Gara për super hetues/ Prova fizike skualifikon 321 kandidatë
26/10/2020 15:29

Këto ishin provat fizike që nxorën nga ‘loja’ 321 pretendentë për hetues të FBI shqiptare. Dhe ky reduktim i ndjeshëm që ka lënë pak konkurrentë në garën e mëtejshme mund të sjellë një apel të dytë, menjëherë sapo të mbyllen testet e kësaj gare. Numri prej 654 aplikantësh ra ndjeshëm nga prova në provë, dhe sipas parashikimeve të komisionit të vlerësimit me të njëjtat ritme do të ngecin në pengesat e mëpasshme të poligrafit, vettingut dhe pyetjeve përballë edhe shumë të tjerë nga 103 të mbeturit në garë Me shume mundësi Byroja Kombëtare e Hetimit do të nisë nga puna e paplotë, pasi parashikohet që nga KJO GARË TË MOS gjenden 60 hetuesit më të mirë që do të investigojnë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. 103 kandidatët që kanë mbetur në garë i presin teste të tjera, ndërsa gjatë ditës së hënë ata ju nënshtruar esesë ku dhe përshkruan se si e mendojnë ata ta hetojnë korrupsionin dhe krimin e organizuar. Por gjatë ditës të pakënaqurit nga testi fizik ju drejtuan gjykatës me padi ku kërkohet pezullimi i procesit te përzgjedhjes nen argumentin se gara nuk ishte transparente dhe nuk kishte kritere te qarta se sa pike fitoheshin nga secili ushtrim.Por të kundërtën insiston BKH qe këmbëngul se gjithë procesi po monitorohet nga ndërkombëtaret dhe ka kritere te forta. Njëkohësisht me padinë civile, konkurrentet humbës paralajmërojnë jo zyrtarisht edhe kallëzim penal. Pavarësisht situatës, BKH deklaron se te hënën mbylli testin e radhës dhe pas korrigjimeve te essese do te afishoje datën e radhës për këdo qe mbetet ne gare dhe qe e pret prova e radhës, testi balle përballe.

Top News – Pasuritë e sekuestruara/ Këshilla amerikane për ripërdorimin
24/11 19:56
Gjeniu i verbër i kalendarit/ Romeo Deda ka një memorie fenomenale për ditët dhe numrat
24/11 19:52
Pikëpyetje për misionin e OFL/ GJKKO i sugjeron Gjonajt ndryshimin e neneve për sekuestron
24/11 19:46
Studentët, kundër mësimit online/ “Nuk ka efikasitet dhe shpenzimet mbeten të njëjta”
24/11 19:31
Bilanc edhe më i rëndë, 19 viktima/ 744 raste të reja, 455 të shtruar në 3 spitalet Covid
24/11 19:29
Top News – 2 pikat e rendit të ditës/ Emrat e kandidatëve në kushtetuese
24/11 19:25
Top News – PD, Basha me mjeket/ Vijon akuzat për fshehje viktimash
24/11 18:00
Top News – Ekzekutimet në Ekuador/ Shqiptarët, pjesë e rrjeteve mafioze
24/11 17:55
Top News – Gjobiten 512 qytetare/ Nuk mbanin maskat në rrugë
24/11 16:33
Top News – Meta i kthen në kuvend/ Ndryshimet në ligjin e policisë
24/11 16:30
A do ketë festime? Gjermania, rregulla të forta për të penguar pandeminë
24/11 16:06
1500 shtëpi në rindërtim/ Veliaj: Pjesa më e madhe përfundon para vitit të ri
24/11 15:24
Kufiri me Greqinë i mbyllur/ Sot kalojnë vetëm këmbësorët, kamionët-frigorifer dhe rastet emergjente
24/11 15:14
Në radhë për grafinë/ Tek Dispanseria nuk ka fare distancim fizik
24/11 15:13
88 raste të reja në qarkun e Korçës/ Infektohen sërish mësues, 29 prej tyre në Pogradec
24/11 15:11
Përgatitet spitali i Elbasanit/ Do presë pacientë covid nëse mbushen spitalet e Tiranës
24/11 15:10
Top News – Plagosën bashkëshortet/ Shpërthen bombola e gazit në banese
24/11 15:10
Paditet në SPAK dhëndri i Berishës/ Privatizimi i Partizanit. Padi edhe ndaj Berishës, Imamit
24/11 15:07
Top News – Rindërtim pas tërmetit/ Petrelë, shkolla drejt përfundimit
24/11 14:42
Top News – PD akuza ministres Xhaçka/ Udhëtime 10 mijë euro me helikopter
24/11 14:39