Korçë, ngrohja jo më me dru/ Nis studimi për të shfrytëzuar alternativat e energjisë së pastër
20/09/2020 19:54

Ngrohja e banesave në Korçë nuk do të bëhet më përmes metodës tradicionale më lëndë drusore gjatë dimrit. Agjencia për Eficiencën e Energjisë ka hapur tenderin për studimin e fizibilitetit që synon krijimin e një sistemi të ri ngrohje për ndërtesat ekzistuese dhe të reja duke shfrytëzuar mundësi të tjera alternative të energjisë së pastër. “Kemi zgjedhur Korçën sepse përveçse bën shumë ftohtë ka ditë me diell, dhe mbi të gjitha kalon edhe TAP. Por, mund të shikohet edhe mundësia e përdorimit të biomasës apo përmes” Sipas Evis Berberit, kreut të Agjencisë së Eficiencës së Energjisë pasha e konsumit fundor të energjisë që konsumohet nga sektori i banesave është i konsiderueshëm dhe në këtë kuadër ai shton se mund të shikohet edhe mundësia për skema mbështetëse. “Përkthehet në më pak kosto për qytetarët. Sigurisht ulja e ndotjes është pritoritet i qeverisë dhe do mund të aplikohen edhe skema apo incentiva mbështetëse për zbatimin e projektit.” Edhe pse qeveria ka vendosur një moratorium për shfrytëzimin e lëndëve drusore, pjesa më e madhe e qytetit të Korçës realizohet përmes kësaj metode. Përmes këtij projekti, synohet jo vetëm diversifikimi i burimeve të energjisë, por edhe ulja e ndotjes, pasi sipas një studimi të Bankës Botërore, Korça rezulton ndër qytetet më problematike në këtë drejtim, edhe mbi kufirin e lejuar të Bashkimit Europian.

7 viktima dhe 241 raste të reja/ Hapet spitali “Covid-3”, shtrohen pacientët e parë
31/10 19:40
Top News – Ndëshkohen të pabindurit/ 765 gjoba për qytetarë pa maska
31/10 18:32
Top News – Covid 19, bilanc tragjik/ 7 viktima dhe 241 raste të reja
31/10 18:30
Top News – Morën peng një person/ Himarë, në pranga 3 pengmarrësit
31/10 18:29
Shkelja e rregullave anticovid/ Gjobiten 765 qytetarë me 3 mijë lekë e 3 administratorë lokalesh me 3 mln lekë
31/10 17:19
Top News – Legjendari 007/ Ndahet nga jeta Sir Sean Connery
31/10 16:45
Top News – Shtimi i infektimeve/ Edhe Kosova me masa të reja
31/10 16:44
Top News – Pas deklaratave të Bashës/ Reagon komiteti teknik i eksperteve
31/10 16:41
Top News – Pandemia jashtë kontrolli/ Basha-shifrat fiktive, pak testime
31/10 16:39
Top News – Rama ka frikë zgjedhjet/ Kryemadhi-Meta s’bën kopromis për të
31/10 16:36
Gjurme Shqiptare sonte
31/10 16:08
Frika e infektimit nga Covid-19 Pacientet shkojnë në QSUT vetëm kur e kanë shume të domosdoshme
31/10 16:07
Poeti i parë laureat/ Rudolf Marku do të jetë për një periudhe 2-vjeçare
31/10 16:06
Korsi dedikuar biçikletave/ Protesta e të rinjve në Durrës, investimet e reja nuk i parashikojnë
31/10 15:54
Greqia shtrëngon masat! Vendi ndahet në 2 zona, çfarë pritet të ndodhë
31/10 15:44
Hapet spitali “Covid-3”/ Shtrohen 6 pacientët e parë, dje u tejmbushën “Covid 1” dhe “Covid 2”
31/10 15:40
“Këlysh Blloku”/ Rama i kundërpërgjigjet Metës: President lolo, i ka lëshuar pëllumbat
31/10 15:40
Veliaj-demokratëve: Distancohuni nga Lulzim Basha, bashkohuni me ne!
31/10 15:39
Një shqiptar u plagos në Samos/ 14 vjeçari u dërgua në spitalin e Athinës
31/10 15:21
Pandemia, skandali në burgje/ Nuk zbatohet ligji për 300 të dënuar me probleme të shëndetit mendor
31/10 15:21