Gjirokastër, hapet pavijon Covid/ Trajtohen rastet që kanë nevojë për ndihmë mjekësore
13/11/2020 15:09

Mbi 300 raste të infektuarish me Covid 19 janë aktive në vetëm në Gjirokastër. Rastet që janë rritur në mënyrë dramatike dhe jashtë çdo kontrolli ditët e fundit gjenden gjithandej në institucione shtetërore, bashki, këshilli i qarkut, gjykatë, spital, polici, shkolla, ndërmarrje private ndërsa dhjetëra individë janë infektuar si pasojë e kontaktit me persona të infektuar. Dy ditë më parë ISHP mbylli për 14 ditë dy fasoneri në Gjirokastër përkatësisht me 220 dhe 140 punëtorë. Megjithëse zyrtarisht vetëm 4 punëtorë në të dy ndërmarrjet kanë marrë përgjigje pozitive për testimet e kryera inspektorët kanë gjetur mbi 40 punëtorë që po punonin ndërsa kishin temperaturë dhe simptoma të ngjashme me ato të Covid 19. Epidemiologët thonë se po marrin gati 40 tamponë çdo ditë ndërsa bëjnë thirrje për të respektuar izolimin. Një pjesë e infektimeve vijnë prej mosrespektimit të izolimit. 2 kopshte janë mbyllur për shkak të rasteve të edukatoreve të infektuara dhe disa shkolla kanë mbyllur klasa të veçanta duke e zhvendosur mësimin online. Në takimin lokal të ekipit që mban në mbikqyrje rastet e infektuara u vendos çelja e një pavioni me pak shtretër pranë spitalit të Gjirokastrës në mënyrë që personat që kanë gjendje më të rëndë të mos marrin më shërbim në shtëpi. Në këtë repart janë duke u trajtuar sot rastet e para kryesisht ata që kanë nevojë për oksigjen. Një pjesë e mirë e personelit shëndetësor sidomos infermierë janë infektuar gjatë trajtimit të të sëmurëve në banesa. I gjithë ekipi shëndetësor që realizon testimet për Covid 19 është aktualisht i infektuar përfshi këtu edhe shoferët e shërbimit. Përditësimi i infektimeve të reja kryhet çdo mbrëmje me policinë e shtetit por kontrolli për izolimin e rasteve duket i vështirë.

Thyerje e masave anticovid/ 1231 qytetarë të gjobitur, 1 mln lekë administratorit të biznesit
25/01 14:24
Mbi 55 mijë teste të shpejta, Manastirliu në “Qytet Studenti”: Vaksina nëpërmjet COVAX, në Shkurt
25/01 13:29
Top News – Lumi Ishëm del nga shtrati/ Përmbyten disa fshatra në Fushë-Krujë
25/01 13:19
Top News – Reshjet, rikthehen përmbytjet në Shkodër/ Përmbytjet në Elbasan, dy zona pa energji
25/01 13:19
Top News – Probleme pa fund me rrugët e ‘Salillarit’/Aksi Vlorë-Orikum vazhdon të ketë shkarje rruge
25/01 13:19
Prurjet e shumta të reshjeve, përmbytet përsëri pazari i gjësë së gjallë pranë Urës së Mifolit
25/01 13:09
Atentat për pazare droge/ 38-vjeçari u qëllua me kallashnikov dje në Durrës
25/01 13:03
Rrëshqitja e pallatit në Gjirokastër/ Banorët prej tre vjetësh në rrezik sa herë bie shi
25/01 12:58
Elbasan, uji hyn në banesa/ Probleme nga reshjet gjatë natës
25/01 12:58
Permbytje në Shijak/ Del nga shtrati lumi Erzen
25/01 12:56
Rritet niveli i ujit në Shkodër/ Sërish vështirësi në Dajç dhe Obot
25/01 12:55
Shkarja e dherave/ Bllokohet aksi rrugor Fier-Ballsh
25/01 12:23
Rruga Vlorë-Orikum/Aksi që duhet të mirëmbajë“Salillari” rrëshqet për herë të dytë brenda pak ditësh
25/01 12:19
Harron qiriun ndezur dhe gati sa nuk i digjet shtëpia/ Shpëton për mrekulli 76-vjeçari në Fier
25/01 11:25
Vlorë/ Përkeqësimi i motit, vijon pezullimi i lundrimit të mjeteve të vogla
25/01 11:16
Mot i keq në Adriatik, pezullohet lundrimi i trageteve Durrës-Bari
25/01 10:54
Gjirokastër/ Tjetër rrëshqitje gjatë natës tek pallati 5-katësh në lagjen “Punëtori”
25/01 09:55
Top News – Përplasi për vdekje këmbësorin dhe u largua/ Në pranga drejtuesi i mjetit në aksident
25/01 09:54
Top News – I mituri në gjendje të rëndë në spital/ Fier, në pranga shoku që e dhunoi
25/01 09:53
Vazhdojnë problemet me rrugët e “Salillarit”/ Aksi Vlorë-Orikum vazhdon të ketë shkarje rruge
25/01 09:53