“KQZ-ja e re”, flet anëtari në largim: Nuk besoj se do jetë më efektive se ajo aktuale
12/08/2020 15:32

“Historia përgjithësisht ka treguar që heronjtë e luftës zakonisht bëhen dëshmoret e parë të paqes”, shprehet Bledar Skënderi. Me hyrjen në fuqi të kodit të ri elektoral dhe përzgjedhjen e kryekomisionerit të zgjedhjeve, anëtarët aktualë të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve do të lirohen atomatikisht nga detyra. Bledar Skënderi anëtar në largim nga KQZ-ja nuk duket entuziast për formulën e re të legjislatorit. “Nuk besoj se do jetë më efektive KQZ-ja e re pasi edhe nga vetë formati nga një trupë me 7 anëtarë do bëhet një trupë me 10 anëtarë, me një komisioner dhe zëvendëskomisioner. Por, mendoj se të qenurit part-time në detyrë e këtyre personave ndoshta mund ta bëjë këtë trupë pak më të besueshme për publikun. Ka shumë vite që KQZ-ja aktuale ka funksionim shumë të mirë dhe normal, por mosbesimi i palëve ndaj Komisionit Qendror Aktual të Zgjedhjeve duket se ka në sytë e publiku një lloj ngërçi apo sjell dyshime për trupën aktuale.”

Top New – Në ditën e të moshuarve/ Manastirliu-vaksinim për grupmoshën
01/10 14:26
Top News – OFL u kërkon pasurinë për 48 orë/ Tre vrasësit e dënuar
01/10 14:23
Top News – Arrestimet në Kosovë, sfidohet autoriteti i Speciales
01/10 14:18
Top News – Nevoja për kursime/ Shell shkurton 9 mijë vende pune
01/10 13:19
Top News – Apeli le në fuqi vendimin/ Gjyqtarja Margjeka, arrest shtëpie
01/10 13:13
Top News – ‘Tradhtarët’ në polici/ 245 denoncime në të gjitha nivelet
01/10 12:58
Dita boterore e kafes/ Festa me kafen më të mirë, “Lori Caffe”
01/10 12:57
Gjyqtarja e akuzuar për korrupsion/ Mimoza Margjeka në Apel kërkon lirimin nga akuzat
01/10 12:55
Mungesë gjaku për talasemikët/ Në Lushnje po dhurohet më pak për shkak të frikës nga Covid
01/10 12:17
Top News – Situata pas pandemisë/ Basha-të mbështeten me të prekurit
01/10 12:16
Top News – ‘Mos më telefono’!/ Vendim i ri i AKEP për celularët
01/10 11:13
Top News – Greqia me vendim të ri/ Kufizime në kufi deri në 12 tetor
01/10 11:13
Top News – Baret dhe restorantet/ Hapen edhe pishinat, ja rregullat
01/10 11:05
Top News – Veliaj nis fushatën/ Kemi një plan, të bëjmë Shqipërinë
30/09 22:00
Top News – Infermieri gënjen pacientin/ Covid, 1 mln e gjysmë çdo shërbim
30/09 21:58
Top News – Emërohet Gent Gazheli/ Ish ambasadori në krye të doganës
30/09 21:57
Top News – Lleshaj i përgjigjet PD/ ‘Qëndrat e votimit nuk preken’
30/09 21:56
Veliaj: Kemi vetëm një plan, të bëjmë Shqipërinë & Tiranën; plani i PD ringjallja e Berishës & vilat
30/09 21:44
Top News – 1000 mësues shtesë/ Mësimi në kushte pandemie
30/09 19:51
Rritja e pagës 40%, mjekët s’janë dakord/ Bisedimet me Ministrinë e Shëndetësisë për 4 kërkesat që kanë
30/09 19:37