basha publikon shifrat/ Krahason pasurinë e shqiptarëve me të ministrave
14/01 11:10
Meta rrëzon ligjin për taksat e kromit/ Presidenti: Situatë ekstreme e trajtimit preferencial
13/01 15:31
Top News – Ligji “për taksën kombëtare”/ Presidenti Meta e kthen për shqyrtim në Kuvend
13/01 12:09
Zgjedhjet e 25 Prillit/ Mediu nuk pret Bashën, prezanton kandidatët për Tiranën
13/01 11:58
Top News – Premtimi i kryetares e LSI, Kryemadhi/ “Një standart si për të pasurit dhe të varfërit’
13/01 11:21
Top News – Basha akuza ndaj qeverisë/ Ngado varfëri, ministrat hanë 1000 dollarë bifteku
12/01 11:42
Top News – ‘Paaftësi menaxhimi’/ Kryemadhi: po kalojmë nga kriza në krizë
12/01 11:41