Gjuha e dëmtuar në rrjetet sociale/ Propozimi: Provimi i gjuhës shqipe të bëhet edhe në fakultet
22/01/2021 15:41

“Gjuha shqipe është identiteti ynë kombëtar, por gjithashtu është edhe një tregues shumë i mirë i nivelit tonë të formimit”. Rrjetet sociale si Facebook, Whatsapp kanë nxjerr në pah mangësitë e shqiptarëve që kanë në përdorimin e gjuhës shqipe. Këto rrjete sociale kanë deformuar dhe kanë lënë pas zhvillimin e gjuhës shqipe. Përdorimi i dialektit ka bërë që shumë shqiptarë të mos dallojnë shkronjën dh me ll-në dhe ç me q. “Këto tinguj jo vetëm që shkëmbehen me njëri-tjetrin gjatë të folurit, por shpesh herë i kemi hasur dhe gjatë të shkruarit. Dashje pa dashje dialekti lë gjurmë tek e folura jonë. Por si mund të jemi ne të kujdesshëm? Në radhë të parë kjo punë fillon që tek mësuesi i fillores. Mësuesi duhet të bëj një punë të jashtëzakonshme për ngulitjen e normës drejtshkrimore”. Por si mund të shpëtohet gjuha shqipe? Sipas gjuhëtares Elona Gjata të gjithë mësuesit pavarësisht lëndës që japin duhet t’i nënshtrohen testit të gjuhës shqipe. “Pa përjashtim shqipja duhet të jetë prezente në çdo fakultet. Me patjetër provimi i gjuhës shqipe duhet t’i bashkëngjitet provimeve të kualifikimeve, apo dhe provimeve të pranimit në këto portale pune”. Për të përshkruar një gjendje të caktuar emocionale sot të rinjtë e shprehin vetëm me një simbol, që mesa duket flet sa për një fjalë. Nga ana tjetër shumë fjalë të gjuhës shqipe së shkruar janë shkurtuar. Për shembull në vend që të shkruajmë për, vendosim vetëm një x. Studiuesja Elona Gjata, këta shqipfolës i vlerëson me notën 4.

Top News – Fëmijët shqiptarë në kampin Al Hol/ Çuçi në Liban, skenar i ri për riatdhesimin
25/02 17:59
Top News – Kandidatë pa rekorde kriminale/ Alarmi ndërkombëtar për partitë politike
25/02 17:58
Veliaj: “Programi i PS më i miri; Kriteri që të jesh kandidat i LSI është, të kesh dosje në SPAK”
25/02 17:54
Top News – Procesi i vaksinimit/ Nis edhe në qytetin e Beratit për bluzat e bardha
25/02 16:53
Top News – Ujësjellësi i ri i Pogradecit/ Do sigurojë ujë 24 orë për banorët
25/02 16:53
TopNews-Akuzat e babait të gjyqtares së arrestuar/‘Si u shpërblyen ato që liruan djalin e deputetit’
25/02 16:22
Top News – E vetmja në ballkan/ Kosova, ende pa asnjë dozë vaksine
25/02 16:21
Top News – Pas përfshirjes në koalicion me PD/ Bamir Topi jep dorëheqjen si kryetar i FRD
25/02 16:21
Kontrollet për respektimin e masave anti Covid/ 917 gjoba në të gjithë vendin
25/02 15:59
Të karantinuarit nuk do votojnë KQZ: Do t’i japim të drejtën e votës 3 mijë emigrantëve
25/02 15:57
Dhunohet gazetari në Prishtinë/ Visar Duriqi sulmohet nga persona të maskuar përpara shtëpisë
25/02 15:56
Nuk ka kufizime të reja për covid/ Komiteti i ekspertëve e shikon situatën në përmirësim
25/02 15:53
Pogradec, 150 të infektuar/ Shumica e rasteve në shkolla dhe administratën publike
25/02 15:48
Gjirokastër, 840 të infektuar/ Infektimet nëpër shkolla dhe në familje
25/02 15:48
Berat, nis vaksinimi/ Të parët janë mjekët dhe të moshuarit
25/02 15:46
“PD e LSI kandidojnë humbësit”/ Kryetari i bashkisë së Tiranës takim në njësinë katër në kryeqytet
25/02 15:39
Bamir Topi dorëhiqet nga partia/ Një ditë pasi nënkryetari Sali Shehu nënshkroi koalicionin me PD
25/02 15:35
Rama takim me biznesin në Berat: Taksë zero, tatim fitimi zero, lekët t’i çoni në shtëpi
25/02 15:26
Vrasje në qendër të Tiranës/ Ekzekutohet Behar Sofia, ish bashkëpunëtor i Abdulselam Turgut
25/02 15:26
Arrestime për atentatin me bombë/ Në pranga Gjergj Cukali dhe vëllezërit Ermond dhe Enver Jakimi
25/02 15:25