“Hetimi të hapej 3 vite më parë”/ Flet avokati i familjeve të viktimave të “21 janarit”
21/01/2021 15:38

Gati tre vjet më parë qeveria shqiptare mori përsipër të zgjidhte me marrëveshje, para gjykatës së Strasburgut, konfliktin gjyqësor me familjarët e viktimave të 21 janarit. Në këtë marrëveshje përveçse dakordësohej dëmshpërblimi pranohej që të rifillonte nisja e hetimeve. Por me gjithë kohën që ka kaluar, vetëm ditën e djeshme policia shqiptare kërkoi rifillimin e hetimeve në prokurori dhe sipas avokatit të familjarëve të viktimave, ky veprim është tepër i vonuar. Dorian Matlia: Qeveria shqiptare nuk i ka përmbushur detyrimet e marra përsipër dhe konkretisht duhet të ishte avokatura e shtetit që duhet të bënte hapin e parë për të përmbushur këtë marrëveshje. Anila Hoxha: Ndërkohë, në datën 20 janar 2021 policia i dërgoi një shkresë prokurorisë për rifillimin e hetimeve të kësaj çështje. Mund të jetë një indicie e mirë dhe deri diku mbajtje e këtij premtimi? Dorian Matlia: Nëse do të ishte me kërkesën e këtyre organeve do të kemi të bëjmë me një proces të nisur saktë, por nëse është thjesht policia atëherë kemi të bëjmë me një veprim që kalon na vazhdën e ekspozesë së 21 janarit. Për respektimin e kësaj marrëveshje, familjarët e të vrarit Hekuran Deda hapën një proces gjyqësor në Shqipëri dhe mbasi humbën në dy shkallët e gjykatave presin fjalën e Gjykatës së Lartë. Dorian Matlia: Nëse nuk do realizohet marrëveshje e plotë familjarët do i drejtohen gjykatës të Strasburgut që do të dali me një vendim të njëanshëm. Nga ana tjetër, Gjykata shqiptare kanë njohur si viktimë të pestë djalin e të vrarit Faik Myrtaj, i cili i dha fund jetës pas vrasjes të të atit. Gjykata thotë se ai u vetëvra nga zia patologjike e shkaktuar nga 21 janari

Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, pamjet e zjarrit
05/03 20:42
U vetëvra në spitalin Covid 2/ Familjarët dhe miqtë kërkojnë drejtësi në 30-vjetorin e Xhino Koços
05/03 20:25
Vrau kunatin në tryezë/ Debatuan se kush gatuan më mirë, Korça apo Pogradeci
05/03 19:58
Pro dhe kundër kandidatëve të rinj?/ Çfarë mendojnë qytetarët për listat e partive
05/03 19:42
Top News – Bien infektimet, rriten viktimat/ Shifra të larta në 24 orët e fundit në vend
05/03 19:34
30 vite nga eksodi i shqiptarëve/ Rama në Itali! Di Maio: BE të hapë negociatat me Shqipërinë
05/03 19:16
Top News – Krimi makabër i studentit shqiptar/ Masakër në Rumani, ezkekutoi një familje
05/03 19:16
Top News – Tre grupet që kërcënojnë Shqipërinë/ Raporti, nga kush duhet të ruajmë sigurinë
05/03 19:15
Festat e 7-8 marsit/ Policia paralajmëron mësuesit dhe gratë, të mos mblidhen për të festuar
05/03 18:39
Top News – Plan sekret për festime dhe tubime/ Në terren veprojnë forca të shumta policie
05/03 17:52
Top News – Operacion me dronë, kamera e dylbi/ Policia blindon Shqipërinë për të kapur drogë
05/03 17:52
Top News – 900 mln lekët e krimit, ja kush i mori/ Edhe SPAK ‘fut duart’ në thesin e parave
05/03 17:51
Top News – Djali unik dhe rrethuar me para!/ Vrau babain, ja dëshmitë e para të familjarëve
05/03 17:51
Top News – Urdhër gjerman për zyrtarin e OFL/ Spiunoi trafikantët, u dha dosjen e hetimeve
05/03 17:51
Top News – Vaksinimi masiv i populates/ Nis trajnimi për 400 inferimierëve
05/03 17:45
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, kapet autori
05/03 17:43
Top News – Pëshëngritësit kampionë/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjeli velin
05/03 15:54
Top News – Ndërtimi i aeroporit të Vlorës/ ‘Madco Construction’ shpallët fitues i tenderit
05/03 15:53
Peshëngritësi shqiptar në Europian/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjel Velin
05/03 15:48
Ekspozitë kundër shitjes së votës/ Hapet në Korçë, e titulluar “Premtoi heroit tënd”
05/03 15:47