Identifikimi elektronik i zgjedhësve/ KQZ hapi garën për të zgjedhur kompanitë që do e realizojnë
25/12/2020 15:22

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka hapur tenderin për blerjet e pajisjeve për implementimin e teknologjisë në zgjedhje. Sistemi i shumë kërkuar nga opozita si garante e procesit ka hyrë në fazën vendimtare ajo e përzgjedhjes së kompanisë fituese. Lealba Pelinku, nënkomisionere e KQZ: Afati që i është lënë kompanive është 5 janari. Kështu që duke konsideruar kohën e nevojshme për vlerësimin e ofertave dhe negocimin unë besoj që brenda mesit të janarit kontrata mund të lidhet. 6 kompani, mes tyre tyre një shqiptare garojnë në tenderin e hapur me negocim pa shpallje, që do të thotë se procedurën e tenderimit në agjencinë e Prokurimit e sheh vetëm KQZ. Lealba Pelinku: Një procedurë e cila është e paragjykuar sepse potencialisht ngushton konkurrencën, por unë jam e lumtur të them se arritëm të identifikonim 6 kompani që i jemi drejtuar. Gjë që tregon një standard shumë të lartë të integritet të gjithë procesit të kryer deri më tash nga ana e KQZ. Një nga 6 kompanitë është shqiptare. Vetëm për identifikimin biometrik duhen rreth 17 milion euro, vlerë e konsiderueshme për financat shqiptare. Por, nënkomisionerja Pelinku e konsideron si një investim në kohë. Lealba Pelinku: Por, KQZ në rastin që këto pajisje pasi të bëhet testimeve dhe auditimi post rezultati final do të rezultojnë si projekt i suksesshëm KQZ këto pajisje dhe këtë sistem që do jenë pronë e tij do i përdor dhe për 4 zgjedhje të tjera të ardhshme. Nga 27 milion euro të kërkuara në total për teknologjinë në zgjedhje Këshilli i Ministrave ka alokuar vetëm 20 % përqind të fondit , shumë e mjaftueshme vetëm për hapjen e tenderit, ndërkohe KQZ pret që në 2021 qeveria të reflektojë me akt normativ në buxhet shumën totale.

Top News-Tjetër magazinë me arsenal armësh në Mëzez/Arrestohet 61 vjeçari, shpallet në kërkim i biri
18/08 22:40
Top News-Elbasani qarku i dytë më i varfër në vend/Meta akuzon qeverinë-Qyteti është lënë në harresë
18/08 22:37
Top News-Shqipëria ‘tërheq’ Amerikën dhe Europën/Një nga shtatë vendet më të frekuentuara këtë verë
18/08 20:50
Top channel/ Sekuestrohet arsenal armësh në Tiranë, në pranga 62-vjeçari! Në kërkim djali i tij
18/08 20:36
Top News – Korriku përgjaku rrugët e vendit/Del raporti, sa persona humbën jetën në 30 ditë
18/08 18:40
Top News- Përplasi 4 këmbësorë te ‘Kodra e Diellit’/Gjykata vendos ‘arrest me burg’ për farmacisten
18/08 18:15
Top News – I prenë flokët në kufirin shqiptar/Aventurat e turistëve në Shqipërinë komuniste
18/08 17:01
Top News-Pas mashtrimit nga dy pensionistë italianë/Për floririn arrestohet dhe pronari argjendarisë
18/08 16:23
Top News – Pasaporta shqiptare del në shitje…!/Ja kush janë blerësit, cënohet siguria kombëtare
18/08 16:01
Top Channel/Ndeshja e parë, Tirana-Kukësi.Përballja që do të hapë siparin e kampionatit të futbollit
18/08 15:55
Top Channel/ Britania e paralizuar nga grevat, për katër ditë linjat hekurudhore do funksionojnë 20%
18/08 15:39
Top Channel/ Berisha “përballet” me 7501. Fermerët e Kasharit ankohen se u gabua miratimi i ligjit
18/08 15:37
Top Channel/ Parku i liqenit të Farkës. Bashkia po ndërton një pistë vrapimi dhe korsi biçikletash
18/08 15:33
Top News – Drogë me postë nga Anglia në Shqipëri!/ Dy të arrestuar, policia zbulon skemën e trafikut
18/08 15:30
Top Channel/ Takim i ftohtë Kurti-Vuçiç/ Takimi me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian
18/08 15:29
Top Channel/ Përmbytet Londra, stuhitë e shiut godasin kryeqytetin
18/08 15:29
Top Channel/ “Spiunëve ju ndalohet kandidimi”. Gati ligji i ri, “shkarkohen ose humbin mandatet”
18/08 15:21
Top Channel/Vrasje në Elbasan dhe Sarandë/Kamarieri vret klientin për parkimin. Elbasan, pas sherrit
18/08 15:18
Top News-Ekzekutimi në Vlorë nga vrasës me pagesë/Një nga viktimat hera e parë pa makinë të blinduar
18/08 15:17
Top Channel/Atentat në Vlorë,2 të vdekur.Hakim Xhezo dhe Geno Lena dyshohet se u vranë për hakmarrje
18/08 15:05