Gara për BKH, reagon SPAK/ “Kriteret e përzgjedhjes së kandidatëve si të FBI në SHBA”
28/10/2020 19:57

pasi degjoi te gjitha pretendimet e kandidateve te skualifikuar, SPAK theu heshtjen dhe rikujtoi humbesit se ata ishin te informuar qe po i nenshtroheshin nje gare me te njejtat rregulla e kerkesa sikurse edhe te ngjashmit e tyre ne SHBA qe enderrojne byrone federale te hetimit . me kete qellim deklaron Spak kriteret për t’u bërë një hetues janë të vështira dhe janë zgjedhur të tilla për të krijuar një grup unik dhe të përzgjedhur hetuesish. Të gjithë hapat e procesit të përzgjedhjes, shumë prej tyre të ndërtuar sipas modelit të FBI në Shtetet e Bashkuara, janë rishikuar prej një Komisioni Ndërkombëtar për të siguruar një proces të drejtë dhe transparencë kembengul spak qe edhe me heret kishte paralajmeruar se standartet e larta te konkurrimit do te sigurojne qe hetuesit shqiptare te BKH te jene te pergatitur dhe te afte per te kryer punen e veshtire qe i pret. Ne fakt edhe ne faqen zyrtare te FBI gjate rekrutimit te konkurrenteve , ata paralajmerohen se duhet te jene te pergatitur psikologjikisht dhe fizikisht per punen qe i pret si dhe tregohet se cfare sprovash i presin. Kjo paralele parashikon njekohesisht se vec te perbashketave ne testin fizik sic jane muskujt e barkut, 300 metrave sprint dhe vrapit pergjate 1.5 miljeve, kembanat po bien duke njoftuar se puna qe do te beje BKH do te jete po aq premtuese sa edhe agjentet e FBI ne hetimin e krimit te organizuar por edhe te korrupsionit

Top News – Identifikohen autorët/ Shkodër, vrasja e Ridvan Ramazanit
28/11 21:10
Hudhra kundër covid/ Fermerët nisin të ndryshojnë kulturat bujqësore
28/11 19:49
Top News – Komisioni për Dick Marty/ Meta: Jo për Shqipërinë e Kosovën
28/11 19:22
Top News – Covid, 16 viktima/ Në 24 orë, 545 raste të reja
28/11 18:14
Top News – Aeroporti i Frankfurtit, gati për transportin e vaksinës antiCovid
28/11 16:30
Tirana në krizë dëmtimesh/ Bardheblutë udhëtojnë në Krujë, Partizani pret Skënderbeun
28/11 16:21
Festimet në pazarin e Korçës / Katër ditë pushimi, mbushen hotelet dhe bujtinat
28/11 16:18
“Gjurmë Shqiptare” sonte
28/11 16:14
Vrasje me armë në Shkodër, ngrihen pika kontrolli/ Gjendet i pajetë në makinë një 46-vjeçar
28/11 16:13
Shqiptarët kursejnë më shumë/ Depozitat bankare shkuan në 8.7 miliardë euro gjatë pandemisë
28/11 15:59
Emigrantët të regjistrojnë adresat/ Aplikimi duhet bërë në portalin e-albania
28/11 15:57
Urimi amerikan për Shqipërinë/ Mesazhi i sekretarit të shtetit Mike Pompeo
28/11 15:54
Koleksioni i flamujve kuqezi/ Shpëtim Sala ruan me fanatizëm flamujt, më i vjetri prej 1904
28/11 15:54
Veton Surroit nuk do t’i hiqet titulli/ Prefekti i Kukësit pritet të shfuqizojë vendimin
28/11 15:45
Prishtina sot është kuqezi/ Festime në Kosovë për Ditën e Flamurit
28/11 15:43
Festa e Pavarësisë në Tiranë/ Viti i dytë që në kryeqytet nuk ka festime të mëdha
28/11 15:35
Festa e Pavarësisë në Tiranë/ Nuk ka aktivitete për shkak të pandemisë
28/11 15:27
108-vjetori i Pavarësisë/ Me flamuj kuqezi, 30 motoristë “pushtojnë” Sheshin e Flamurit
28/11 15:07
Top News – Ekzekutimi në Bruksel/ Lidhja me vrasjet në Elbasan
28/11 15:05
Top News – Grabitja e Blindave/ Lirohet ‘i penduari’ Admir Çerpja
28/11 14:55