Kolaudimi i kalon shtetit/ Kolaudimi i mjeteve do bëhet një herë në dy vjet
02/12/2020 15:04

Mbyllet në fund të vitit 2020 një prej koncesioneve më të debatuara, ai i kolaudimit të makinave. Për vite me radhë ky koncesion ka shkaktuar kosto të larta e radhë të gjata për qytetarët, duke prodhuar njëkohësisht edhe skema korrupsioni në kushtet kur SGS Albania ishte e vetmja kompani që ofronte këtë shërbim të detyrueshëm. Tashmë prej 1 janarit të vitit të ardhshëm kontrolli teknik i mjeteve rrugore do t’i kalojë shtetit dhe do të jetë Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor që do të ofrojë këtë shërbim. Vendimi është zyrtarizuar nga kryeministri Edi Rama përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, ku ka njoftuar se pas kalimit të tij te shteti do të ketë lehtësimin për këtë shërbim për 630 mijë automjete. Më konkretisht, tashmë drejtuesit e mjeteve të reja me 0 km nuk do të kryejnë kolaudimin për 3 vitet e para, ndërsa për mjetet e përdorura do të zgjatet afati i këtij shërbimi 1 herë në dy vjet, nga 1 herë në vit që kryhet aktualisht. Lehtësi do të ketë edhe për taksitë, autoshkollat si dhe mjetet e transportit të mallrave e udhëtarëve që duke nisur nga 1 janari 2021 do të kryejnë këtë shërbim një herë në vit, nga çdo 6 muaj që është bërë deri më tani. Sa i takon tarifave, kryeministri Rama ka deklaruar se nuk do të ketë rritje të tyre dhe do të mbeten në fuqi ato aktuale. Për gati 11 vite kontrolli teknik i automjeteve është kryer vetëm nga kompania SGS Albania, e cila është bërë jo rrallë herë objekt hetimi nga Autoriteti i Konkurrencës dhe vetë Ministria e Infrastrukturës nga vlerësimet e saj ka deklaruar se nuk ka patur përmirësim në ofrimin e shërbimeve. “Qeveria ka projektuar në buxhetin e vitit të ardhshëm një koncesion të ri për mbikëqyrjen e qendrave të kontrollit të kolaudimit të mjeteve që arrin vlerën e 20.2 miliardë lekëve ose 163 milionë euro. Mbetet për t’u parë nëse kjo kontratë do të zbatohet apo do të hiqet nga tabelat e buxhetit.”

Fshati që mbyllet në dimër/ Boboshticë, banorët e vetëm, të moshuarit largohen tek fëmijët emigrantë
19/01 15:28
Janari, 80 aksidente me 13 viktima/ Arsyet: Faji i rrugëve, sinjalistikës dhe shoferëve
19/01 15:26
Lëviznin pa maska mbrojtëse/ 473 qytetarë gjobiten në të gjithë vendin
19/01 15:16
Në radhë për kolaudimin/ Në Durrës, pritja e shoferëve nis që në orën 05:00 të mëngjesit
19/01 15:14
Top News -Vonesa në ardhjen e vaksinave/ Rama-Pfizer shtyu me një javë dozat që do sillte në BE
19/01 15:10
Top News – Mbërrijnë makineritë e para/ Nis puna për ndërtimin e spitalit të Fierit
19/01 15:09
Pfizer shtyn një javë vaksinat/ Rama shpjegon përse nuk kanë ardhur ende vaksinat e blera
19/01 15:08
Nis ndërtimi i spitalit për 3 muaj/ Kompania turke nis gërmimet për themelet e spitalit të Fierit
19/01 15:04
Deklarata e Haradinajt,kërcënon Vuçiç/ Bashkim me Shqipërinë-Serbia do të përgjigjet!
19/01 13:45
Top News – Xhaçka takon homologun Portugez/ Diskutohet për ecurinë e reformave integruese
19/01 13:20
Rama shpjegon pse nuk ka mbërritur vaksina: Pfizer ka shtyrë procesin dorëzimit të dozave
19/01 13:04
Top News – ISHP sqaron simptomat që jep/ Mund të infektoheni me covid edhe pas vaksinimit
19/01 13:02
Top News – Është vëllai i gjyqtares të KPA/ Biznesmeni që u plagos me thike në Farkë
19/01 13:02
Top News – Zbardhet rritja e pagave në arsim/ Sa do të marrin nga mësuesit tek drejtorët
19/01 13:02
Top News – ‘Mjerisht, kuvendi votoi symbyllur’/ Panarati tregon efektet dhe rrezikun e vaksinës
19/01 13:01
Top News – Mbërrijnë makineritë e para/ Nis puna për ndërtimin e spitalit të Fierit
19/01 13:00
Radhë për kolaudim/ Ankohen drejtuesit e mjeteve në Durrës
19/01 12:34
Rriten pagat e arsimtarëve/ Rritja do bëhet sipas pozicionit
19/01 12:33
Nis puna për spitalin e Fierit/ Pritet të përfundojë për tre muaj
19/01 12:26
Jetë në izolim nga dëbora/ Çdo dimër banorët e Thethit bllokohen nga dëbora
19/01 12:20