“Klodiani u vra me dashje”/ Prokuroria konkretizon akuzën e re për policin që kreu vrasjen
16/12/2020 15:12

Ndaj efektivit Nevaldo Hajdaraj i cili qëlloi për vdekje me armën e shërbimit Klodian Rashën do rëndoje akuza e vrasjes me dashje. Prokuroria doli ne ketë përfundim pasi këqyri kamerat e sigurisë dhe aktet e ekspertizës. Burime të prokurorisë thanë për TCH se efektivi i policisë gjendej shtrire kur ka qëlluar ndaj Klodian Rashës, njeri nga plumbat ranë në qepenin e autoservisit ndërsa i dyti e kapi Klodian Rashën pas shpine. Sipas të dhënave të prokurorisë që do ta konkretizojnë hetimin së shpejti, polici e qëlloi Rashën nga një distancë prej pesë metrash. Pavarësisht se kolegu i tij thotë se në distancë ka parë që viktima dhe efektivi u përleshën, diçka e tillë nuk provohet nga pamjet filmike. Një sërë oficerësh të pyetur nga prokuroria deklarojnë se u vunë në dijeni nga kulla e komandimit për një person të armatosur që po ndiqej nga forcat shqiponja , duke qene se policët kërkuan ndihmë në radio. Prokurorisë i janë dorëzuar edhe akt ekspertizat për armen minibloë që u gjet në një pellg uji në rrugën At Zef Valentini, që ndodhet në itenerarin e rrugicave ku 25 vjeçari u përpoq ti ikte policisë derisa më pas u qëllua me armë afër shtëpisë. Hetimi i prokurorisë pritet të saktësohet nëse i përkiste apo jo pistoleta e braktisur Klodian Rashës, ndërsa deklarohet se nën verifikim janë edhe procedurat që ndoqën policët menjëhere sapo morën shërbimin si dhe gjatë ndjekjes se Klodianit, një aksion i mbyllur me vrasjen e tij. Prokuroria deklaron se pasi të rikualifikohet akuza nga vrasje në kapërcim të mbrojtjes së nevojshme në vrasje me dashje, ajo do ti komunikohet edhe të dyshuarit ndërsa në dijeni do vendoset edhe familja e Klodian Rashës.

Top News – Qindra trupa të NATO-s mbërrijnë në Kosovë/ Aleanca sjell ushtarë shtesë pas tensioneve
05/06 21:25
Top Channel/ Ekrani i Artit/ Në Shkodër u zhvillua edicioni i gjashtë i festivalit të filmit
05/06 20:52
Top News – BE planifikon takim Kurti –Vuçiç/ Pas takimit me Vjosa Osmanin në Moldavi
05/06 20:42
Top News – “Hetoni sulmet serbe ndaj gazetarëve’, CPJ apel Kosovës
05/06 20:42
Top News – Rinumërimi i votave të 14 Majit/ Në Rrogozhinë nuk ndryshon gjë, do hapet edhe Belshi
05/06 20:41
Top Channel/ “Do përdorim çdo opsion”!Blinken: SHBA nuk do e lejojnë Iranin të marrë armë bërthamore
05/06 20:33
Top Channel/ Sylvinho: Na presin 7 finale! Ndeshja e Shqipërisë me Moldavinë në arenën kombëtare
05/06 20:31
Top Channel/ “Dëbuam 1800 shqiptarë”, fjalimi i kryeministrit Rishi Sunak në Parlament
05/06 20:25
Top Channel/ Lajcak dhe Escobar sot në Prishtinë, ndërkombëtarët ndërhyjnë për krizën në veri
05/06 20:24
Top Channel/ Kampionët e Tiranës/ Veliaj takon volejbollistët dhe basketbollistët që morën trofeun
05/06 20:15
Top Channel/ “Natë Evropiane”, shfaqja e përbashkët e Kastriot Tusha me Josif Gjipalin
05/06 20:08
Top Channel/ Rritje pagash me 20%, dhurata e spitalit ditor KEIT për punonjësit e saj
05/06 20:05
Top Channel/ Gazeta gjermane: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizim
05/06 19:56
Top Channel/ “Zarfi i ëmbël” e lë në burg, zyrtarja e lartë e shëndetësisë u arrestua për korrupsion
05/06 19:48
Top Channel/ Rezultati nuk ndryshon në Rrogozhinë, “Bashkë fitojmë” u ankua se u vodhën votat
05/06 19:47
Top Channel/ PD, zgjedhje të reja/ Pas humbjes në zgjedhje kërkon të riorganizohet
05/06 19:43
Top Channel/ Rama: Do mbyllim dyert e kadastrës, brenda qershorit përmbysim rendin
05/06 19:39
Top News – Hapet tenderi për elektriket/ Pikat e karikimit të mjeteve, në bregdet e kufi
05/06 19:13
Top Channel/ Dita Botërore e Mjedisit, Kumbaro përvesh mëngët dhe pastron Vlorën: Pastërtia sfidë
05/06 18:34
Top News – ‘Plani i dëbimit po funksionon’/ Sunak-kemi larguar mbi 1800 shqiptarë pas marrëveshjes
05/06 18:07