“Inceneratorët”, Pj.1-Një investigim për biznesin e plehrave, ku fshihen interesa politike-Top Story
10/11/2020 23:00

Top Story, ka investiguar biznesin e mbetjeve ku fshihen dhjetëra miliona euro interesa. Ky dokumentar do të zbërthejë në dy seri, të gjitha pikëpyetjet për inceneratorët, për menaxhimin e mbetjeve dhe për betejën politike të ditëve të fundit. Përmes mbetjeve, sot prodhohet energji elektrike. Së fundi, kemi dëgjuar shpesh fjalën incinerator. Akuzat e politikës, i kanë dhënë ngjyrime të ndryshme. Në fakt, inceneratori është një impiant për prodhimin e energjisë elektrike përmes djegies së mbeturinave. Përmes kaldajave moderne, sot mbetjet digjen në temperaturë 1 mijë gradë celcius. Procesi, shoqërohet me çlirimin e gazrave të dëmshëm që me teknologjitë e sotme, kontrollohen dhe trajtohen para se të emëtohen në atmosferë. Në botë sot janë të instaluara afro 2500 impiante të tillë që djegin plot 368 milionë tonë mbetje në vit. Mendohet që në vitin 2028, të jenë instaluar mbi 2700 inceneratorë me kapacitet trajtimi rreth 530 milionë ton mbetje brenda 1 viti kalendarik. Sot, vendet me standartet më të larta të jetesës së Danimarka, Suedia, Zvicra, Gjermania e të tjerë po i trajtojnë shumicën e mbetjeve për prodhim energjie elektrike. Ndërkohë në Shqipëri, 3 inceneratorë po ngrihen, mes një debati të fortë politik.

Top Story – Emisioni investigativ nis së shpejti në Top Channel, në sezonin e 4
23/08 12:22
“Të shkarkuarit nga administrata”- Mbi 100 mln euro kosto dhe punësimet fiktive në DAP-Top Story
08/06 23:00
“Falimentim me fiskalizim” – Miliona euro shpërdorime për kasa fiskale dhe programe online-Top Story
01/06 23:00
“Familja Non-grata” – Cilat janë aferat korruptive që flet SHBA, për dinastinë Berisha – Top Story
25/05 23:00
“Dekoratat e Presidentit”- Qesharake, vlerësohen këngëtare dasmash, anonimë dhe restorante-Top Story
18/05 23:00
30 vite “Koha Jonë” – Shkëlqimi i gazetës më të madhe, përballë një regjimi shtypës – Top Story
11/05 23:00
“Bizneset e PD”-Një investigim i plotë sesi janë krijuar skema për përfitime miliona euro-Top Story
04/05 23:00
“Lista e deputetëve” – Shoferë, berberë, rrobaqepës e kamarierë në zgjedhjet e 25 Prillit- Top Story
20/04 23:13
“Privilegjet e deputetëve” – Qindra miliona lekë për naftë, dieta, hotele dhe pensione – Top Story
13/04 23:00
“Bandat e Beratit” – Mbi 300 të vrarë barbarisht nga banda e famëkeqit Altin Dardha – Top Story
06/04 23:00
“Nepotizmi në drejtësi” – Mbi 100 gjyqtarë dhe prokurorë me lidhje gjaku e familjare – Top Story
30/03 23:15
“Bitcoin në Shqipëri”- Si po pastrohen paratë e drogës, nëpërmjet monedhave virtuale -Top Story
23/03 23:00
“Erozioni i Shqipërisë” – Si po zvogëlohet vendi ynë nga deti dhe abuzimet mjedisore – Top Story
16/03 23:00
“Kosta Trebicka”- Për herë të parë zbardhet vdekja e të penduarit për aferën e Gërdecit- Top Story
09/03 23:00
“Berisha kundër Partizanit” – Zbulohen pallatet miliona euro të Jamarbër Malltezit – Top Story
02/03 23:00
“Gjueti apo vrasje!”-Si po shfarrosen speciet e ralla dhe shiten për ushqim në restorante – Top Story
23/02 23:00
“Sekretet e vaksinës” – Çfarë fshihet pas kontratave të fshehta dhe efektet e vakisnës – Top Story
16/02 23:00
“Rrënimi i hekurudhës”-Miliona euro të shpërdoruara, shina dhe vagonë të shitur për skrap – Top Story
09/02 23:00
“Avokatë të pandehur”- Si janë hapur zyra nga të shkarkuarit e Vettingut dhe të dënuarit- Top Story
26/01 23:02
“Ekzekutimi i Santos”- Publikohen ekskluzivisht pistat e hetimit për vrasjen e bankierit – Top Story
19/01 23:00