Historia tragjike e kompozitorit të këngës “Qingji i vogël”, flet djali i Zef Lekajt -Shqipëria Live
18/06/2024 15:16

Historia tragjike e kompozitorit dhe poetit Zef Lekaj, artistit që krijoi këngën "Qingji i Vogel". Përfshirjen e tij në kryengritjen e Postribës dhe lidhjet me klerikët në Shkodër. Arratisja në Mal të Zi më 1946 dhe si fjeti per 13 muaj në një varr të hapur. Nga Angazhimet artistike në Shkodër e deri tek arrestimi i tij në Kuçove ku u dënua me 10 vite burg për Agjitacion dhe Propagandë kundër shtetit. E gjithë historia e tij do të rrëfehet në studion e "Shqipëria Live" nga djali i tij Leoni i cili është betuar që do e cojë në vendin ku i takon figurën e babait të tij. Gazetare: Luçiana Hulej

Me biçikletë nga Kina, Genti tregon se kur mbërrin në Shqipëri – Shqipëria Live
23/07 14:22
Skandali në burgjet britanike, shqiptarët paguajnë 2 mijë £ për s*ks me gardianet – Shqipëria Live
23/07 14:19
Mediat britanike “sulmojnë” shqiptarët e burgosur: Bëjnë s*ks me gardianet – Shqipëria Live
23/07 13:48
Shqiptari thotë që ka bërë s*ks me gardianen, gazetari anglez: Pretendime, s’ka prova-Shqipëria Live
23/07 13:42
Shqiptarët në burgjet e Anglisë: Paguajnë 2.000 £ për të kryer s*ks me gardianet – Shqipëria Live
23/07 13:40
“Nëse s’dini të jepni ndihmën e parë, rrezikoni jetën tuaj”, vrojtuesi jep këshilla – Shqipëria Live
23/07 13:30
Humbin jetën dy persona në plazh nga ataku kardiak, detaje nga ngjarjet – Shqipëria Live
23/07 13:27
Shumë pushues humbin jetën në plazh, mjekja tregon çfarë duhet të keni kujdes – Shqipëria Live
23/07 13:26
73-vjeçari humb jetën në Durrës, gazetarja: I pushoi zemra – Shqipëria Live
23/07 13:17
Njihuni me shqiptaren që ia kaloi 600 efektivëve në SHBA dhe mori çmimin e lartë – Shqipëria Live
22/07 14:08
Shqipëia bëhet gati të prodhojë armë, debat në studio për çfarë do përdoren – Shqipëria Live
22/07 14:06
Prodhimi i armëve në Shqipëri, kujt po i ruhemi? – Shqipëria Live
22/07 13:54
Shqipëria do të prodhojë armë? Për çfarë na duhen? – Shqipëria Live
22/07 13:45
Vrasje e trefishtë në Memaliaj dhe një i plagosur, zbulohet arsyeja e masakrës – Shqipëria Live
22/07 13:42
Si ndodhën vrasjet e Aleksandër Sadikajt dhe Edmond Papës në vitin 2022 – Shqipëria Live
22/07 13:31
Ekzekutohet babai i Andrea Kalemit dhe plagoset rëndë xhaxhai, detaje nga ngjarja – Shqipëria Live
22/07 13:25
Masakra në Memaliaj pa autor, 20 të shoqëruar – Shqipëria Live
22/07 13:20
Tre të vrarë dhe një i plagosur, gazetarja: Vrasje me pagesë – Shqipëria Live
22/07 13:19
Detaje nga dasma e Skënderbeut në Kishën e Shën Mërisë që u prish nga Komunizmi – Shqipëria Live
19/07 14:18
Inskenohet dasma e Skënderbeut, aktorët tregojnë emocionet – Shqipëria Live
19/07 14:16