KESH instalon në Shkodër SmartFlower e parë në Shqipëri
02/12/2020 14:02

Smartflower është një sistem fotovoltaik i ideuar për të sjellë inovacion dhe në të njëjtën kohë për të përmirësuar peisazhin përmes estetikës qe mbart. Pa gjurme carboni ( CO2 ) Smartflower luan një rol të madh në prodhimin e energjisë së pastër e të rinovueshme duke na ndihmuar të përmirësojmë ekosistemin tonë. Po cfarë ështe SmartFlower? Një “lule fotovoltaike” që çel në dritën e parë të ditës dhe mbyllet sapo muzgu bie. Ky është përshkrimi më efektiv i Smartflower, një sistem unik fotovoltaik i brendshëm. Smartflower e pajisur me një gjurmues që siguron që sistemi fotovoltaik hapet në mënyrë progresive gjatë ditës dhe orientohet në përputhje me pozicionin e diellit, ashtu si një luledielli. Në këtë mënyrë, sistemi është në gjendje të kapë më shumë rrezatim dhe të optimizojë prodhimin e energjisë elektrike, duke arritur një efikasitet deri në 40% më shumë se një panel diellor “fiks” i instaluar në çati. Një sistem Smartflower prodhon mesatarisht 5,000 kWh në vit. E gjitha në autonomi totale dhe pa rrezik, pajisja është në të vërtetë e pajisur me një sensor anemometër që e lejon atë të mbyllet në siguri totale në rast të erës së fortë, me dy pozicione të paracaktuara sigurie. Çdo petal është i pajisur me një furçë që lejon vetëpastrimin me çdo lëvizje. Përveç kësaj, falë ftohjes natyrore, nuk ka humbje të energjisë për shkak të mbinxehjes tipike të paneleve diellorë. Smartflower, kjo teknologji inovative dhe e mrekullueshme eko-miqësore , eshtë dëshmia e fundit për angazhimin e KESH për zhvillim të qëndrueshëm të energjisë dhe përgjegjësinë e mbrojtjes së mjedisit. Kjo është pjesë e projekteve që KESH synon të bëjë drejt përdorimit të burimeve të reja të rinovueshme për prodhimin e energjisë dhe projekte si ky rrisin ndërgjegjësimin e publikut dhe shërbejne si mini-atraksione për qytetarët dhe turistët. “SmartFlower” është fillimi i nismave që KESH ka ndërmarrë për një vizion të ri në bashkëpunimin dhe me komunitetin, për energjinë e Shqipërisë. Në këtë nismë, në bashkëpunim dhe me Bashkinë Shkodër u përfshinë dhe shumë qytetarë shkodranë ku të gjithë e mirëpritën idenë e vendosjes së SmartFlower në qytetin e Shkodrës si dhe shprehën opinione të ndryshme për vendin ku mund të instalohej. Nga sot Lulen Diellore mund ta vizitoni në pedonalen e Shkodrës pranë bustit të Nënë Terezës.

Rrahu priftin me shkop/ Incidenti në Lezhë pas debatit me punëtorin e ndërtimit
18/01 15:41
U konstatuan pa maska mbrojtëse/ Gjobiten 1307 qytetarë gjatë fundjavës
18/01 15:33
I dehuri vrau 10 vjeçaren/ Aksidenti në zonën e Alliasit. U arrestua drejtuesi i automjetit
18/01 15:31
Veliaj: Të mbarojë rindërtimi, pastaj vila e 5 e Lulit
18/01 15:21
Covid më i fortë se gripi/ Epidemiologët ende nuk kanë gjetur raste të prekurish
18/01 15:14
Akull në rrugët e Korçës/ Temperatura të ulëta krijojnë shtresa akulli nga dëbora e rënë
18/01 15:13
Aksidenti me 150 km/h, vetëm gjobë/ Në timon ishte Stiverjan Dashi, rrezikoi jetën e tre personave
18/01 15:08
Shqipëria marrëveshje me Greqinë në kufi,qendër të përbashkët në Kakavijë për frenimin e emigrantëve
18/01 15:08
Shkolla dhe kopshti “Halit Çoka”, mjedise edukimi model për Kamzën
18/01 15:03
Italiani i zhdukur në Shqipëri/ Makina u gjet e djegur në Pukë. Po bëhet ekspertiza e mbetjeve
18/01 15:02
“Vaksinohen 447 mjekë & infermierë”/ Manastirliu: Brenda javës flasim mbi vaksinat e aleancës Covax
18/01 13:59
Shpendët në lagunën e Nartës/ Po bëhet regjistrimi për të parë si ka ndikuar gjuetia e paligjshme
18/01 13:25
Top News -Arjan Harxhi në Turqi, me shpenzimet tona/ Bashkëshortja prek me të vërtetat e fjalë zemre
18/01 13:14
Top News – Pasuria fundos gjyqtarin/ KPK shkarkon nga detyra Bib Ndrecën
18/01 13:13
Top News – Temperaturat e ulëta në vend/ Ngrica dhe reshje debore në sasi të mëdha
18/01 13:01
Top News – Vaksinimi kundër covid 19/ Kërkohet të jenë prioritet grupet me sindromën down
18/01 12:59
Marrëveshje me Greqinë/ Do ngrihet qendra e përbashkët e sigurisë doganore dhe policore në Kakavijë
18/01 12:54
Aksidentet e janarit, 12 viktima/ Rekord i zi në rrugët e vendit
18/01 12:54
Pas ngricave, rikthehet shiu/ Parashikimi i motit për në vazhdim
18/01 12:54
Akull në rrugët e Korçës/ Temperaturate ulëta krijojnë shtresa akulli nga dëbora e rënë
18/01 12:54