Gushti i aksidenteve! Ekspertët japin këshilla për të shmangur përplasjet fatale
11/08/2020 15:20

Muaji gusht ka rikthyer përsëri një numër të lartë të aksidenteve rrugore. Në vetëm 10 ditët e para të këtij muaji janë regjistruar 62 aksidente në të gjithë vendin, ku për pasojë kanë mbetur të vdekur 12 persona, 3 të plagosur rëndë dhe 60 të plagosur lehtë. Por cilat janë shkaqet e këtyre aksidenteve? Sipas ekspertit të sigurisë rrugore Gëzim Hoxha, janë një sërë faktorësh që ndikojnë në këtë periudhë të vitit. “Shtohet lëvizja e mjeteve, hyjnë mjete nga jashtë, por edhe mjetet që janë brenda lëvizin më shumë për shkak se njerëzit shkojnë me pushime, duan të lëvizin. Qëndrojnë deri natën vonë, rrinë nëpër pube, janë pa gjumë, janë të lodhur dhe të gjitha këto janë faktorë që ndikojnë në aksidentet rrugore”, shprehet Hoxha. Aksidentet në këtë 10 ditësh të parët të gushtit, sipas policisë rrugore, kryesisht janë shkaktuar, nga shpejtësia, parakalimet e gabuara dhe sidomos përdorimi i celularit. Eksperti Hoxha, e sheh me rrezik përdorimin e tij në timon.

Top News – Shërbim në 4 qendra/ Tiranë, 24 orë urgjencat pediatrike
25/09 14:53
Top News – Policia vijon aksionin/ 23 të arrestuar, 5 në kërkim
25/09 14:52
Top News – Rindërtimi në Tiranë/ 359 kantierë, së shpejti pallatet
25/09 14:15
Top News – 5 shoferë në pranga/ Aksidente dhe të pirë në timon
25/09 14:12
Top News – Në pranga Saimir Taullau/ Kërkohej në Zvicër për trafik droge
25/09 14:09
Trafik droge e armëmbajtje pa leje, 23 të arrestuar në orët e fundit
25/09 14:08
Moti i keq, dëme në agrume/ Fermerët në Konispol kërkojnë ndihmë
25/09 12:48
Lëkundet toka në Lushnje/ Aktiviteti sizmik vazhdon në disa zona
25/09 12:47
Zyrtarisht nën akuzë/ Luan Daci për Top Channel: Kalova në gjyq
25/09 12:43
Shkarkohet Donika Prela/ Vendimi nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit
25/09 12:40
Top News – Kultivonin bimë narkotike/ 3 të arrestuar në Kurbin e Bulqizë
25/09 12:37
Psikologët ngelën të papunë/ Ministria e Arsimit nuk i afron nëpër shkolla
25/09 12:19
“Ishte fqinj problematik”/ Flasin një ditë pas ngjarjes banorët ne Elbasan
25/09 12:12
Durrës/ Për muajin shtator, hiqen 273 leje drejtimi, arrestohen 16 persona
25/09 11:53
Top News – Shkarkohet Donika Prela/ KPA-nuk justifikon pasurinë
25/09 11:31
Rindërtimi/ Veliaj: Gati punimet edhe për 3 shkollat e reja
25/09 11:14
Ballsh/ Naftëtarët sërish në protestë, diskutohet për grevë urie
25/09 11:08
Ballsh/ Naftëtarët sërish në protestë: Të hënën hyjmë në grevë urie!
25/09 10:55
Top News – Në pranga dy persona/ Tiranë, mbanin armë në makinë
25/09 10:55
Top News – Afati, ‘pagat e luftës’/ Sot mbyllet korrigjimi i llogarive
25/09 10:48