Gara për universitetet/ Pas tre ditësh votohet për zgjedhjen e drejtuesve të rinj
27/07/2020 15:34

Edhe 3 ditë na ndajnë nga data e zhvillimit të zgjedhjeve në universitete. Ndërkohë që kandidatët që garojnë për organet drejtuese në institucionet e arsimit të lartë po vijojnë me prezantimin e platformave për mënyrën se si duan të udhëheqin nëse fitojnë mandatin 4-vjeçar, ndërsa Komisionet institucionale të zgjedhjeve po merren me bazat materiale për t’i shpërndarë më tej në qendrat e votimit të cilat në 30 korrik do të hapen në orën 8 dhe koha e votimit do të jetë deri në orën 16. “Fletët e votimit sot merren nën administrimin tonë . Në të njëjtën kohë siç e shikoni bazat materiale për mëngjesin e hershëm të 30 korrikut është e gatshme. Listat zgjedhore gjithashtu. Por risia e kësaj radhe është që sindikata e pavarur e pedagogëve ka arshivuar kërkesën për tu përfshirë në procesin e votimit. Ndërsa janë masat e reja duke u ndjekur sipas protokollit të Universitetit të Tiranës, aktit të qeverisë për maskat e detyrueshme dhe ne si KIZ kemi pasuruar vetëm një element që lidhet me momentin e nënshkrimit e përdorimit të stilolapsit që do përdoret nga shumë duar , atëherë është e nevojshme kemi menduar përdorimi i dorezave. Akti i detyrueshëm fillon që në hyrje në fakt me matjen e temperaturës, merr vesh në cilën qendër votimi është dhe ndjek sinjalistikën që është e detyrueshme 2 metra larg njëri tjetrit , i bashkohet edhe një poster me të gjitha rregullat që studenti apo personel akademik qoftë duhet të zbatojë në momentin e votimit”, shprehet Majlinda Keta.

Top News – Dëbora ‘ngrin’ Shqipërinë, ndërprerje të energjisë elektrike në disa zona të vendit
22/01 12:33
Top Channel/ Rrruga e aksidenteve! Në Levan-Vlorë, shpejtësia shkak i aksidenteve me vdekje
22/01 12:20
Top Channel/ Mungon ngrohja në Lezhë! I ftohti po vjen, shumë familje kanë mungesë energjie
22/01 12:20
Top News-Laboratorë kriptomonedhash 1 mln euro/Zbulohen në Durrës, tre persona në pranga
22/01 11:54
Top Channel/Autostrada e vdekjes!Në Levan-Fier, mbetjet nga aksidentet, burim për aksidente të tjera
22/01 11:06
Top Channel/ Policia: Arreston tre persona, shpenzuan 1 milion euro për prodhimin e kriptomonedhave
22/01 10:59
Top News-Aksidentoi këmbësorin dhe e hodhi në kanal/Arrestohet pas 10 ditëve shoferi në Elbasan
22/01 10:57
Top Channel/ Pamjet unike! Foka mesdhetare dhuron spektakël në brigjet e Parkut Karaburun-Sazan
22/01 10:24
Top Channel/ Aksidentoi për vdekje 83-vjeçarin dhe e hodhi në kanal, arrestohet pas 10 ditësh autori
22/01 09:48
Top Channel/ Reshjet e dendura të borës, borëpastrueset në terren, po shpërndahet kripë në rrugë
22/01 09:39
Top Channel/ Moti i acartë, po punohet për pastrimin e rrugëve nga bora
22/01 09:38
Top Channel/ Po vjen mot siberian, dëborë akull dhe temperatura deri në -17 gradë
22/01 02:54
Top News-Viktima e parë e motit ekstrem/Elbasan, i moshuari rrëshqet në rrugë dhe humb jetën
21/01 23:00
Top News-Urdhër i papritur nga ujësjellësi i Tiranës/Mbushni ujë për disa ditë, ja shkaku i papritur
21/01 21:59
Top Channel/ Analiza vjetore e Policisë Lezhë, pjesë edhe Drejtori i Përgjithshëm Gledis Nano
21/01 20:44
Top News-Alarm nga covid dhe gripi stinor/Mbingarkesë në spitale, 13 pacientë janë rëndë
21/01 20:06
Top Channel/ Zgjedhjet në SPAK, paditen në gjykatë/ Prokurorja Sonila Muhametaj
21/01 19:54
Top Channel/ Përdhunonte prej 4 vitesh adoleshenten shqiptare, arrestohet prifti në Greqi
21/01 19:48
Top Channel/ Nxënësit, 5 ditë pushime/ Por kopshtet dhe çerdhet e Tiranës do të qëndrojnë të hapura
21/01 19:45
Top Channel/ Dëborë dhe akull në Juglindje/ Vështirësi në rrugët Elbasan-Korçë dhe rruga drejt Kolonjës
21/01 19:44