KED, skandal me emërimet/ Si po manipulohet formimi i Gjykatës Kushtetuese
23/12/2020 19:31

Presidenti miratoi emerimin e Perparim Kalos i cili me këtë vendim plotëson karrigen e gjashtë të gjykatës kushtetuese të mbetur vakant pas largimit te Besnik Ymerajt. Emri i Perparim Kalos se bashku me aleksandër Tomën u përcollën brenda dites nga Këshilli i emërimeve në Drejtësi ku dhe presidenti zgjodhi njerin prej tyre. por ndërkohë gara për vendin e shtatë drejt gjykatës kushtetuese vazhdon te ekspozoje njëanshmërinë e KED. Per profesoreshen Zhaklina Peto e cila synon mandatin nente vjecar dhe karrigen e shtate te mbetur bosh pas shkarkimit te besnik Mucit, KED doli me nje vendim ne te cilin nuk ka asnje vendim. ne njoftimin zyrtar nuk thuhet as qe lejohet kandidimi i metejshem i Petos qe garon se bashku me noteren sonila bejtja dhe as qe ndalohet kandidimi i saj. shprehimisht ked njofton përfundimin e procedures së verifikimit vlerësimi pikëzimit dhe renditjes së kandidaturës së kandidates zhaklina peto, për shkak të tërheqjes nga kandidimi për gjyqtar në gjykatën kushtetuese. Top channel kontaktoi profesoreshen Peto e cila e befasuar nga vendimi qe flet per doreheqjen edhe pse kjo doreheqje nuk ishte formalizuar u shpreh 'i paralaujmerova se do ta konsideroja doreheqjen ne rast se vazhdonin me kete paligjshmeri ku shkelet neni 6 i konventes te te drejtave te njeriu. Por sic duket vete KED paska qene ne paligjshmeri dhe ndaj e ka bere kete veprim". ZHaklina Peto fitoi dy here ne gjykate kunder KED, e cila pasi skualifikoi disa kandidate la ne gare vetem noteren Sonila Bejtja , dhe dicka e tille u vleresua nga te skualifikuarit si e qellimshme dhe e paracaktuar .

Top News-‘Hakmarrja’ e Ramës ndaj Dritan Lelit/Gjobitet 500 mijë lekë, shkak ndotja e Vlorës
09/08 19:29
Top Channel/E lidhi pas makine dhe tërhoqi zvarrë qenin, policia gjobit shoferin 55-vjeçar në Vlorë
09/08 19:10
Top News-Pas tragjedisë së Himarës me Jonadën/Në vend të Kumbaros, Rama shkarkon zëvendësen e saj
09/08 19:08
Top News- Me dorë të hekurt! Arrestohen 26 shoferë/Asnjë tolerancë për të rrezikshmit në rrugë
09/08 17:43
Top News-20 vite burg për zjarrvënësit e pyjeve/Ja çfarë ndodh dhe përse e djegin shqipërinë
09/08 17:27
Top News- Dosja që bën bashkë Berishën dhe Alibeajn/Demokratët kërkojnë shtimin e numrit të bashkive
09/08 16:00
Top News – 20 vite burg për zjarrvënësit e pyjeve/Ja çfarë ndodh dhe përse e djegin shqipërinë
09/08 15:59
Top News – 2 mijë studentë më pak në universitete/Ekspertët e arsimit zbulojnë arsyet kryesore
09/08 15:34
Top Channel/ Festa e ashures, politikanët urime në kryegjyshatën botërore
09/08 15:22
Top Channel/ Në plazh pa ujë. Kunë, prej një jave ujë vetëm në orën 5 të mëngjesit
09/08 15:19
Top Channel/Imuniteti i dobësuar, mikrobiologu Korraqi: Forcimi, arma më e mirë në çdo pandemi
09/08 15:16
Top Channel/Shuhet shumica e zjarreve/Aktive janë 9,helikopterët shuan flakët në Kurbin dhe Selenicë
09/08 15:05
Top Channel/Vdiq per qentë/60-vjeçari u godit me thikë nga fqinji, pasi u sulmua me parë nga kafshët
09/08 15:01
Top Channel/ Vjedhje me dhunë! Kapen të rinjtë që kërcënuan me armë për të grabitur biçikleta
09/08 14:57
Top News-Drejtësia për Jonadën, jashtë kufijve/Shoqëria civile, peticion për shkarkimin e ministrave
09/08 14:41
Top Channel/ Gjendet pa shenja jetë 46-vjeçari në Lezhë, dyshime se është vetëvrarë
09/08 14:34
Top News – Një dosje, tani në Ambasadën Britanike!/Të afërmit e Jonadës do depozitojnë prova të reja
09/08 14:12
Top News – 1500 paundë, çmim ‘ofertë’ në gomonen për Angli. Si joshen shqiptarët në Tik Tok
09/08 13:43
Top Channel/ Grupi i të rinjve kërcënon 23-vjeçarin, i marrin paratë dhe biçikletën
09/08 12:29
Top Channel/ Skafistët protestë në Tiranë: Mjetet me dokumente të rregullta të vazhdojnë punën
09/08 12:27