“Firmat piramidale” – Kush i krijoi dhe ku shkuan paratë, dokumenta ekskluzive – Top Story
03/11/2021 23:00

Mbi 70 % e shiptarëve mbi 18 vjeç depozituan para në firmat piramidale pas ndërrimit të sistemeve. Falimentimi i tyre nxiti protesta popullore. Nga ekonomike, protestat u kthyen politike me synimin për të rrëzuar pushtetin e PD të asaj kohe, I cili kishte dalë garant për ato firma. Ngjarjet precipituan në tragjedi me një bilanc prej rreth 3 mijë të vdekur. Me shpalljen e falimentit të të gjitha firmave piramidale në skemë mbetën mbi 260 mijë kreditorë 210 mln dollar shkuan në drejtim të paditur Nga 500 procese gjyqësore të iniciuara kanë mbetur 71 të tillë Detyrimi ndaj kreditorëve llogaritet në gati 86 mld lekë. Para të mbledhura janë afro 38 mld lekë. Kush ishin fajtorët e kësaj tragjedie të shqiptarëve? A mund të parandalohej 1997 si ngjarja më katastrofike e vendit? Si? A duhet të kenë shpresë shqiptarët për tiu kthyer paratë e mbetura apo procesi mund të quhet I mbyllur?

“Shqiptarët e varfër” – Mbi 51% e popullsisë, në limitet e vdekjes nga varfëria – Top Story
19/01 23:00
“Rrjedhja e pagave”-Dosja ekskluzive e hetimeve, zbulohen pagat e familjarëve të politikës-Top Story
12/01 23:00
“Viti 2021” – Vrasje dhe korrupsion, ngjarjet më të bujshme që tronditën opinionin- Top Story
29/12 23:00
“Largimi i trurit”- Mijëra profesionistë braktisin Shqipërinë, 140 mln euro kostot – Top Story
22/12 23:00
“Antibiotokët e kafshëve” – Si po infektohemi deri në vdekje, nga ushqimet shtazore – Top Story
15/12 23:00
“Vrasja e vajzave” – Si janë ekzekutuar 110 gra barbarisht, nga partnerët – Top Story
08/12 23:00
“Shqipëria 1 euro” – Si janë zhvatur pronat e shtetit nga një grup oligarkësh – Top Story
01/12 23:00
“Vrasjet në burgjet greke” – Mbi 62 shqiptarë kanë firmosur kontratën e vdekjes – Top Story
24/11 23:00
“Rezart Taçi”- Rrëfim ekskluziv pas 13 vitesh dhe dosja e plotë e pastrimit të parave – Top Story
17/11 23:00
“Bosët e kokainës” – Kush janë kartelët shqiptarë dhe si kryejnë trafikun në Europë – Top Story
10/11 23:00
“Firmat piramidale” – Kush i krijoi dhe ku shkuan paratë, dokumenta ekskluzive – Top Story
03/11 23:00
“Pasuritë e krimit” – Si i rifitojnë kriminelët asetet e sekuestruara nga shteti – Top Story
27/10 23:00
“Gjyqet e Arbitrazhit”-Si janë shitur dosjet nga avokatura e shtetit, dëmi 230 milionë € – Top Story
20/10 23:00
“Viktimat e aksidenteve rrugore” – Si korruptohen ekspertët e policisë nga kompanit e sigurimit – Top Story
13/10 23:00
“Afganët në Shqipëri” – Profilet e tyre, gazetarë, doktorë, pedagogë dhe politikanë – Top Story
06/10 23:00
“Vrasja e Pjerin Xhuvanit” – Detaje ekskluzive nga dosja hetimore, si u mpleksën bandat-Top Story
29/09 23:00
Top Story – Emisioni investigativ nis së shpejti në Top Channel, në sezonin e 4
23/08 12:22
“Të shkarkuarit nga administrata”- Mbi 100 mln euro kosto dhe punësimet fiktive në DAP-Top Story
08/06 23:00
“Falimentim me fiskalizim” – Miliona euro shpërdorime për kasa fiskale dhe programe online-Top Story
01/06 23:00
“Familja Non-grata” – Cilat janë aferat korruptive që flet SHBA, për dinastinë Berisha – Top Story
25/05 23:00