Fituesi i aeroportit të Vlorës/Do ta ndërtojë kompania shqiptaro-turke, pjesë edhe Behgjet Pacolli
05/03/2021 15:36

Konsorciumi “Mabco Construction” ka fituar garën për ndërtimin e Aeorporit të Vlorës me një vlerë investimi prej 104 milionë euro. Bëhet fjalë për bashkimin e dy kompanive të regjistruara në Zvicër, ku njëra prej tyre është në pronësi të politikanit Behgjet Pacolli dhe kompania tjetër turke YDA që po ndërton spitalin e Fierit. Sipas ministres së Infrastrukturës Belinda Balluku, kontrata do të lidhet brenda 30 ditëve për t’i hapur dritën jeshile nisjes së punimeve. “Alte Corporation në Londër, nuk ka përmbuyshur asnjë nga kriteret teknike sepse nuk ka pasur eksperiencën e duhur. Ndërsa konsorciumi i dytë që është edhe kompania fituese është Mabco Construction i regjistruar në Zvicë. Vlera e investimit që ka ofruar ky konsorcium është 103.9 milionë euro dhe ka një eksperiencë të madhe me 6 aeroporte të ndërtuara në gjithë botën.” Për kryeministrin Edi Rama ndërtimi i kësaj vepre do të sjellë një impakt të madh në ekonomi dhe në punësim dhe mbi të gjitha do të ulë ndjeshëm çmimet e biletave për udhëtarët. “Shumëzoni 104 mln euro x 23 dhe ai do jetë impakti i shtrirë në dekadë që ky aeroport do sjellë në ekonominë e Vlorës dhe Shqipërisë. Mijëra mundësi për punësimi. Do ta ndjejmë praninë e kompanive shqiptare te biletat , tarifat dhe çmime që janë në Europë. Është një kompani shqiptare dhe ne kemi mundësinë ta vëmë përpara përgjegjësisë së madhe dhe të jemi të çliruar nga çdo pengesë e natyrës së këtyre marrdhënieve me kompanitë e huaja.”

Top News – Mjekimi që kushton 1 milion lekë/ Shëndetësia falas, por jo në spitalin ushtarak!
12/04 22:14
Top News – 3 vjet hetime për 143 kg kokainë/ Si u zbulua kompania me lidhje në Ekuador
12/04 21:22
Top News – Vendim i ri për kartat e pasaportat/ Afati i tërheqjes shtyhet deri në 1 shtator 2021
12/04 20:02
Top News – Covid 19, ulje drastike e shifrave/ 125 raste të reja dhe 4 viktima në 24 orë
12/04 20:01
Top News – 63 zyrtarët me ‘njollë të zezë’/ Del raporti për bashkëpunëtorët e sigurimit
12/04 19:59
Fluturim nga Kukësi më 18 prill/ Aeroporti i ri po tërheq linjat ajrore me kosto të ulëta
12/04 19:53
200 të rinjtë pastrojnë Komanin/ Nisma e emigrantes nga Belgjika bën bashkë të rinj nga Kosova dhe Shqipëria
12/04 19:52
GPS në pakot me kokainë/ Operacioni nuk ka përfunduar, në kërkim të porositësit të drogës nga Ekuadori
12/04 19:51
Bizneset hapur deri në ora 22.00/ Disa thonë se përkon me muajin e Ramazanit dhe s’ka ndryshim për ta
12/04 19:50
Hajdutë si shpërndarës picash/ Tre të rinjtë përfunduan në gjykatë për grabitje me dhunë, sulmuan një çift
12/04 19:48
Stop përmbytjeve nga Erzeni/ Deputetja ekonomi dhe Sako inspektuan punën për disa projekte
12/04 19:46
Elbasan, vaksinimi 65+/ Kontigjenti i vaksinave është i mjaftueshëm për këtë kategori
12/04 19:37
Dita e 89/ Pamjet/ Ja si duket spitali rajonal Memorial në Fier
12/04 19:13
Orikum/ Lëndë plasëse në derën e një personi
12/04 19:12
Top News – Detaje për maturën shtetërore/ Çifliku- provimet sipas formatit standart
12/04 17:48
Top News – Përloten socialistët/ Komisioni zhvillon mbledhjen pa Bashkim Finon
12/04 17:17
Top News – Denoncoi vjedhjen e fotos nga PD/ Fotoreporteri Babani-ndodh shpesh dhe nga mediat
12/04 16:07
Kontrolle të rrepta për qarkullimin e mjeteve në rrugë! 15 shoferë të arrestuar gjatë fundjavës
12/04 16:06
Britani hap restorantet/ Gjithçka ishte e mbyllur prej datës 6 janar. Dje vetëm 6 humbje jete
12/04 16:01
Fluturim nga Kukësi/ Aeroporti do të presë avionin e parë më udhëtarë që do të vijnë nga Londra
12/04 16:01