Kapet pranë Sazanit, peshkaqeni “dem”/ 6 metra i gjatë, peshon deri 600 kg
18/12/2020 12:29

Një peshkaqen rreth 600 kg ka rënë gjatë natës në rrjetat e peshkatarëve të Vlorës disa milje detare larg ishullit të Sazanit. Peshkaqeni u kap në ujërat neutrale rreth 10 milje larg Sazanit, në një thellësi rreth 500 m. Peshkatari Petrit Lamani tregon se anija e tij kishte tre dite në det dhe sot në orët e para të mëngjesit vunë re që diçka i tërhiqte. Kjo specie e quajtur peshkaqeni DEM është një grabitqar i rrezikshëm, që jeton në një thellësi 500-600 metra. Ai është gjashtë metra i gjatë dhe madhësia, por dhe dhëmbët e mprehtë e kanë bërë të vështirë nxjerrjen e tij nga rrjetat. Ky peshkaqen është i rrallë edhe për peshkatarë me 40 vite eksperience si Petriti, i cili thotë se nuk është hera e parë që në rrjetat e tij bie një specie e këtillë, pasi në ujërat e Adriatikut ka peshkaqenë të mëdhenj, por jo të kësaj madhësie, peshe e rrezikshmërie.

Top Channel/ Përfshihet nga flakët banesa në Gjirokastër, shkak soba e drurit
02/12 18:58
Top News – Shmanget tragjedia në Gjirokastër/ Bie zjarr në banesë, shpëton mrekullisht familja
02/12 18:54
Top News- Italia mision para Krishtlindjes/Nis vaksinimi emergjent i fëmijëve me Pfizer
02/12 18:43
Top News – Ekzekutimi që kushtoi 30 mijë euro/ I riu u pagua për të vrarë ish-deputetin Ujka?!
02/12 18:43
Top News- Të pavaksinuarit në karantinë/Pas Austrisë, edhe Gjermania me ‘dorë të hekurt’
02/12 18:28
Top News- Protesta e radhës për padrejtësinë, personat me aftësi ndryshe hyjnë në Kuvend
02/12 18:27
Top News- Dhunimi i medias, kallëzohet kreu i AKEP/ Shoqëria Civile protestë para Kuvendit
02/12 18:27
Top News – Kushtetuesja, ‘urdhër’ për Ilir Metën/ Datë e re për zgjedhjet e pjesshme lokale
02/12 18:22
Top News-Ende mister masakra e Deçanit/Emigrantët, 30 mijë euro për vrasjen e trefishtë
02/12 18:05
Top News-Gjyqtarja e arrestuar për korrupsion/ SPAK kërkon 3 vite burg për Enkelejda Hoxha
02/12 17:59
Top News- Omicron, Shqipëria mbyll kufijtë/Me të gjitha vendet e Afrikës së Jugut
02/12 17:00
Top News-Vilë trekatëshe, lokal dhe troje/ Gjykata sekuestron 2 milionë euro pasuri
02/12 16:09
Top Channel/ Pastrohen inertet në lumin e Vlorës, reagon Leli: rruga do mbyllet me barriera metalike
02/12 16:07
Top Channel/ Ujë 24 orë në Tiranë. Projekti 144 mln euro financim nga Banka Evropiane e investimeve
02/12 16:01
Top Channel/Kisha e papërfunduar që po përçan Kosovën: “Të shkatërrohet”!
02/12 15:55
Top Channel/ Kapen dy të dyshuar për vrasjen e ish-deputetit Pashk Ujka
02/12 15:54
Top Channel/ Basha: U pastruan 1.6 mld euro. Përgjigjet kreu i mazhorancës në Kuvend
02/12 15:50
Top Channel/ Debat në kuvend për Open Balkan. Rama: rritja ekonomike do shkojë në 6.7 %
02/12 15:47
Top News-Masakra e Orgesit dhe Anterios/ Bashkë me të arratisurin në tragjedinë e 2017
02/12 15:46
Top Channel/ Mjekët nuk janë paguar. Infermierët e covid në Korçë kërkojnë pagesat shtesë
02/12 15:40