Kodi zgjedhor ndalon “kasetat”/ Përfundon përgatitja e ligjit të ri me dakordësinë e PS-PD dhe LSI
26/06/2020 15:35

Në zgjedhjet e ardhshme parlamentare partitë politike do të futen në garë me një kod të ri elektoral, i cili më shume se sa rekomandimet e OSBE-OHDIR reflekton garancitë qe kërkon opozita jashtëparlamentare për tu rifutur ne sistem. Formula e re për kompozimin e KQZ, rikthen opozitën jashtëparlamentare ne Kuvend përmes përfaqesuesit te saj, i cili do te ketë te drejtën te përzgjedh apo skualifikojë kandidatet. Ligji i ri zgjedhor përcakton rregulla strikte sa i takon shfrytëzimit të aseteve publike nga Ekzekutivi, i cili duhet te marrë leje me parë nga KQZ për aktivitet që do te zhvillojë, nëse ato kanë natyre elektorale atëherë transmetimi i tyre ne media bllokohet. Për të shmangur ndikimet ne elektorat 4 muaj përpara zgjedhjeve Qeverise i ndalohet marrja e vendimeve favorizuese për qytetarët si ulje taksash apo rritje pensionesh.

Top News-Tragjike në Elbasan/Përplaset me trajlerin, humb jetën 64 vjeçari
28/09 11:02
Top Channel/ Mbërrin në gjykatë Fadil Likaj që plagosi studenten në një lokal në Vlorë
28/09 10:38
Top Channel/ E veshur kuq e zi dhe e buzëqeshur në fytyrë, ceremonia e pritjes të presidentes së KE
28/09 10:03
Top News-Aksident i rëndë në Burrel / Plagosen 3 vajza, dërgohen menjëherë në spital
28/09 10:00
Top Channel/ Përmbyset makina në aksin Burrel-Skuraj, plagosen tre vajza
28/09 09:48
Top News-Ursula Von Der Leyen mbërrinë në Tiranë/Ceremonia zyrtare e Pritjes së Presidentes së KE
28/09 09:42
Top News – Edhe KFOR-i në veri / ’Kemi marrë masa per uljen e tensioneve’
27/09 22:27
Top Channel/ ”Më shpëtoi jetën!”/Intervista e plotë!Davide Pecorelli rrëfen skemën e mashtrimit
27/09 21:56
Top News-‘Nuk i vjen turp…’/Rama sulmon BE-në për Kosovën
27/09 20:26
Top News – Do të ketë shpërthime… / Kur llava e vullkanit të arrijë detin…
27/09 20:04
Top News- Rekord viktimash në vend/Fatalitetet më të larta që nga prilli
27/09 20:03
Top Channel/ Zjarr në kodrat e Kasharit/ Flakë të frikshme, rrezikohet jeta e banorëve
27/09 20:01
Top News- Takim ‘urgjent’ në Bruksel/ BE mbledh ‘kokë më kokë’ Serbinë dhe Kosovën
27/09 19:59
Top Channel/ Kuvendi arbëreshëve/ Takimi në tiranë për të mbrojtur gjuhën nga rreziku i zhdukjes
27/09 19:58
Top Channel/ Kryqi nazist në protesta. Antiterrori regjistron akuzën e shpërndarjes së…
27/09 19:54
Top Channel/ “Do kthehem në Shqipëri”/ Davide Pecorelli tregoi se pse sajoi vrasjen e tij në Pukë
27/09 19:50
Top Channel/ PD kërkon tre komisione hetimore/ Basha: Të hetojmë zgjedhjet e 25 prillit
27/09 19:39
Top Channel/ ‘Tështi kur them fjalë të mira për qeverinë time’. Rama batuta me ambasadorin
27/09 19:30
Top Channel/ Pse e pushoi Cakajn dhe Shahinin? Rama: Këtë vit do bëhem vetë kosovar
27/09 19:29
Top Channel/ ‘Jeni ikonë mode’. -studentes: Kur zoti nuk t’i ka dhënë të gjitha…
27/09 19:29