Hipokrati – Kontraceptivët – Eksperienca ime me pilulën Kontraceptive – 20 Qershor 2020
20/06/2020 19:30

Ne rrjetet sociale ka mjaft deshmi te eksperiencave personale mbi perdorimin e pilulave kontraceptive. Sigurisht qe cdokush eshte i lire te deklaroje haptazi mendimin e vet, te shprehet pro dhe kunder perdorimit te saj, te denoncoje efekte anesore te pashkruara ne rekomandime, te keshilloje mbi menyren e sakte te perdorimit dhe per efektet e saj anesore. Le te degjojme tre blogere si shprehen mbi kete problem, qe ne moshat e reja eshte mjaft delikat. Blogerja nr 1: E perdora pilulen per rreth 5 vjet. Dua tju flas per efektet pozitive dhe negative te saj, pra eksperiencen time me te. E fillova ne moshen 15 vjecare pasi qe kur isha pothuaj 13 vjec pata nje akne te ekzagjeruar dhe perdora gjithe llojet e trajtimeve per te. E lodhur nga paefikasiteti i tyre, nga sasia e madhe e kremerave lokale dhe antibiotikeve pa mbarim dhe mbi te gjitha pakez e frustuar estetikisht, ju drejtova nje gjinekologu se bashku me mamane time. Gjinekologu me pershkroi nje pilule e cila me ndihmoi ne trajtimin e aknes, por kete pilule e nderpreva para 3 muajsh. Mund ta besoni … ende nuk kam cikel menstrual. Dhe ky fakt nuk mu listua si efekt anesor nga gjinekologu im. Sigurisht qe kerkova perseri ndihme nga gjinekologu dhe jam ne nje trajtim tjeter. Por ajo qe zbulova eshte qe kontraceptivi qe une kam perdorur deri tani nuk pershkruhet me dhe eshte hequr nga tregu pasi eshte vertetuar shkencerisht qe jep ankth dhe depresion. Prandaj vajza, ju rekomandoj konsultime te perhershme me mjekun tuaj. Gjinekologu im me dha nje trajtim tjeter per te kthyer ne normalitet ciklin tim menstrual. Blogerja nr 2: Do trajtoj nje argument per te cilin flitet shume ne social media. Si jua thashe prinderve qe doja te filloja pilulen kontraceptive kur ende nuk kisha mbushur moshen madhore? Mami im nuk ka qene parimisht asnjehere dakort per marrjen e pilules pasi duke qene se pilula eshte eshte nje medikament sintetik, mendonte qe do me demtonte organizmin. Ne diskutimet e bera me ishte pergjigjur gjithmone: kur te mbushesh 18 vjec do te marresh vete vendimet per veten tende. Per momentin jo. Ndersa me babin nuk kam nje raport aq te afert, pra sigurisht qe nuk do e kisha pyetur ne ato moment. Si rrjedhim e shtyva perdorimin e pilules ne moshen 19 vjecare. Arsyeja pse doja te perdorja pilulen ishte thjesht per te parandaluar nje shtatezani te mundshme gjate raporteve seksuale. Ne nje video tjeter kam patur disa kritika nga ndjekesit e mi, se perse duhej te perdorja pilulen si kontraceptim dhe pse duhej te mendoja qe ne fillim te jetes sime te vrisja nje jete tjeter te mundshme? Dhe pergjigja ime ishte mjaft e thjeshte: une jam 20 vjec dhe ne kete moment nuk jam gati per te perballuar nje shtatzani dhe te jem nje nene. Dua te bej zgjedhjet e mia vete ne kete jete dhe per te ndaluar ndodhi te paparashikueshme, une do perdor pilulen kontraceptive. Blogerja nr 3 Po ju tregoj eksperiencen time me pilulen. E kam filluar pilulen ne moshen 14 vjecare pasi kisha nje fluks menstrual te crregullt dhe per nje vajze ne moshen time ishte nje gje aq stresuese dhe e lodhshme. Pyesja veten do vijne menstruacionet apo jo dhe mbaja gjithmone me vete asorbentin. Situate mjaft e veshtire!!! E fillova pilulen me keshillen e mjekut dhe e kam perdorur per nje periudhe 4 vjecare. Ajo qe mund tju them eshte qe dhe nje vit pas nderprerjes se pilules une kam cikel te rregullt, nuk kam akne por thjesht disa shenja te saj. Kam pak luhatje te vogla humori por te tolerueshme. Pra ato efekte qe pata mbas nderprerjes se pilules tanime nuk i kam. Pra te themi qe une nuk do e perdor me pilulen pasi mendoj qe cdo gje per momentin eshte ne rregull. Nese do kthehesha mbrapa do ju keshilloja dicka: keshillohuni mire me mjekun tuaj.

Hipokrati: Covid-19 dhe Sëmundjet e Enëve të Gjakut – Emision i plotë – 25 Korrik 2020
25/07 18:31
Hipokrati: Efekti magjik i Fastum Gel – 25 Korrik 2020
25/07 18:30
Hipokrati: Tendinitet – Kush rrezikon të dëmtohen – 25 Korrik 2020
25/07 18:30
Hipokrati: Covid-19 – Cilat janë organet që preken? – 25 Korrik 2020
25/07 18:30
Hipokrati: Kur fillon Sezoni i Ri? – 25 Korrik 2020
25/07 18:30
Hipokrati: Covid-19 – Pse ndodh mpiksja e gjakut – 25 Korrik 2020
25/07 18:30
Hipokrati: Tendinitet – Çfarë janë dhe pse shkaktohen – 25 Korrik 2020
25/07 18:30
Hipokrati: Covid-19 – Mjeku i enëve të gjakut – 25 Korrik 2020
25/07 18:30
Hipokrati: Covid -19! Çfarë po na ndodh? – Emision i plotë – 18 Korrik 2020
18/07 21:15
Hipokrati! Tharja e organizmit dhe Produkti ORS për parandalimin e tij – 18.07.2020
18/07 19:06
Hipokrati: Tharja e organizmit – Këshillat e mjekut specialist – 18 Korrik 2020
18/07 19:06
Hipokrati: Covid -19! Testimet serologjike drejt laboratorëve privatë? – 18 Korrik 2020
18/07 18:57
Hipokrati: Covid-19! Dr. Pipero – Nuk na shqetëson shpërthimi i rasteve – 18 Korrik 2020
18/07 18:57
Hipokrati: Covid -19! Po vjen vaksina! – 18 Korrik 2020
18/07 18:48
Hipokrati: Covid-19! Situata në Ballkan dhe Shqipëri – 18 Korrik 2020
18/07 17:58
Hipokrati – Covid -19 – Çfarë faze po përjetojmë – Emision i plotë – 11 Korrik 2020
11/07 19:31
Hipokrati – Varicet dhe shkaqet e formimit të tyre – 11 Korrik 2020
11/07 19:30
Hipokrati – Covid -19 – Recetë shtëpie për lehtësimin e simptomave – 11 Korrik 2020
11/07 19:30
Hipokrati – Lioton gel për trajtimin e variçeve – 11 Korrik 2020
11/07 19:30
Hipokrati – Covid -19 – Pse u rritën rastet në Shqipëri – 11 Korrik 2020
11/07 19:30