Fiks Fare/ Varfëri/ Të harruar për së gjalli!
31/07/2020 09:00

Fshati Spathar i Librazhdit është një fshat i vogël që nuk e kalon numrin e 120 banorëve. Shtëpitë e fshatit janë të shpërndara mes pyjesh në një terren të thyer malor. Pasi një orë udhëtimi me makinë nga Librazhdi gazetarët e Fiksit mbërritën në dy familje të dy vëllezërve Kaca. Në familjen e parë jeton zonja e shtëpisë Trëndafile Kaca së bashku me të bijën e saj 20 vjeçe. Para dy vitesh, ajo ka humbur bashkëshortin nga një sëmundje keqe. Megjithëse e operuar katër herë, ajo mundohet me të gjitha mënyrat për mbijetuar së bashku me te bijën duke mbjellë pak misër, duke mbledhur ndonjë bimë mjekësore. Terreni është mjaft i thyer dhe asnjë mjet bujqësor nuk mund të hyjë në tokën e saj. Ndihmë për të janë 4300 lekë në muaj ndihmë ekonomike. Dollap për ushqim është improvizuar frigoriferi ku ajo ka grumbulluar pak gjize, pak gjalpë, ca kokrra vezë, turshi dhe djathë. Pas shtëpisë së zonjës Trëndafile, ndodhet shtëpia e kunatit të saj, vëllait të burrit, zotit Ramazan Kaca i cili jeton më dy djemtë dhe gruan e tij në një dhomë. Edhe këtu gjendja ekonomike është mjaft e keqe. Zoti Ramazan është 64 vjeç nuk merr pension sepse nuk ka mbushur moshën, ndërsa e shoqja është 54 vjeçe, është e sëmur me probleme të shëndetit mendorë dhe merr KEMP. Dy kunetërit e saj, enden sa andej këndej nëpër fshatra sepse nuk janë mirë nga gjendja shëndetësore, pasi sipas saj janë edhe ata me probleme të shëndetit mendorë si nëna e tyre. Njëri është 29 dhe tjetri 31 vjeç. Kjo familje jeton me 4300 lekë ndihmë ekonomike dhe KEMP-in e zonjës së sëmurë. Gatuajnë jashtë mbi një sobë, dhe nuk kanë as banjë Edhe këtu pamjet e skamjes janë po të njëjta.

Edicioni Informativ, 10 Gusht 2020, Ora 19:30
11/08 09:26
Edicioni Informativ, 10 Gusht 2020, Ora 15:00
11/08 09:26
Top News – Peng grekun, 1.3 mln euro/ Sekuestro pasurive të 3 fierakëve
11/08 09:26
Edicioni Informativ, 09 Gusht 2020, Ora 19:30
10/08 09:12
Edicioni Informativ, 09 Gusht 2020, Ora 15:00
10/08 09:12
I ka shpëtuar syrit të policisë, ja si vaditet parcela me kanabis në Kuç të Vlorës!
10/08 09:11
Makina që u ndërtua për 13 vjet/ Në fshatin Plyk të Fierit u prodhua “Lotusi” shqiptar
09/08 09:29
Edicioni Informativ, 08 Gusht 2020, Ora 12:00
09/08 09:28
Shpërthimi në Bejrut, mbi 5 mijë njerëz rrugëve të Libanit kundër qeverisë
09/08 09:28
“Lashë nënën ta merrte deti”/ Rrëfimi i të mbijetuarit në Himarë. Varka u përmbys nga stuhia
08/08 09:48
Edicioni Informativ, 07 Gusht 2020, Ora 19:30
08/08 09:48
Edicioni Informativ, 07 Gusht 2020, Ora 15:00
08/08 09:48
Edicioni Informativ, 06 Gusht 2020, Ora 19:30
07/08 09:12
Edicioni Informativ, 06 Gusht 2020, Ora 15:00
07/08 09:12
Ekskluzive/ Hasmëria mes fiseve. Xhaferaj refuzon të largohet nga spitali: Dua vetëmbrojtje …
07/08 09:12
Dhërmi/ Çfarë nuk u pa nga stuhia e djeshme: Pa koment
06/08 09:04
Edicioni Informativ, 05 Gusht 2020, Ora 12:00
06/08 09:04
Edicioni Informativ, 05 Gusht 2020, Ora 00:00
06/08 09:03
“Situatë kaotike në spitale”/ Të paktën 10 të vdekur dhe qindra të plagosur nga shpërthimi në Liban
05/08 09:08
Edicioni Informativ, 04 Gusht 2020, Ora 15:00
05/08 09:08