KED “mbylli sytë” për noteren/ Sonila Bejtja nuk ka të deklaruar si notere bilancin e vitit 2018
23/10/2020 17:08

Këshilli i emërimeve në Drejtësi është zhytur në paligjshmëri dhe shkelje të Kushtetutës në procesin e vlerësimit të kandidatëve për anëtarë të gjykatës kushtetuese. Në shqyrtimin e listës së kandidatëve që u paraqitën nga Presidenti meta ishte edhe noterja Sonila Ibrahimi Bejtja. Shkelja më flagrante është se këshilli i emërimeve në drejtësi zgjedh si kandidate një notere kur Kushtetuta e përjashton këtë profesion. Këshilli i emërimeve në drejtësi merr përsipër rolin e gjykatës kushtetuese që të interpretojë Kushtetutën dhe ta shpjegojë shkeljen e saj me nevojën urgjente për ndërtimin e gjykatës Kushtetuese. Ky nuk është i vetmi problem në këtë zgjedhje dukshëm të sforcuar nga ana e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, por ka edhe më shumë. Në relacionin që tregon se Noteres i jepet leja të kandidojë për anëtare të gjykatës kushtetuese, tregohen se janë mbledhur të dhënat për një vetting të saj. KED ka marrë të dhëna nga tatimet dhe qendra kombëtare e biznesit por duket se nuk vënë re lëvizjet që Sonila Ibrahimi BeJtja bën duke u regjistruar në aktivitet avokati e duke u ç’regjistruar Brenda një kohe të shkurtër. Ndërkohë që aktualisht është notere dhe rezulton se në vitin 2011 se është regjistruar si tatim paguese, por më pas e ka çregjistruar në dhjetor te vitit 2018 por ndërkohë në maj të 2018 kishte hapur një nipt tjetër si notere. Në asnjë nga këto nipte ajo nuk ka të publikuara si të raportuara bilancet e punës së saj gjatë vitit 2018. Duke qenë një avokate dhe notere dhe njohëse e çështjeve ligjore, një harresë e tillë është e pajustifikuar, ndërkohë që ligjërisht është e dënueshme me gjobë.

Top News – Meteorologjia priten reshje intensive shiu/ Kreu i KESH publikon masat që po merren
17/01 22:25
Top News – ‘Ende me duket si një film horror’ / Flet djali i madh që humbi 4 familjarët në aksident
17/01 20:59
Top News – Dyshime për variant të ri të Covid 19/Kosova kërkon ndihmën ekspertizës Gjermane
17/01 20:59
Top News – Historia rozë në një kantier ndërtimi/ Inxhinieri Turk merr nusen në Mamurras
17/01 20:58
Top News – ‘As kamera, as gazetare’/ Rregullat e reja ne seancen plenare
17/01 20:58
Aksident në Lezhë/ Përplasen dy makina, dy të plagosur
17/01 20:08
Durrës, “plazh” në janar/ Edhe pse një nga ditët më të ftohta, dielli riktheu shëtitjet buzë detit
17/01 20:05
Vaksina,fillimi i fundit të Covid?Të moshuarit mezi e presin, duan t’i japin fund ndarjes me fëmijët
17/01 20:04
Ankesat e Francës, Rama: S’kam sulmuar asnjë aleat, ambasada nxori nga konteksti çfarë thashë
17/01 19:59
“Basha ta harrojë lejen për vilën 5”/Veliaj:Fal një nga vilat që ke pastaj hajde dhe apliko
17/01 19:56
Milo: Nuk kemi ftesë nga PS. PDS e hapur për LSI, por edhe partitë e Topallit, Patozit dhe Murrizit
17/01 19:52
Pasojat e Covid te fëmijët/ Orë mësimi në kopshte dhe shkolla për ti relaksuar nga stresi
17/01 19:49
Makina godet shtëpinë kontenier/Pa çati nga tërmeti i 2019-s,familja në Ndroq rrezikoi nga aksidenti
17/01 19:44
Paratë e krimit me fajde/ Dyshimet e prokurorisë hapin dosjen për vëllezërit binjakë nga Mirdita
17/01 19:33
Top News – Urdhër nga Ministria e Arsimit/ I ftohti thyen një nga rregullat anti covid
17/01 19:12
Top News – 7 persona humbin jetën në 24 orë / Covid, 474 raste të reja, 282 paciente në spitale
17/01 19:03
Top News – Aksident i rëndë në Tiranë/ Ndërron jetë 10-vjeçarja, e përplasi fuoristrada
17/01 19:02
Top News – Debati për vilen e kunatit të Bashës/ Patozi thirrje SPAK, Topalli-janë bashkë me Ramën
17/01 17:04
Top News – Veliaj për vilën e kunatit të Bashës/ ‘Sa të jem unë në bashki, nuk kalon vila e pestë’
17/01 17:00
Meta: Institucionet të respektojnë të drejtat kushtetuese të besimeve fetare
17/01 15:55