Infektohen ata që bëjnë tamponin! 5 raste me Covid në shërbimin epidemiologjik të Durrësit
30/06/2020 19:48

Pesë punonjës të shërbimit epidemiologjik dhe kontrollit të sëmundjeve infektive në Durrës kanë rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit, duke e futur në kolaps këtë shërbim kaq të rëndësishëm në këtë periudhë pandemie. Të martën, punonjësve u është kërkuar të shkojnë në banesat e tyre dhe të presin vendimet e mëtejshme, ndërsa është kryer dezinfektimi i ambienteve. Katër ditë më parë, rezultoi e prekur një laborante e këtij shërbimi e cila dyshohet se ishte infektuar nga bashkëshorti me profesion berber. Më pas edhe katër punonjës të tjerë rezultuan pozitiv, punonjës që janë në terren për kryerjen e testit të tamponëve. Përveç mjekes së laboratorit dhe 3 laboranteve është infektuar dhe drejtuesi i mjetit që transporton personelin gjatë gjurmimit të rasteve në terren. Siç e shikoni mbyllur është erdhën qëparë që bënë dezinfektimin dhe kaq. Rastet pozitive e bëjnë të detyrueshëm vetëkarantinimin e personelit, po kjo do të krijojë probleme në testimin e popullatës në Durrës, që shënon një numër të lartë të infektuarish dhe 11 vdekje nga Covid-19 gjatë kësaj pandemie.

Studentja që qëndis çantat/ 25 vjecarja nga Tirana ka tërhequr edhe vëmendjen e stilistit të famshëm
04/07 19:50
Për 3 orë nga Morina në Vlorë/ Rruga e re Milot-Fier, tunele dhe ura
04/07 19:49
Me çantë shpine shëtit botën/ Argjentinasi që bën punë vullnetare në Orikum
04/07 19:45
Dëshmia për abuzimin e nxënëses/ Ish drejtoresha e zyrës arsimore në Kamëz: Ministrja u vu në dijeni për rastin e parë
04/07 19:39
Sekti fetar i rekrutoi që në Përmet/ Kunati i Zhanetës rrëfen përpjekjet për t’i nxjerrë nga shtëpia
04/07 19:36
Top News – Aplikimet nga 29 korriku/ Universitetet, si bëhet regjistrimi
04/07 18:30
Top News – Masat anti covid/ Task forca dyfishon kontrollet
04/07 18:29
Top News – Sondazh i Gazeta Shqip/ 78% pro mbylljes se sekteve fetare
04/07 16:22
Rrëfimi i kunati i Zhaneta Josifit
04/07 16:16
Top News – Veliaj uron maturantet/ zhvilloni demokracine, aktivizohuni
04/07 16:09
Top News – Në pranga dy efektive/ Rryshfet seksual për lirim makinë
04/07 16:05
Top News – Rregullat qe do zbatohen/ Të hënën nis edhe transporti urban
04/07 16:02
Top News – Ambasadori SHBA/ Mbetemi në krah të Kosovës!
04/07 15:57
Shqipëria, destinacion i vetëm/ Pandemia ndryshoi pushimet e verës për shqiptarët e Kosovës
04/07 15:44
Siguria në plazhe/ Vrojtuesit: Kujdes më fëmijët dhe moshën e tretë
04/07 15:41
Karnavalet në Korçë/ Festa ndryshe për shkak të pandemisë
04/07 15:38
Gjurmë shqiptare/ Vrasjet e tmerrshme në kufirin shqiptar
04/07 15:32
Apeli i Bashës për Covid-19: Qeveria është dorëzuar, situata është e rëndë. Mbroni veten nga virusi!
04/07 15:14
Top News – Pandemia në Rajon/ Maqedonia nuk i mbyll kufijtë!
04/07 15:11
Tamponët në QSUT/ Shefin e laboratorit te mikrobiologjisë: Vetëm për ata që lenë spitalin Covid-1
04/07 15:08