Festivali i kinemasë në Kanë/ Spike Lee, i pari president me ngjyrë!
14/01/2020 17:29

Spike Lee është zgjedhur president i jurisë së edicionit të 73 të festivalit të kinemasë në Kanë, që do të mbahet nga 12 deri më 23 maji i 2020. Ai është i pari person me ngjyrë që merr rolin prestigjoz, që vitin e kaluar i takoi kineastit meksikan Alejandro Inarritu. “Ndihem i nderuar që bëhem personi i parë i diasporës afrikane në Shtetet e Bashkuara të Amerikës që e marr këtë rol”, ka deklaruar regjisori 62 vjecar amerikan. “Kur më thirrën, nuk mund ta besoja, isha i lumtur, i habitur dhe i nderuar në të njëjtën kohë”, tha Lee që në filmat e tij ka trajtuar edhe tema politike dhe sociale si racizmi dhe dhuna. Në vitin 2018, pas një mungese prej 22 vitesh, Spike Lee u rikthye në garën e Kanës me BlacKkKlansman, që më pas mori çmimin Gran Prix të jurisë.

Top News – Seul, spektakël në qiell/ Mesazhe sensibilizimi me drone
06/07 22:40
Top News – Lufta me taksa/ BE dhe SHBA në tjetër përplasje
06/07 22:35
Top News – Viktimat e koronavirusit/ SHBA, bilanci shkon në 130 mijë
06/07 22:32
Top News – Shuhet Ennio Morricone/ Nekrologjinë e shkruan vetë
06/07 21:51
Top News – Rriten rastet e viktimat/ Koronavirusi ‘shpërthen’ në Serbi
06/07 20:23
Top News – Kritika për pandeminë/ Arrestohet profesori në Kinë
06/07 15:56
Top News – Plas dhe në Austri/ Koronavirusi në tre thertore
06/07 15:43
Top News – CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!
06/07 14:55
Top News – Shqetësimet e Gjermanisë: Rreziqe dhe kërcënime hibride nga Kina
06/07 14:09
Top News – India pandemia/ Ia kalon Rusisë për infektime
06/07 14:04
Top News – Hapet Luvri/ Vizitorët kthehen pas 16 javësh
06/07 14:00
Top News – Izraeli lëshon satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë
06/07 13:10
Top News – Shpërthejnë rastet me Covid, Australia mbyll kufirin!
06/07 12:15
Top News – Rezultatet e para konfirmojnë fitoren e HDZ-së në Kroaci
06/07 12:09
Top News – Shkencëtarët: COVID edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri
06/07 11:53
Top News – Khloe Kardashian ‘thyen’ heshtjen/ Fejesa me Thompson
05/07 21:01
Top News – Akullnajë rozë! Ç’fenomen ndodhi në Presena të Italisë
05/07 16:25
Top News – Raporti i OBSH-së: Rekord i ri rastesh ditore!
05/07 16:16
Top News – Vajzat e Stallones/ Yjet e reja të Holliwudit
05/07 16:06
Top News – Plazhet në Athinë/ Tejmbushen nga turistët: Pa koment
05/07 15:18