Festat vetëm me familjen/ Gjirokastër, pandemia i shtyn banorët t’i rikthehen traditës 100-vjeçare
30/11/2020 15:33

Festat e Nëntorit në Gjirokastër pothuajse nuk u ndjenë fare në mjedisin publik, por në planin individual të shprehurit rreth tyre ishte më cilësor. Ky vit shënoi numrin më të madh të festave brenda familjeve, të iniciativave gati personale për të ngritur flamuj në majat e maleve apo të flamujve kombëtarë të ekspozuar në ballkonet dhe dritaret e banesave. Nuk është hera e parë tregon studiuesi Ilir Lluri, që historia i ka detyruar banorët e Jugut të përshtasin qasjen e tyre ndaj festës kombëtare. Ai sjell në vëmendje 8 vitet mes vitit 1912 dhe 1920, kur ende Pavarësia festohej në fshehtësi dhe pikërisht në 1920 tërmetin e Nëntorit që shkaktoi shumë viktima në Tepelenë e që sërish e zbehu atmosferën. Pandemia ashtu si rrethanat e vështira historike apo katastrofat natyrore kanë sjellë sipas Ilir Llurit vazhdimisht gjetje që e kanë zhveshur festën nga ana formale por e kanë zhvendosur atë në mjedise më të ngushta si banesat duke i dhënë asaj karakter më kuptimplotë.

Rinisin reshjet t dëborës në Llogora
15/01 22:36
Top News – Jeta e 18-vjeçarëve të pasura/ Makina luksi dhe veshje të firmave të famshme
15/01 22:11
Top News – SHBA, sulmi i 6 janarit/ Nis hetimi mbi policinë e Kongresit
15/01 22:08
Top News – Ngjarje e rëndë në Tiranë/ Punëtori rrëzohet nga skela e pallatit
15/01 20:06
Kush nuk do vaksinohet/ Kategoritë të cilat nuk duhet të marrin vaksinën e Pfizer
15/01 19:45
“Salillari” zvarrit punimet/ Te “ish shqiponja” kompania duhet ti përfundojnë në fund të shkurtit
15/01 19:34
Top News – PD: Uzurpim, e dëmshme për sportin/ Fidel Ylli në krye të komitetit olimpik shqiptar
15/01 18:37
Top News – U regjistruan 159 viktima/ Bilanci i zi, 6248 aksidente rrugore në 2020
15/01 18:28
Top News – 4 humbje nga covid në 24 orë/ 641 qytetarë të infektuar nga 3530 testime
15/01 18:17
Top News – Veliaj sulmon aleatët e PD/ ‘Duan ndryshim me Mediun e Nard Ndokën’
15/01 17:20
Top News – Basha akuzon, Rama ironizon/ Debati për menaxhimin e situatës së përmbytjeve
15/01 17:13
Top News – Ende shumë të padindur/ Nuk mbanin maska, gjobiten 361 qytetarë
15/01 17:12
Top News – Po kalonin drogë me çanta shpine/ Pustec, dy të arrestuar në kufirin me Greqinë
15/01 16:29
Top News – Ekstradohet Indrit Taullai/ Akuzohet për dy vrasjet e bujshme në 2005
15/01 16:28
29 shkollat e reja, Veliaj: Në PD kandidojnë ata që jepnin licenca për “Vitrinën” dhe “Kristalin”
15/01 16:17
Po falsifikohen analizat Covid, përdoren për udhëtimet jashtë vendit
15/01 15:53
Stuhi dëbore në Shqipëri/ Reshje intensive gjatë natës në juglindje
15/01 15:48
Top News – Votimi elektronik në zgjedhje/ KQZ kualifikon ‘Smartmatic’, do kushtojnë 19 mln usd
15/01 15:43
Porti i Durrësit krijon vonesa/ Transportuesit ankohen për orë të gjata në pritje
15/01 15:41
Opozita bashkon Dulen e Idrizin/ dy aleatët e PD ende nuk kanë realizuar marrëveshjen për listat
15/01 15:37