Hapet qarkullimi në Bulevardin “Zogu I”, vijon puna për detajet e fundit
01/12/2020 12:42

Nga sot, Bulevardi “Zogu I” është hapur për qarkullimin e automjeteve, tërësisht i transformuar në një hapësirë të madhe publike, me sheshe të vogla dhe fasada të unifikuara. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, deputete e PS në zonë, inspektuan dje në mbrëmje detajet e fundit të aksit që do të lehtësojë edhe qarkullimin e automjeteve. “Ne do ta hapim trafikun, teksa vazhdojmë të kurojmë disa detaje, me disa pemë për t’u mbjellë e vijëzime që duhen bërë, do vendosim sinjalistikën, do ndriçojmë disa nga fasadat etj. Janë punë që mund t’i bëjmë pa kufizuar trafikun, për të krijuar një valvul të re shkarkimi nga sheshi “Skënderbej” dhe Unaza e Vogël, në drejtim të “Bulevardit të Ri”, për t’u lidhur me Unazën e 3-të ose për të vazhduar në zonën e Bregut të Lumit”, tha Veliaj. Kryebashkiaku nënvizoi se pavarësisht sfidës së tërmeteve dhe pandemisë, puna për të çuar përpara projektet nuk është ndalur. Ai theksoi se pavarësisht histerive, si në çdo projekt tjetër të mëparshëm, falë punës vlera e pronës së qytetarëve dhe e bizneseve në këtë zonë është rritur. “Si çdo projekt, fillimisht u përball me histerinë, mos ma prek atë, mos ma prek këtë, por gjërat nuk ndryshojnë po s’i preke me dorë. Nesër qytetarët do të zgjohen të mahnitur se sa hapësirë është fituar, vetëm duke pastruar ferrat, kioskat dhe gjithë çudirat shqiptare që kemi trashëguar në 30 vite tranzicion e mungesë kontrolli në këtë bulevard. Legalizime, hipoteka të dhëna lëmsh, ishte si të qëroje oriz, është pastruar çdo cm2 dhe më vjen mirë që ia dolëm dhe e mbajtëm fjalën për ta hapur në fund të nëntorit. Vlera e pronës është rritur në këtë njësi, po ashtu edhe aktiviteti ekonomik që do të rikthehet pas pandemisë, dhe pasi ta fitojmë atë betejë, siç kemi fituar çdo betejë, do të jetë prova se ishte investimi i duhur”, deklaroi Veliaj. Ai i shprehu mirënjohjen komunitetit për mirëkuptimin dhe bashkëpunimin. “Mezi pres që, kur të takohemi herën tjetër, të jetë mbaruar jo vetëm ky projekt, por të vazhdojmë deri në fund të Bregut të Lumit. Investimi i fundit në këtë aks për Njësinë 9, pas sheshit “Zogu I” dhe “Bulevardit të Ri”, do të jetë sheshi fundor, si sheshi ku takohemi me lumin. Do të kemi një aks të pandërprerë, me sheshin ceremonial “Nënë Tereza” në krye, sheshin “Skënderbej” në qendër, dhe sheshin fundor të Njësisë 9, por edhe të gjithë Tiranës”, u shpreh Veliaj. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu i shprehu mirënjohjen Bashkisë së Tiranës për investimet që nuk janë ndalur në asnjë moment. “Ky është një tjetër premtim i mbajtur. Po vijojmë me programet tona të rindërtimit, të rehabilitimit, me programet tona të zhvillimit dhe të transformimit të shëndetësisë, ashtu siç po e shohim edhe me Tiranën, e cila nuk ndalet. Vijmë për të inauguruar një tjetër projekt kaq të rëndësishëm, që jo vetëm banorët e Njësisë 9 e prisnin prej kohësh e kohësh, por për të gjithë Tiranën, që është një investim madhor, thelbësor që do t’i japë zhvillim kësaj zone”, deklaroi Manastirliu.

Top News – PD: Uzurpim, e dëmshme për sportin/ Fidel Ylli në krye të komitetit olimpik shqiptar
15/01 18:37
Top News – U regjistruan 159 viktima/ Bilanci i zi, 6248 aksidente rrugore në 2020
15/01 18:28
Top News – 4 humbje nga covid në 24 orë/ 641 qytetarë të infektuar nga 3530 testime
15/01 18:17
Top News – Veliaj sulmon aleatët e PD/ ‘Duan ndryshim me Mediun e Nard Ndokën’
15/01 17:20
Top News – Basha akuzon, Rama ironizon/ Debati për menaxhimin e situatës së përmbytjeve
15/01 17:13
Top News – Ende shumë të padindur/ Nuk mbanin maska, gjobiten 361 qytetarë
15/01 17:12
Top News – Po kalonin drogë me çanta shpine/ Pustec, dy të arrestuar në kufirin me Greqinë
15/01 16:29
Top News – Ekstradohet Indrit Taullai/ Akuzohet për dy vrasjet e bujshme në 2005
15/01 16:28
29 shkollat e reja, Veliaj: Në PD kandidojnë ata që jepnin licenca për “Vitrinën” dhe “Kristalin”
15/01 16:17
Po falsifikohen analizat Covid, përdoren për udhëtimet jashtë vendit
15/01 15:53
Stuhi dëbore në Shqipëri/ Reshje intensive gjatë natës në juglindje
15/01 15:48
Top News – Votimi elektronik në zgjedhje/ KQZ kualifikon ‘Smartmatic’, do kushtojnë 19 mln usd
15/01 15:43
Porti i Durrësit krijon vonesa/ Transportuesit ankohen për orë të gjata në pritje
15/01 15:41
Opozita bashkon Dulen e Idrizin/ dy aleatët e PD ende nuk kanë realizuar marrëveshjen për listat
15/01 15:37
Shpëtojnë mrekullisht / Me shpejtësi dhe semafor të kuq, aksidenti i frikshëm pas kryeministrisë
15/01 15:22
Rama flet për përmbytjet/ Kryeministri: Hec i Skavicës mbyll kapitullin e frikës
15/01 15:18
Top News – Rama bën bilancin e përmbytjeve/ Skavica, zgjidhja finale për kaskadën e Drinit
15/01 15:12
Në rrugë duhet kujdes/ Reshjet e dëborës u pasuan nga ngricat në Qafë-Thanë
15/01 15:06
Shembet rruga e re e “Salillarit”/ Çorovodë-Përmet, KLSH zbuloi shkeljen e projektit që në 2019
15/01 15:04
Ndëshkohen me gjobë 361 shtetas që u konstatuan pa maska
15/01 15:00